Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jean Michel Jarre: Pořád se cítím jako začátečník

Praha - S proslulým hudebním novátorem o Praze, dinosaurech a setkání budoucnosti s minulostí.

11.3.2009
SDÍLEJ:

Jean Michel JarreFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Francouzský skladatel a performer Jean Michel Jarre je skutečný rekordman. Jeho koncert v Moskvě před jedenácti lety sledovalo dva a půl milionu lidí, před třemi lety v polském Gdaňsku mu přišlo zatleskat 170 000 diváků a jeho show na řecké Akropoli sledovalo „pouhých“ 50 000 návštěvníků. Hrál pro papeže, NASA, princeznu Dianu i Lecha Wałęsu. V Houstonu se pokoušel o první živě přenášenou muziku z vesmíru, v Mexiku chtěl hudbou doprovodit zatmění slunce. Dvanáctihodinovým koncertem u egyptských pyramid završil konec tisíciletí a začátek nového oslavil na plážích Okinawy s autorem Vesmírné odysey A. C. Clarkem. 5. května vystoupí Jean Michel Jarre v ostravské ČEZ Aréně se svým novým projektem In-Doors.

Součástí vaší práce je překvapovat lidi. Není to ale čím dál těžší?
Já myslím, že překvapování máco dělat s kreativitou. Akreativita nemá co dělat s tím, že se dá všechno najít na internetu. Teď nemluvím o sobě, ale obecně. Pořád je tu spousta zajímavých knížek, filmů, cédéček, a letos se jich neurodilo o nic méně než před třiceti lety. Dnes je to promě větší výzva, protože lidé mají snadnější přístup k technologiím, což je možná dobře. Každopádně já se s každým novým projektem cítím jako začátečník.

Daří se vám i po tolika letech přicházet s neotřelými nápady?
Za takový nápad považuji zrovna svůj současný projekt koncertů v uzavřených prostorách. Myslel jsem na něj dlouho, ale realizoval ho až teď. Za svůj život jsem odehrál mnoho venkovních akcí, které měly svůj specifický koncept, myšlenku, svůj vlastní příběh. Ať už to byla Moskva, londýnské doky nebo Čína, všude jsem měl pocit, jako bych se díval na film, který jsem nikdy předtím neviděl. A totéž mě baví na mém současném „uzavřeném“ turné. Řeším, s čím se v takovém prostředí dá a nedá počítat, zkoumám velikost stropu, pódia, pozoruji, jaké tam probíhají vibrace, přemýšlím o světle. Je to pro mě trochu nové, jít na místo, které je tradičně určeno ke koncertování, a snažit se do něj pustit čerstvý vzduch.

Se svou hudbou jste objel celý svět. Cestujete i soukromě?
Ano, cestování mám vážně rád, rád se dostávám do kontaktu s lidmi. Ani mě tak neoslovují různé stavby, kameny a monumenty – tedy, zajímám se o ně jako každý jiný, ale důležitější jsou pro mě lidská setkání. Máme se jeden od druhého tolik co učit…

Snažíte se, aby se duch místa odrazil v tom, co hrajete, nebo byste byl rád, aby vaše muzika působila na všech místech univerzálně?
Bylo by dost troufalé myslet si, že se dá genius loci převést do hudební podoby. Když jsem hrál v Egyptě, nesnažil jsem se znít egyptsky. Ale pracoval jsem s okolní architekturou, přizpůsoboval se prostředí. Když hrajete na určitém místě, které má své kouzlo a historii, udělá to s vámi něco velmi zajímavého. Začnete přemýšlet jinak, než kdyby šlo o normální koncert, už proto, že víte, že nebude žádná další sobotní noc. Je to teď , nebo nikdy.

Pro mě vaše performance znamenají především setkání budoucnosti s minulostí. Pyramidy ve světle laserů, koncert pro NASA, koncert na řecké Akropoli… Zajímá vás více, co bude, nebo co bylo?
To je hrozně zajímavá otázka, už proto, že právě tím se zabývám na svém současném turné. Během koncertu se propadám do minulosti, tedy do té relativně nedávné, a používám úplně nejstarší analogové syntezátory, které jsou dnes považovány za stradivárky elektronické hudby. Vynálezy doby minulé mě upřímně fascinují. Elektronická hudba však samozřejmě hledí dopředu a idea budoucnosti byla v mé hudbě přítomná už od počátku. V sedmdesátých a osmdesátých letech jsme si budoucnost představovali tak nějak nevinněji a pozitivně ji. Rok 2001 pro nás byl fantastický film, do kterého jsme vkládali velké naděje. Dobytí vesmíru, lidé na Měsíci, to vše podněcovalo naše technologické a akustické vize. Teď je rok 2001 za námi a my máme pocit, že… budoucnost už byla. Klademe si jiné otázky než tehdy. Přežijeme na naší planetě? Řešíme ekologii. Možná jsme na naší planetě napáchali příliš chyb, možná nás čeká stejný osud jako dinosaury. Přemýšlíme o těchto děsivých věcech a etický rozměr se z našeho uvažování o budoucnosti vytratil. Proto mi právě nyní, uprostřed krize, přijde zajímavé učinit pokus o vzkříšení jistých idejí. Řekl bych, že je čas přehodnotit svá stanoviska a podívat se na naši planetu v kontextu celého vesmíru.

Z vašich vystoupení vyzařuje pozitivní energie, ať už jde o vítání nového milenia u egyptských pyramid či koncert Space Of Freedom v polském Gdaňsku. Co ale problematičtější místa a dějinné okamžiky? Bylo by pro vás kupříkladu zajímavé uspořádat koncert v bývalém koncentračním táboře a předvést na něm skladby reflektující události, které se tu staly?
Má matka byla za války deportována do tábora v Ravensbrücku a patřila k významným postavám francouzského odboje. Pro mě by tedy měl takový projekt velký význam. A myslím, že je to opravdu zajímavá myšlenka, oslavit konec hrůz, které se víckrát nesmějí opakovat. To je to, co činí venkovní projekty neopakovatelnými: že můžete s tolika lidmi sdílet své pocity a ideály. Nechci k nim pronášet projevy, nejsem politik. Ale chci být součástí lidské společnosti, nějakým způsobem se dotýkat světa.

Necháváte se inspirovat tím nejlepším, co bylo v dějinách vytvořeno. Co v tomto směru soudíte o Praze?
Jedním z mých snů je uspořádat v Praze koncert pod širým nebem. Prahu jako město opravdu miluji. Vždycky mě zajímala a uchvacovala její architektura. Pražská architektura je pro mě jednou z nejkrásnějších na světě. Svým způsobem mi připomíná můj rodný Lyon. Pokaždé když sem přijedu, cítím to jako výjimečnou událost. Takže by pro mě byla velká pocta a vyznamenání, kdybych tu mohl uspořádat venkovní show. A to myslím doopravdy!

Jean Michel Jarre

Šedesátiletý rodák z francouzského Lyonu je považován za průkopníka elektronické hudby, syntetického popu a New Age. Syn filmového skladatele Maurice Jarra vydal první sólové album na počátku sedmdesátých let, celosvětový úspěch však přišel až s albem Oxygene z roku 1976. V roce 1979 navštívil jeho koncert na pařížském náměstí Concorde rekordní milion diváků. V říjnu 1981 se stal první hvězdou západní pop music, která vystupovala v Čínské lidové republice. Roku 1986 připravoval koncert k 25. výročí založení vesmírné základny v americkém Houstonu. Součástí programu mělo být i sólo na saxofon, které měl odehrát astronaut Ronald McNair přímo na oběžné dráze. Poté co McNair zahynul při havárii raketoplánu Challenger, byl celý koncert věnován obětem tohoto neštěstí. V roce 1988 uspořádal Jarre show pro tisíce diváků v londýnských docích. Roku 1991 se chystal u mexických pyramid „zhudebnit“ zatmění slunce, akce však nakonec musela být zrušena. V září 1997 hrál pro dva a půl milionu návštěvníků oslav 850. výročí založení Moskvy. Na silvestra v roce 1999 odstartoval dvanáctihodinovou oslavu přelomu tisíciletí poblíž pyramid v egyptské Gíze.

Autor: Michal Bystrov

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 500 Kč Zahradníci a pěstitelé v zahradnických školkách ZAHRADNÍK/-CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAHRADNÍK/-CE -OVOCNÁŘ/-KA, V případě zájmu kontaktujte pana Ing. Jana Náměstka na emailové adrese: namestek@vsuo.cz nebo telefonním čísle :732 659 806, , Požadujeme: , SŠ vzdělání zahradnického nebo zemědělského směru , Praxe v oboru vítána (nejlépe v ovocnářství, školkařství), Řidičský průkaz sk. B a T, Organizační a komunikační schopnosti, časová flexibilita, pečlivost, spolehlivost, samostatnost, Uživatelská znalost práce na PC výhodou, Požadované doklady: Strukturovaný životopis, , Popis pracovního místa: , Práce v ovocných sadech (řez, tvarování, sklizeň, apod.), Zakládání a hodnocení pokusů v ovocnářství a školkařství, Práce v ovocné školce (školkování podnoží, očkování, roubování, apod.), Zajištění dobrého agrotechnického stavu pokusných výsadeb, , Nabízíme: , Nástup možný ihned, Průběžné proškolování a získání nových zkušeností v oboru, Stálé a perspektivní zaměstnání, Zajímavou práci ve společnosti s bohatou historií, Firemní benefity (5 týdnů dovolené, jazykové kurzy, příspěvek na stravování), Možnost pravidelných odměn. Pracoviště: Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský holovousy s.r.o., 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jan Náměstek, +420 732 659 806. Gastronomie - Práce a brigády servírka 110 Kč Do japonsko korejské restaurace v centru Prahy hledáme posilu do našeho týmu na pozici servírka. Jsme menší, útulná restaurace s přátelským kolektivem a chutnou, luxusní gastronomií. Pokud Vás naše nabídka zaujala, prosíme o kontaktování na níže uvedené telefonní číslo. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 500 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník /zámečník (1703001). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), PRACOVNÍ MÍSTA V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU V PROSTĚJOVĚ – Strojní zámečník/zámečník – mzda od 19.500 Kč, příspěvek na stravování, až 25 dnů dovolené. Požadujeme znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost a praxi v montáži strojů. V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447. Informační technologie - Informační technologie Programátor 45 000 Kč Vývojáři softwaru Software developer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 29. Poznámka: Místo výkonu práce: Římská 526/20, Praha 2, Prvotní kontakt: email - valerie.dvorackova@altersis.com, Min. 3 roky zkušeností - Net, C#, Silverlight, WCF, Entity framework, Multi threading, Windows OS, Java, Anglický jazyk (C1). Pracoviště: Altersis s.r.o. praha, Římská, č.p. 526, 120 00 Praha 2. Informace: Valerie Dvořáčková, +420 721 245 177.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Britská premiérka Theresa Mayová na vrcholné schůzce s představiteli států EU v Belgii
11

Mayová představila pohled Británie na brexit. Naděje na dohodu stále existuje

MATURITA. V myslích studentů Stojanova gymnázia zkouška z dospělosti asi hned tak nevybledne.
6

Studenti budou mít od jara víc času na maturitní testy a slohy

Fenomén "Špinarka" aneb Jde stále jen o sochu? Podle autora za vše mohou fotky

/FOTOGALERIE/ I druhý den od odhalení je socha charakterní zpěvačky obsypána lidmi. Fotografují. Diskutují. Okolí sochy pokrývají opovrhující nápisy. „Tahle nám nezpívala!“ praví jeden z nich. Sama starostka se vyjádřila, že by plastika mohla být realističtější…

Masakr na Krymu, pomsta v Afghánistánu a zemětřesení v ČEPS: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Na Vondráčka mířila kritika kvůli cestě do Ruska. Nový ministr prohlášení stopl

Ministerstvo zahraničí připravilo kritické prohlášení k cestě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do Ruska. Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ale vydání dokumentu po konzultaci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem zastavil. Informuje o tom server Seznam zprávy, který má návrh prohlášení k dispozici. Vondráček se v Rusku mimo jiné sešel s lidmi, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA.

Saúdského novináře podle nahrávky mučili a rozřezali. Umíral sedm minut

Pohřešovaného saúdského novináře umučili na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si přišel vyřídit dokumenty kvůli sňatku. S odkazem na zvukový záznam výslechu o tom informoval turecký deník Yeni Safak. Podle záznamu jej agenti odvlekli do místnosti, kde mu uřízli prsty na rukou a umučili ho. Jeho tělo posléze rozřezali.   

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT