„Já teď sice pracuji až v Českých Budějovicích, ale plánuji, že do Plumlova přijedu," vzkázal Petr Košák, který kromě prvního ročníku nevynechal ještě žádný. „Každý rok je to nádherný zážitek, skvělé kapely, potkám se se známými a přáteli. Nejvíc se těším na irský Sliotar," řekl farář, který se prý k tanci na festivalu nedostane proto, že je na Keltské noci obvykle jen krátce. Ale kdyby měl víc času, určitě by si podle svých slov při skvělé hudbě i zatancoval.

Keltská noc se konala poprvé před 14 lety

„Já jsem ohromě natěšený," nechal se slyšet také provozovatel kempu Žralok v Plumlově Petr Piňos. „Je to pro nás velký svátek, přijedou muzikanti z celé Evropy. A navíc už jsou to za ta léta také naši přátelé," řekl Petr Piňos a pokračoval nadšeně: „Vloni mě přijali mezi Kelty. Už jsem jejich,".

„ Keltská noc se konala poprvé v roce 2002 jako dva samostatné koncerty, jeden v Olomouci na Pevnůstce a druhý na Plumlovské přehradě na pláži U vrbiček. Tehdy tu vystupovala moje vlastní kapela z Dánska – COMELY GRACE, dále irsko-australská skupina GONE JONES a také Tomáš Kočko s Orchestrem, kterého jsem si tehdy našel přes internet. Pozvání přijal a tak začala i naše dlouholetá spolupráce," zavzpomínal organizátor a umělecký ředitel festivalu Tomáš Somr. Podle jeho slov trvá příprava každého ročníku deset měsíců a podílejí se na ní čtyři lidé. Umělecký ředitel má mimo jiné na starosti celý program a skladbu každého ročníku pečlivě zvažuje tak, aby byl stylově vyvážený. Plumlovský kemp Žralok hostil o víkendu třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Keltská noc

„Chci, aby byly i v rámci keltské hudby zastoupeny jak tradiční irská hudba, tak tvrdší rockový styl, bretaňská keltská muzika, popřípadě jiné styly, které odpovídají zaměření festivalu. A pak musím vždy hledat nějaké novinky, které by měly obsáhnout asi třetinu nebo čtvrtinu programu. Všechno je třeba plánovat také s ohledem na finanční možnosti festivalu," řekl Tomáš Somr. Na Keltské noci podle něj nejčastěji vystupují SLIOTAR z Irska, a to už od roku 2003 až dosud bez přerušení, dále ze Slovenska Irish Rose. Z českých kapel přijíždí často například Bran, Tomáš Kočko, Poitín, Happy to meet nebo Vintage Wine.

Vzhledem k tomu, že si organizátoři nevedou statistiky, je těžké odhadnout počty návštěvníků. „Myslím, že nejvíc jich přišlo v období 2006 až 2008, pak jsme zaznamenali mírný pokles, ale v posledních čtyřech letech má festival určitě vzestupnou tendenci. Hodně záleží také na počasí," doplnil Tomáš Somr.

Dvanáctý ročník přilákal stovky návštěvníků.

A koho přivítali v Plumlově z největší dálky?

„Ze zahraničních účinkujících to byl Steafan Hannigan z Kanady a irsko-novozélandská skupina Gráda, přijeli i hosté z Británie, Španělska a Dánska," upřesnil umělecký ředitel festivalu. Letos se mohou návštěvníci Keltské noci těšit na rakouskou skupinu PADDY MURPHY a irskou LOS PADDYS DE LA PAMPAS ve které hrají kromě irských muzikantů také muzikanti z Jižní Ameriky a jejich irská hudba je okořeněna prvky flamenga. Další výraznou novinkou je skupina ČESKÉ SRDCE, legenda na hudební scéně a plumlovská hvězdná stálice z Dublinu – skupina SLIOTAR.

Tomáš Somr se samozřejmě těší na všechny pozvané hosty. „Blízké osobní a velmi kamarádské vztahy mám se skupinou Sliotar, dále s Tomem Kočkem, Vojtou Jindrou z Branu, s dánskou skupinou Tradish i mnoha dalšími," řekl umělecký ředitel, pro kterého je každá Keltská noc velkým zážitkem, radostí, ale také velkým stresem. A o jaké budoucnosti festivalu sní? „Já pevně doufám, že se nám podaří v tomto krásném projektu pokračovat. Mým snem je rozšířit Keltskou noc na třídenní festival, jakmile nám to dovolí ekonomická situace," řekl na závěr.

Podrobný program festivalu najdete na www.keltska-noc.cz

Autor: Marcela Žůrková