Absolvent prestižní Berklee College of Music v Bostonu Dorůžka novinku natočil téměř deset let od vzniku svého předchozího alba Silently Dawning. Páteří loňského alba, nahraného v klasickém triu kytary s akustickou rytmikou, jsou jeho vlastní skladby. Pro inspiraci a repertoár ovšem autor využil zdroje židovské hudby, tvorbu Bohuslava Martinů i český meziválečný populární jazz. Dvěma skladbami přispěl Dorůžkův kontrabasista Jiří Slavík.

"V Dorůžkově případě se čekání na novou autorskou desku zajisté vyplatilo a výsledek mnohé překvapil ani ne tak samozřejmou precizností, jako spíše neortodoxnějším zvukem a dobrodružnějším přístupem," uvedl dramaturg stanice ČRo Jazz Petr Vidomus.

Anketu Česká jazzová sklizeň pořádá ČRo už čtvrtým rokem

Její součástí je přehled všech vydaných jazzových nahrávek. "Loni v Česku vyšlo dosud nejvíce jazzových alb v novodobé historii, konkrétně 45, a byla by škoda na ně zapomenout," podotkl Vidomus.

V seznamu vydaných desek lze podle jazzových odborníků vysledovat několik výrazných trendů: přetrvává silné zastoupení kvalitního jazzového mainstreamu, zároveň však není nouze o nové koncepty se zásadním autorským vkladem. Brožuru distribuuje ČRo zdarma na vybraných jazzových festivalech a ve většině jazzových klubů.