Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lucie Bílá: Je třeba se smát, nosit lidem radost

/VIDEO/ Třináct písní včetně dvou duetů (s písničkářkou Radůzou a s Honzou Toužimským z Arakainu) nabízí na svém novém vánočním albu Bílé Vánoce II. zpěvačka Lucie Bílá. Mnohé z nich zazní i na jejím prosincovém turné.

24.11.2017
SDÍLEJ:

Věřím, že nové písničky potěší jak dospělé, tak i děti. Některé jsou veselé, jiné smutnější, vystihují širokou škálu nálad, které se k Vánocům pojí. Mojí nejoblíbenější je Marie, zda víš. Když jsem ji zpívala, musela jsem si dělat přestávky, citově jsem ji neustála. Ale to je v pořádku, tak to má být. Krásný text k ní stejně jako k dalším osmi napsala Radůza, s níž jsem si navíc zazpívala duet Marie a svatá Anna. Jsem jí za spolupráci vděčná, myslím, že nám fakt funguje,“ říká Lucie Bílá.

I Radůza vydává vánoční album. Je obdivuhodné, že měla čas na psaní textů i pro vás…
Mám pocit, jestli jsem se jí náhodou nějak nevnutila. Prostě jsem jí jednoho dne zavolala a oslovila ji s nabídkou. A ona mi přinesla texty jako na zlatém podnose. Mám za to, že vlastní desku měla v té době hotovou, a tak si ke mně „odskočila“. Ale jak se říká když chcete, aby někdo něco rychle zařídil, tak to zadejte tomu, kdo neví, kam dřív skočit. Já jsem na tom stejně mám toho strašně moc, a proto hodně stihnu.

Radůza tím, jak je talentovaná, během chvilky udělala něco úžasného. Napadá mě teď přísloví Pavla Vrby. Jednou jsem se ho ptala, jak zvládl za jeden den otextovat melodii, a on odpověděl: „To jsem netextoval den, ale celý život. V těch textech jsou myšlenky a prožitky.“ I Radůza patří do kategorie zpěvaček, které už vědí, o čem život je, že to není žádná bžunda. Ale chvála Bohu za to.

Líbí se mi i duet s Honzou Toužimským Zvon volá nás.
Mám ráda propojené věci. Nejen, že jsme s Radůzou zjistily, že jsme vzdálené příbuzné, které si skvěle rozumí, podobně to mám i s Honzou. Známe se z doby, kdy jsme hráli v muzikálu Excalibur on krále Artuše a já královnu Ginevru. Od té doby jsme kamarádi. Potkáváme se spolu na jevišti s Arakainem, už dvakrát jsem ho pozvala na mé vánoční turné a letos pojede potřetí, protože jeho přítomnost mi dělá hezky.

Kluci z kapely ho mají také rádi, já si navíc rozumím s jeho ženou Káťou, jsme prostě taková rozvětvená rodina. A na základě našich vztahů vznikla i písnička Zvon volá nás. Myslím, že je další ozdobou CD, Honza je dobrý hudební autor.

Autorská je i Řekněte dětem… Napsal ji klavírista a hudební dramaturg alba Petr Malásek s textařem Václavem Koptou. Nepletu se, když řeknu, že máte ke každé z těch písniček nějaký příběh?
Mám, třeba písničku Seznam vánočních přání jsem před sedmi lety, kdy jsme připravovali moje první vánoční album, vyřadila. Stejně tak jsem to udělala i letos. Říkala jsem si, že je taková komplikovaná, zamotaná… No ale Petr Malásek mi sdělil, že nám bude jedna věc chybět. Zavolal Vaškovi Koptovi, který jel zrovna vlakem, kde během chvíle napsal nádherný text k písni Řekněte dětem…

Petr pak doma sedl a okamžitě na něj napsal melodii. Když mi celý příběh, jak se písnička teprve včera narodila, vyprávěl, odpověděla jsem mu, aby k ní nahrál základy. Hned jsem ji přijela nazpívat. A jak jsem měla dobrou náladu z dokončeného CD, najednou mě napadlo že bychom na něj dali i Seznam vánočních přání? Já to nechápu. Jsou to nevyzpytatelné cesty, po kte- rých si ta píseň našla cestu k lidem. Vylouplo se z ní něco moc milého a jsem ráda, že to dvojí vyhození přežila. Teď si zaslouží pochvalu.

Někteří, co už album Bílé Vánoce II. slyšeli, říkají, že je lepší než to první. Jak jej vnímáte vy sama?
Myslím, že ve dvou směrech je „dvojka“ lepší. Jednak je díky několika písničkám víc pro děti, je laskavá, hravá, nese v sobě víc radosti. A navíc se dotýká vztahu maminky a dítěte. „Jednička“ se oproti ní nesla víc v duchu tradičních a lety prověřených vánočních skladeb.

Hodláte všechny novinky zazpívat i na turné?
Původně jsme měli v plánu, že do programu zařadíme čtyři z nich, ale to já nevydržím, takže jich bude asi deset. Chci vlastně zpívat skoro všechny, protože jsou moc hezké.

Vaše turné obsáhne Česko i Slovensko, co o něm řeknete?
Někdo se mě ptá, jestli budou vrcholem dva pražské koncerty 13. prosince v Hudebním divadle Karlín, ale není to tak, i když to tam mám moc ráda. Podle mě bude vrchol 17. prosince v našem krásném kulturáčku v Otvovicích, kde máme taky dvoják. Je to pro mě velká srdcovka, protože mám pocit, že právě tam jsem nejplatnější. Tam je moje láska, tam jsem začínala na jevišti, tam se cítím opravdu neskutečně. Hlavně mě vždycky dostane plný sál. Pokaždé si tam říkám tady měly být nějaké sklady? To ani náhodou.

Jak se snažíte váš kulturák „rozjet“, jste mluvila už minule. Musíte mít radost.
Jsem šťastná, že se to povedlo. Mám skvělého provozního, tři výborné kuchařky v hospůdce, samotná kuchyň vypadá jako z komiksové lodi… A hlavně se nám s kamarádkami daří produkovat pravidelné Neděle s Lucií, což jsou besedy s lidmi, které mám ráda. Naposledy u nás byla Marta Kubišová… Rekonstrukce mi bude trvat trošku déle, nejsem zase až tak bohatá, abych si mohla vyskakovat, ale stojí to za to. Je to krásná věc, která mě neskutečně naplňuje.

Dvacátý slavík by mi udělal také dobře, ale to by bylo jen tak, že by se to hezky počítalo. I těch devatenáct, co mám, je pro mě neuvěřitelná věc. Z dálky to může vypadat, že je to všechno takové až filmové, pohádkové. Ale ono to takto ve skutečnosti není. Člověk se nepohybuje jen v kytkách a krásných šatech, nechodí si pro ceny. Samozřejmě, že za tím je i pěkně nepříjemná druhá strana mince.

O tom se vám ale asi bavit nechce… Přes všechno, co jste přestála, jste „normální“.
Normální jsem, je to tak správně. Pravda, občas si například všimnu, že se lidem přede mnou třesou ruce, a když najednou získají pocit, že jsem velký kamarád, tak si dovolí. Ale pak mě ztratí, protože mám své hranice, kam se nesmí.

Jsme u Vánoc, máte je ráda?
Je to moje nejmilovanější období. Dům mám vždycky hlavně zvenčí plný světýlek, líbí se mi krásně připravený štědrovečerní stůl a hlavně se těším, že můžu rozdávat dárky. Dávám je často a někdy jsem tím už asi protivná, ale o Vánocích je to dovolené, takže jsou pro mě vlastně takové alibi. Mám je ráda i proto, že jsou časem nových začátků.

Stiháte třeba i péct?
To ne. Klidně se přiznám, že jsou věci, které stihnout nemůžu. Až do 23. prosince budu lítat po koncertech, ale pak mám až do 10. ledna volno. A to věnuju jenom svým blízkým, sobě a zvířátkům, která mám.

Když nepečete, děláte krásné ozdobné andílky…
Vyrábím je během jízdy v autě, nebo u televize když někdy potřebuju úplně vypnout, dívám se na něco laskavého, milého a dělá mi to dobře. Stejně jako pocit, že svými výrobky přináším radost i ostatním. Třeba za výdělek z růženců jsem v kostele v Podunajských Biskupicích, který má asi 700 let, nechala opravit pět set let staré malby. Myslím i na lanškrounský kostel. Peníze za andílky zase přispěly na bezbariérové vozidlo pro Alzheimer centrum v Zátiší.

Je ta jejich výroba složitá?
Jde o nápad a pak o trpělivost. Už to mám vychytané – napřed udělám nožičky, pak na ně navlíkám další komponenty. A když mám andělíčků hromádku, připravím si šňůrky na krk, které mi taky dají trochu práci. Jediné, co dovoluju svým kamarádkám, je, aby malé verze andělíčků navlékaly na řetízek a uložily do krabičky. Jinak nic. Každý z nich je moje práce, neuměla bych lhát – jednak by to na mě bylo poznat a navíc by mě to netěšilo.

V poslední době jste pracovala nejen na vánočním CD, připravovala jste se i na hlavní roli v muzikálu Sestra v akci v karlínském divadle. Mám pocit, že vám skvěle sedí, jako na tělo. Cítíte to také tak?
No, myslela jsem si to o Carmen a předtím o Johance z Arku, každý muzikál má něco do sebe. Když jsem hrá- la Boženu Němcovou, mělo to pro mě takovou hloubku, že jsem se z toho málem nevzpamatovala ještě druhý den. Strašně mě tehdy těšila pochvala pana režiséra Bednárika, že nic silnějšího ode mě neviděl. Nevím, jestli je to věkem, nebo prožitky, ale už se nemůžu dívat na horory, umírat na jevišti, nebo když, tak velmi rychle jako Carmen, abych to nemusela moc prožívat.

Myslím, že teď je třeba se smát a nosit lidem radost, protože doba je samozřejmě složitá, politika je taková, jaká je, mám pocit, že jsme hodně zapomněli na to, co se v této zemi kdysi dělo. Takže už si ani nevážíme úžasného prostředí a možností, které máme, jsme na sebe navzájem zlí. Já jsem se ale rozhodla, že se budu jenom hihňat, dělat lidem andělíčky, rozčilovat je tím, že je objímám, a že budu hrát laskavé věci, komedie.

Což Sestra v akci splňuje…
Karlínskému divadlu jsem věrná, takže mám tu příležitost vybírat si role, jeho vedení si mě rozmazluje. Jeli jsme se na to představení podívat do světa a hned jsem říkala to je ono! Je krásné a veselé, mám z něj radost, stejně jako z faktu, že muzikál není jenom o mně, ale i o dalších postavách. Mí kolegové jsou v něm skvělí.

Pravda, chybí mi v něm nějaká zásadní písnička, kterou bych třeba mohla prezentovat v rámci svých vystoupení, ale to bych vlastně mohla říci i o Carmen a dalších titulech. Tenhle kus je víc o hraní, o pohybu, coby zpěvačka mám příležitost měnit hlas i polohy, takže se dostatečně vyřádím. Myslím, že ten, kdo ho uvidí, bude ho milovat. A na co jsem pyšná že v něm hrají modlitební knížky z mé sbírky a růžence, které jsem dělala.

Žádá si váš hlas zvláštní péči? Jak se o něj staráte?
Říkám, že moje hlasivky jsou můj nejlepší kamarád, a Petr Malásek zase to, že moje hlasivky jsou nejlepší kamarád nás všech. Kdyby- chom mohla, tak si je vyn- dám a dám jim pusu, protože díky nim přežívám životní karamboly a kotrmelce. A co s nimi dělám? Napřed se rozezpívávám. Mám techniku, kterou používám, abych jim neublížila. Dnes už neblbnu, jako před třiceti lety, kdy jsem měla obrovský fond a řvala jsem jako pavián na lesy. Tehdy jsem to neměla úplně pod kontrolou. Teď si užívám a vím, že je hrozně důležité spát a mít psychickou pohodu, čehož je ale těž- ké docílit, protože při tomto povolání nemůže být člověk moc vyrovnaný. A kdybych i byla, nemohla bych pak ze sebe vydávat emoce. Takže to se mnou občas tříská i v životě, to je jasné.

A když to s vámi tříská opravdu hodně, co s tím?
Zkouším na to různé finty. Ne, že bych se naštvávala, ale někdy uvěřím okolí, médiím, různým „zlobrům“, co jsem to vlast- ně zač. To pak musím rychle zapomenout. Někdy to ale není vůbec jednoduché, protože jak chodím po světě s otevřeným srdcem, do něhož se líp strefuje, nejsem vždycky ve střehu a někdy mě to prostě šokne. Takže se většinou naštvu na sebe, že se nechám. A někdy funguje sednout si s kamarádkami ke stolu, navzájem si připravit dobré jídlo a povídat si o holčičích věcech, anebo jít do kostela s kamarádem knězem a zazpívat si, zavřít se a dělat andělíčky, podívat se na seriál, miluju Teorii velkého třesku, nebo to vykřičet na jevišti…

Tak ať vám zítra ten dvacátý Slavík padne…
Upřímně, vůbec nejsem soutěživý člověk, mě nebaví ani Člověče, nezlob se. A navíc si myslím, že v naší kategorii je tolik lidí prvních, co nikdy první nebyli. Tu cenu bych rozdala všem a pak bych ji zakázala. Až po tom dvacátém, samozřejmě…

Autor: Gabriela Kováříková

24.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 18 000 Kč

Vývojáři softwaru Android developer. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Havelkova č.p. 90/6, Olomouc., Požadavky: Anglický jazyk., Prac. doba: 9.00 - 17.00 hod., Zam. výhody: stravenky, teambuilding., Kontakt je možný POUZE e-mailem a telefonicky od 9.00 - 16.00 hod.. Pracoviště: Altair services s.r.o., Havelkova, č.p. 90, 779 00 Olomouc 9. Informace: Marek Vávra, +420 702 137 487.

Doprava a logistika - Přijmeme skladníka 33 000 Kč

Přijmeme šikovného a zodpovědného skladníka do velkoobchodu zeleniny a potravin na přípravu zboží dle objednávek. Směnný provoz (8.5hod.). Mladý kolektiv, HPP, smlouva na dobu neurčitou, fyzicky náročná práce, příjemné prostředí, zaměstnanecké výhody. Plat až 33.000 Kč HM, možnost dalšího přivýdělku, prémií po zaučení a kariérního růstu.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci OBJEDNAVATEL/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě paní Bidovská tel.: 736 223 939 nebo e-mail ucetni@makovy.cz. Požadavky: samostatnost, velmi dobrá znalost MS Office (Outlook, Excel, Word) a ČJ, dobré komunikační a organizační schopnosti, asertivita, schopnost denně řešit provozní záležitosti., Náplň práce: zajištění chodu kanceláře, organizace/evidence požadavků klientů, sjednávání pohřbů a objednávání služeb s tím spojených, komunikace se zákazníky, komunikace s dodavateli. , Nabízíme: práci na hlavní pracovní poměr, fixní plat + odměny, osobní ohodnocení, jednosměnný provoz + 2x sobota v měsíci (8:00-12:00 hod.), dotované stravování, 20 dnů dovolené. Pracoviště: Drozdovice 79, Prostějov. Pracoviště: Pavel makový-pohřební služba, s.r.o., Drozdovice, č.p. 1169, 796 01 Prostějov 1. Informace: Zdena Bidovská, +420 736 223 939.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zdravotnické vzdělání (lze bez nostrifikace), znalost ruštiny. Pracoviště: Devident s.r.o., Štěchovická, č.p. 1983, 100 00 Praha 10. Informace: Eduard Ivancevschi, +420 776 589 419.


Exekuce. Ilustrační foto.
5 9

Experti Social Watch: Největší riziko jsou pro Čechy exekuce a byty

Václav Jílek
17

Vytáhl Sigmu z druhé ligy až do Evropy. Kouč Jílek: Máme hladový tým

Skvosty. Plzeň zdobí vozy, kterými jezdil Masaryk, Lída Baarová nebo Sinatra

/FOTOGALERIE/ Unikátní expozice Skvosty s vůní benzinu představuje od čtvrtka do neděle v plzeňském DEPO2015 dvě stovky atraktivních automobilů. Zhruba polovinu tvoří historické vozy, druhou půlku pak luxusní automobily.

Komentář Stanislava Šulce: Čeká nás vážná debata. O alkoholismu

Skvělá zpráva: Znovu jsme to dokázali a jsme v něčem na čelných příčkách žebříčků mezi státy Evropské unie. Horší zpráva pak je, že společně s Francouzi jsme druzí největší pijani alkoholu a v přepočtu na čistý líh toho mezi unijními partnery vypijí více jen Litevci.

Češi patří k největším rasistům, tvrdí prestižní Harvard

Výsledky internetového projektu americké Harvardovy univerzity, která mezi lety 2002 a 2015 posbírala údaje od 288 076 Evropanů, přicházejí ve chvíli, kdy starým kontinentem opět zmítá vlna rasistických nálad.

Letní poflakování? Streetworkeři mají napilno

Prázdniny neznamenají pro všechny děti odjezd za babičkou nebo na tábor, spousta teenagerů zůstává ve městě a musí si zábavu obstarat sama. Kromě návštěv parků a nákupních center ji mohou hledat i v experimentování s alkoholem a drogami a balancování na hraně zákona. Právě proto je léto hlavní pracovní sezónou terénních sociálních pracovníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT