Co na čestné občanství říkáte?

Jsem velmi poctěn. Díky své vrozené skromnosti nevím, zda si čestné občanství opravdu zasloužím. Nicméně to opravdu nic nemění na tom, že si ho velmi vážím.

Vím, že už dlouhá léta máte chalupu v Dubé, bydlíte ale v Praze. Jak jste se do města vůbec dostal?

Díky velké souhře náhod. Když byl můj synáček ještě v kočárku, tak jsme se, tuším v roce 1975, vydali na výlet z Prahy a dorazili do Dubé. Při procházce městem mi najednou žena povídá: Jé, to je ale krásná chaloupka, tu si koupíme. Zblízka sice už tak krásně nevypadala, nicméně jsem se šel zeptat sousedů na majitele, zda by dům náhodou nechtěl prodat. Dozvěděl jsem se, že paní majitelka o tom zatím neuvažuje. A asi za rok byla v Dubé nějaká menší povodeň, kdy se voda dostala také do té chalupy, kterou jsme měli vyhlédnutou. A pak mi přišel dopis od paní majitelky, že by mi tedy ten dům prodala. Koupili jsme ho. Je tu hezky a já sem jezdím rád. Poslední dobou čím dál častěji.

Hlavním důvodem, proč jste čestné občanství dostal, je festival Mezinárodní jazzové dny, který se letos bude v Dubé konat už po osmnácté. Vy jste takovým jeho duchovním otcem. Kde se nápad na něj vzal?

Vymysleli jsme ho společně s Evou Pilarovou, která má tady kousek také chalupu. Jednou jsem jí řekl, pojď, uděláme tady festival. No, a od roku 1995 to funguje.

Slyšela jsem, že na festivalu pracujete bez nároku na honorář…

Ono se tomu nedá úplně říct práce. Ano, dělám festival bez nároku na odměnu. Funguji tam jako dramaturg. Díky svým kontaktům zvu do Dubé různé hudebníky a oni pak přijedou. Sám také na festivalu vystupuji a ani za představení si neberu žádné peníze. Jednou za rok si to, myslím, můžu dovolit.

Prozraďte, co na letošních Mezinárodních jazzových dnech posluchače čeká?

Akce se, jako již tradičně, bude konat druhý víkend v srpnu. Příliš změn v programu tak neděláme. Je to hodně tradiční akce. Lidé, kteří na festival jezdí, jsou zvyklí na určité kapely nebo zpěváky. Takže můžu slíbit, že letos zase určitě vystoupí Big Band z České Lípy. Jako host s nimi bude zpívat Leona Machálková. Pak také vystoupí Big Band z Kosmonos, Eva Pilarová a samozřejmě kapela Lokomotiva s Petrem Vondráčkem. S ním hraje také můj syn, navíc jejich bubeník vyrůstal asi padesát metrů od naší chalupy. Přijede rovněž skupina F Dur se zpěvačkou Sapárovou, která byla finalistkou, tuším, soutěže Československo má talent. Zazpívá také vokální kvartet Swings, zahraje Bohemia Big Band nebo Los Rumberos. Ti mají členy také z exotických zemí, takže na plakátech budou za názvem jejich kapely destinace Peru, Kuba, Dubá.

Dá se vůbec na takovém festivalu vydělávat?

Podnik rozhodně výdělečný není. Oficiálně ho pořádá město Dubá. I když pokaždé seženu nějaké sponzory a určitá část nákladů jde také ze vstupného, vždy na něj Dubá doplácí nějaké peníze. To, kolik přijde lidí, se pak odvíjí hodně od počasí. My zatím máme štěstí, skoro vždycky jsme měli hezky.

Kdo byl pro vás osobně největší hvězdou uplynulých ročníků festivalu?

Těžko říct. Nechci nikoho jmenovat, protože kdybych to udělal, tak by se mohli ti ostatní urazit. Daří se mi ale dostat na festival hodně významné hosty. Mám štěstí i v tom, že bezprostředně po Mezinárodních jazzových dnech se koná také letní jazzová dílna ve Frýdlantu. Spousta umělců vystoupí v Dubé a pak pokračuje tam. Většina z nich vystupuje za honoráře, které jsou běžné v Čechách. Takže méně, než jsou zvyklí.

Neříkejte, že není nikdo, na koho speciálně rád vzpomínáte…

Nejsem příliš dokumentující typ, takže si hned nevzpomenu. Co mám ale rád, je tradiční věta, kterou zakončujeme každý ročník Mezinárodních jazzových dnů – Ročník je mrtev, ať žije další! Přeci jen ale zmíním jedno jméno. Mám velmi rád americkou pianistku Carolin Graye. Ta v Dubé zahrála a pak také pokračovala do Frýdlantu. Líbí se mi na ní, že boří takový starý jazzový mýtus. A sice, že jazz hrají jen muži. Donedávna se v té naší muzice objevovaly ženy jen jako zpěvačky. V dnešní době to už ale neplatí a jazz se může pochlubit i skvělými instrumentalis­tkami.

Máte nějakou vizi do budoucna, co by mělo být s Mezinárodními jazzovými dny dál?

Myslím, že tradice velmi zavazuje. Proto je každý ročník festivalu cennější a cennější. Byl bych ale rád, kdyby se našel někdo, kdo by mě v roli dramaturga vystřídal. Na festival přeci nemám vlastnické právo. A až se někdo takový najde, budu se rád z povzdálí dívat, jak to šlape i beze mě. Jazz je totiž věčný.

Kdo je… JUDr. VÍT FIALA

• vystudoval práva naKarlově univerzitě v Praze

• právníkem byl jen velmi krátce

• je známý jako jazzový hudebník, kontrabasista, baskytarista a hudební skladatel

• natočil ústřední melodii k českému filmu Želary

• spolupracuje s předními jazzovými hudebníky a zpěváky, mj. s Evou Pilarovou, Radimem Linhartem, Lee Andrewem Davisonem, Hanou Hegerovou, Petrem Maláskem

• je duchovním otcem festivalu Mezinárodní jazzové dny v Dubé, nově je čestným občanem města Dubá