Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jean Michel Jarre: Pořád se cítím jako začátečník

Praha - S proslulým hudebním novátorem o Praze, dinosaurech a setkání budoucnosti s minulostí.

11.3.2009
SDÍLEJ:

Jean Michel JarreFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Francouzský skladatel a performer Jean Michel Jarre je skutečný rekordman. Jeho koncert v Moskvě před jedenácti lety sledovalo dva a půl milionu lidí, před třemi lety v polském Gdaňsku mu přišlo zatleskat 170 000 diváků a jeho show na řecké Akropoli sledovalo „pouhých“ 50 000 návštěvníků. Hrál pro papeže, NASA, princeznu Dianu i Lecha Wałęsu. V Houstonu se pokoušel o první živě přenášenou muziku z vesmíru, v Mexiku chtěl hudbou doprovodit zatmění slunce. Dvanáctihodinovým koncertem u egyptských pyramid završil konec tisíciletí a začátek nového oslavil na plážích Okinawy s autorem Vesmírné odysey A. C. Clarkem. 5. května vystoupí Jean Michel Jarre v ostravské ČEZ Aréně se svým novým projektem In-Doors.

Součástí vaší práce je překvapovat lidi. Není to ale čím dál těžší?
Já myslím, že překvapování máco dělat s kreativitou. Akreativita nemá co dělat s tím, že se dá všechno najít na internetu. Teď nemluvím o sobě, ale obecně. Pořád je tu spousta zajímavých knížek, filmů, cédéček, a letos se jich neurodilo o nic méně než před třiceti lety. Dnes je to promě větší výzva, protože lidé mají snadnější přístup k technologiím, což je možná dobře. Každopádně já se s každým novým projektem cítím jako začátečník.

Daří se vám i po tolika letech přicházet s neotřelými nápady?
Za takový nápad považuji zrovna svůj současný projekt koncertů v uzavřených prostorách. Myslel jsem na něj dlouho, ale realizoval ho až teď. Za svůj život jsem odehrál mnoho venkovních akcí, které měly svůj specifický koncept, myšlenku, svůj vlastní příběh. Ať už to byla Moskva, londýnské doky nebo Čína, všude jsem měl pocit, jako bych se díval na film, který jsem nikdy předtím neviděl. A totéž mě baví na mém současném „uzavřeném“ turné. Řeším, s čím se v takovém prostředí dá a nedá počítat, zkoumám velikost stropu, pódia, pozoruji, jaké tam probíhají vibrace, přemýšlím o světle. Je to pro mě trochu nové, jít na místo, které je tradičně určeno ke koncertování, a snažit se do něj pustit čerstvý vzduch.

Se svou hudbou jste objel celý svět. Cestujete i soukromě?
Ano, cestování mám vážně rád, rád se dostávám do kontaktu s lidmi. Ani mě tak neoslovují různé stavby, kameny a monumenty – tedy, zajímám se o ně jako každý jiný, ale důležitější jsou pro mě lidská setkání. Máme se jeden od druhého tolik co učit…

Snažíte se, aby se duch místa odrazil v tom, co hrajete, nebo byste byl rád, aby vaše muzika působila na všech místech univerzálně?
Bylo by dost troufalé myslet si, že se dá genius loci převést do hudební podoby. Když jsem hrál v Egyptě, nesnažil jsem se znít egyptsky. Ale pracoval jsem s okolní architekturou, přizpůsoboval se prostředí. Když hrajete na určitém místě, které má své kouzlo a historii, udělá to s vámi něco velmi zajímavého. Začnete přemýšlet jinak, než kdyby šlo o normální koncert, už proto, že víte, že nebude žádná další sobotní noc. Je to teď , nebo nikdy.

Pro mě vaše performance znamenají především setkání budoucnosti s minulostí. Pyramidy ve světle laserů, koncert pro NASA, koncert na řecké Akropoli… Zajímá vás více, co bude, nebo co bylo?
To je hrozně zajímavá otázka, už proto, že právě tím se zabývám na svém současném turné. Během koncertu se propadám do minulosti, tedy do té relativně nedávné, a používám úplně nejstarší analogové syntezátory, které jsou dnes považovány za stradivárky elektronické hudby. Vynálezy doby minulé mě upřímně fascinují. Elektronická hudba však samozřejmě hledí dopředu a idea budoucnosti byla v mé hudbě přítomná už od počátku. V sedmdesátých a osmdesátých letech jsme si budoucnost představovali tak nějak nevinněji a pozitivně ji. Rok 2001 pro nás byl fantastický film, do kterého jsme vkládali velké naděje. Dobytí vesmíru, lidé na Měsíci, to vše podněcovalo naše technologické a akustické vize. Teď je rok 2001 za námi a my máme pocit, že… budoucnost už byla. Klademe si jiné otázky než tehdy. Přežijeme na naší planetě? Řešíme ekologii. Možná jsme na naší planetě napáchali příliš chyb, možná nás čeká stejný osud jako dinosaury. Přemýšlíme o těchto děsivých věcech a etický rozměr se z našeho uvažování o budoucnosti vytratil. Proto mi právě nyní, uprostřed krize, přijde zajímavé učinit pokus o vzkříšení jistých idejí. Řekl bych, že je čas přehodnotit svá stanoviska a podívat se na naši planetu v kontextu celého vesmíru.

Z vašich vystoupení vyzařuje pozitivní energie, ať už jde o vítání nového milenia u egyptských pyramid či koncert Space Of Freedom v polském Gdaňsku. Co ale problematičtější místa a dějinné okamžiky? Bylo by pro vás kupříkladu zajímavé uspořádat koncert v bývalém koncentračním táboře a předvést na něm skladby reflektující události, které se tu staly?
Má matka byla za války deportována do tábora v Ravensbrücku a patřila k významným postavám francouzského odboje. Pro mě by tedy měl takový projekt velký význam. A myslím, že je to opravdu zajímavá myšlenka, oslavit konec hrůz, které se víckrát nesmějí opakovat. To je to, co činí venkovní projekty neopakovatelnými: že můžete s tolika lidmi sdílet své pocity a ideály. Nechci k nim pronášet projevy, nejsem politik. Ale chci být součástí lidské společnosti, nějakým způsobem se dotýkat světa.

Necháváte se inspirovat tím nejlepším, co bylo v dějinách vytvořeno. Co v tomto směru soudíte o Praze?
Jedním z mých snů je uspořádat v Praze koncert pod širým nebem. Prahu jako město opravdu miluji. Vždycky mě zajímala a uchvacovala její architektura. Pražská architektura je pro mě jednou z nejkrásnějších na světě. Svým způsobem mi připomíná můj rodný Lyon. Pokaždé když sem přijedu, cítím to jako výjimečnou událost. Takže by pro mě byla velká pocta a vyznamenání, kdybych tu mohl uspořádat venkovní show. A to myslím doopravdy!

Jean Michel Jarre

Šedesátiletý rodák z francouzského Lyonu je považován za průkopníka elektronické hudby, syntetického popu a New Age. Syn filmového skladatele Maurice Jarra vydal první sólové album na počátku sedmdesátých let, celosvětový úspěch však přišel až s albem Oxygene z roku 1976. V roce 1979 navštívil jeho koncert na pařížském náměstí Concorde rekordní milion diváků. V říjnu 1981 se stal první hvězdou západní pop music, která vystupovala v Čínské lidové republice. Roku 1986 připravoval koncert k 25. výročí založení vesmírné základny v americkém Houstonu. Součástí programu mělo být i sólo na saxofon, které měl odehrát astronaut Ronald McNair přímo na oběžné dráze. Poté co McNair zahynul při havárii raketoplánu Challenger, byl celý koncert věnován obětem tohoto neštěstí. V roce 1988 uspořádal Jarre show pro tisíce diváků v londýnských docích. Roku 1991 se chystal u mexických pyramid „zhudebnit“ zatmění slunce, akce však nakonec musela být zrušena. V září 1997 hrál pro dva a půl milionu návštěvníků oslav 850. výročí založení Moskvy. Na silvestra v roce 1999 odstartoval dvanáctihodinovou oslavu přelomu tisíciletí poblíž pyramid v egyptské Gíze.

Autor: Michal Bystrov

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 160 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci PORADCE/ -KYNĚ SPECIALISTA/ -KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PORADCE/ -KYNĚ SPECIALISTA/ -KA, HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI:, - poradenství pro zprostředkování zaměstnání, individuální práce s uchazeči a zaměstnavateli, návrh postupů pro zvýšení zaměstnanosti uchazeče o zaměstnání, - vypracování individuálních akčních plánů ke zvýšení možnosti uplatnění na trhu práce včetně jejich vyhodnocení, - provádění kontroly podle stanovených postupů v programu OKpráce, - zajišťování agendy pro sociální integraci obtížně umístitelných uchazečů a zájemců o zaměstnání v rámci poradenských, informačních a vzdělávacích služeb, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY:, - výborná uživatelská znalost MS Office (Word, Excel), - práce s lidmi, komunikační dovednosti, odolnost vůči stresu, schopnost rychle se učit nové věci, - svéprávnost, výpis z RT, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY:, - platové zařazení v 9. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy , - pracovní poměr na dobu určitou, po dobu dočasně nepřítomné státní zaměstnankyně (zástup za rodičovskou dovolenou, nejdéle však na dobu 3 let), HLÁSIT SE: Blažková Hana, e-mail: hana.blazkova@uradprace.cz , na uvedený e-mail zasílat motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nepozději do 27.června 2018.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - litvínov, Ke Střelnici, č.p. 167, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Blažková, .

Doprava a logistika - Řidič MKD nástup ihned 40 000 Kč

Rodinná firma se sídlem v Praze a pobočkou v Berouně přijme řidiče na MKD. Požadujeme ŘP sk. C+ E, praxi, trestní bezúhonnost, min. 1 víkend v práci. Nabízíme 40.000 Kč čistého, vyplácíme 1x týdně.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 17 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/KA V DRUŽINĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/KA V DRUŽINĚ, Kontakt: pí Tolarová Věra, e-mail: tolarova@wlastovka.cz, V případě zájmu zaslat životopis a motivační dopis na email: tolarova@wlastovka.cz, 1) Pedagogická způsobilost pro práci vychovatelky (vychovatele) dle platného znění zákona č. 563/2004 Sb., (Zákon o pedagogických pracovnících)., 2) Absolvovaný (nebo zahájený či prokazatelný zájem o zahájení studia) některý z dlouhodobých seminářů zaměřených na vzdělávání waldorfských učitelů. (Více info na http://www.iwaldorf.cz), 3) Absolvent, nebo student Akademie sociálního umění Tabor. (není podmínkou). Pracoviště: Waldorfská základní škola a mateřská škola wlaštovka karlovy vary o.p.s. - 000, Modenská, č.p. 150, 360 07 Karlovy Vary 7. Informace: Věra Tolarová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 24 810 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/-ka školní družina. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATELKA DO ŠKOLNÍ DRUŽINY, pracovní poměr na plný úvazek, nástup 27.8.2018. Požadujeme vzdělání dle zákona o pedagogických pracovnících. Mzdové rozpětí dle platných tarifů pro pedagogické pracovníky, od 24.810 Kč do 28.650 Kč dle délky praxe., Informace na tel. 499813073 nebo skola@4zsrf.cz. Pracoviště: Základní škola, ul. r. frimla, Rudolfa Frimla, č.p. 816, 541 01 Trutnov 1. Informace: Jitka Libřická, +420 499 813 073.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Migranti na trase přes Středozemní moře, ilustrační foto
6 4

Vezměte si migranty, vzkazují Italové Maltě. Sami přístavy otevřít nechtějí

Philippe Coutinho slaví první branku do sítě Kostariky.
AKTUALIZUJEME

Srbové oloupeni Shaqirim, Nigérie porazila Island. Brazilce spasil Coutinho

Ostrava investuje do hromadné dopravy miliardy, ve hře jsou i čínské tramvaje

Dopravní podnik Ostrava chce v příštích letech utratit až čtyři miliardy korun za nové dopravní prostředky. Velkou modernizací projde hlavně tramvajový vozový park.

Manželství pro homosexuály, noví ministři a vyšší kvóty pro Srby: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Chceme mít jasno, říkají Airbus či BMW k brexitu. Vláda: Není, proč se bát

Pokud jednání o důsledcích brexitu v nejbližších měsících nepokročí, budeme muset sáhnout k opatřením. Britské vládě to vzkazují firmy jako Airbus či BMW. Bojí se, že odchod z Evropské unie výrazně naruší jejich byznys. Politici nicméně ujišťují, že se v tomto ohledu není čeho bát.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman nechce Pocheho kvůli migraci a korupci. Zahraničí by mohl vést Hamáček

Prezident Miloš Zeman dnes přijal v Lánech kandidáta ČSSD na ministra zahraniční Miroslava Pocheho, k jehož nominaci má od první chvíle výhrady. Na společném setkání mu hlava státu vysvětlila svá kritéria a požádala ho, aby na funkci neaspiroval. A to kvůli tomu, že je nařknut z korupce a má odlišný názor na migranci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT