Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Korn: Ještě jsme koncert 4TETu kvůli chřipce nerušili

Ústí nad Orlicí /ROZHOVOR/ – Ve třiašedesáti má elánu na rozdávání, po golfovém hřišti se prohání ostošest, o hudebním důchodu nepřemýšlí. Naopak by rád potěšil posluchače kvarteta 4TET, které v říjnu 2002 zakládal, v pořadí čtvrtým albem. Kdy vyjde, ještě podle Jiřího Korna není jasné, jiná věc je ale jistá: 26. února od 19 hodin bude pódium ústeckého kulturního domu patřit právě populárnímu zpěvákovi a jeho třem kolegům.

23.2.2013
SDÍLEJ:

4TET.Foto: ŠÍP

Koncert, o který je mezi Ústeckými značný zájem už dlouhé týdny, slibuje prvotřídní zážitek po hudební i vizuální stránce. Právě na ni klade profesionál na jevišti i mimo ně velký důraz. „Vizuálním dojmem můžete vše pokazit, nebo vše povýšit," říká mimo jiné v exkluzivním rozhovoru pro Orlický deník.

Co vás vůbec přivedlo k myšlence založit výlučně mužský pěvecký ansámbl? Chuť experimentovat, nabídnout posluchačům něco neotřelého?
4TET vznikl díky mému sólovému projektu TEP (Tanečně Excentrické Představení), ve kterém mělo být hodně pohybu a tance, a k tomu jsem potřeboval nějaký kontrast. Navíc jsem vždy toužil mít seskupení, které by jen zpívalo. S Jirkou Škorpíkem jsem v té době hodně spolupracoval, psal mi spoustu aranží a znali jsme se jak z muzikálu Drákula, tak i z dalších hudebních projektů. Jirka zpívá velmi dobře, a tak mě napadlo ho oslovit. Byl nadšený a hned navrhl Dušana Kollára, kterého jsem znal taky. Jirka napsal první aranž „How Deep Is Your Love" a zkoušeli jsme najít nějakého tenora. Nakonec Dušan přivedl na zkoušku Davida Uličníka, ten zazpíval a bylo jasno. Tak krásnou barvu hlasu hned tak někde neuslyšíte. Skvěle mezi nás zapadl, stmelili jsme se a dodnes považuji za velkou kliku, že jsme se v téhle sestavě potkali a hlasy nám spolu tak ladí.

Už první vystoupení v roce 2002 zaznamenalo velký ohlas, album "4TET 1st." o dva roky později dosáhlo na platinovou desku. Čekali jste takový ohlas a čemu jej přičítáte?
Takový ohlas jsme opravdu nečekali. 4TET měl být jen jednorázovou součástí projektu TEP. Nečekali jsme, že budeme vydávat desky a koncertovat. Vše se rodilo postupně a samovolně. Po prvních vystoupeních jsme museli rozšířit repertoár. Dotazy na desku se množily, proto jsme vydali "4TET 1st." s vědomím, že si ji koupí pár nadšenců. Deska se prodávala velice dobře a následně jsme dostávali nabídky na koncert. Museli jsme tedy koncert připravit a v současné době realizujeme cca 40 koncertů ročně, vydali jsme tři CD a chystáme čtvrté. Co na to říct? Máme radost a jen si přeji, aby to tak pokračovalo.

Žánrově jsou vaše skladby pestré, zahrnují krom vašich písniček také řadu zahraničních šlágrů či filmových hitů. Je nějaký žánr, kterému se vyloženě bráníte, nebo si troufnete na cokoliv?
Nebráníme se ničemu. Máme jen podmínku, že se nám to musí všem líbit. Občas bývají okolo výběru skladeb dlouhé debaty. Některé navrhnuté skladby se zpočátku zdají nevhodné, ale po úpravě Jiřím Škorpíkem jsme někdy hodně překvapeni, jak dokáže skladba dobrou aranží získat úplně jinou dimenzi.

Tyl by se asi nestačil divit, kdyby slyšel vaše podání české státní hymny. Tu zařazujete i do běžného koncertního programu, nebo z taktických důvodů pouze na slavnostní příležitosti?
Kde domov můj je nádherná skladba a nám bylo líto, že ji můžeme slyšet jen občas u slavnostních příležitostí a to ještě většinou v orchestrální podobě. Přitom má tak nádherná slova. Dlouho jsme zvažovali, zda ji zařadit do koncertního repertoáru. Nakonec jsme byli rádi, že jsme to udělali. Já osobně jsem byl pokaždé dojat. Jsem přesvědčen, že v našem podání skladba nejen že neutrpěla, ale zní krásně.

Veškeré písně 4TETu aranžuje Jiří Škorpík, jinak též „duchovní otec" skupiny. Nechá si od vás nebo dalších zpěváků do výsledné podoby skladeb mluvit? Nebo co řekne, to platí?
Jirka Škorpík je duchovní otec 4TETu. Duchovními otci 4TETu jsou i Dušan Kollár, David Uličník a i já. A částečně i náš manažer. Bez nikoho z nás by to nešlo. Faktem je, že Jirka Škorpík má nejvíce práce s přípravou a výběrem skladeb. Je to obrovské množství mravenčí práce a talentu. Do výsledné podoby samozřejmě mluvíme všichni, ale my se dokážeme částečně vzájemně přizpůsobit. Názor Jirky Škorpíka je důležitý v tom, že když se mu skladba nelíbí nebo ho neosloví, není schopen ji aranžovat. Tím je to dané. Má výhradní právo veta.

S tím souvisí i další otázka: preferujete v kvartetu volný režim, nebo jste profesionálové každým coulem a vše má svá jasně daná pravidla?
Něco mezi tím: volný režim s jasně danými pravidly. Za léta společného působení se vytvořil jakýsi stav věcí, který funguje. A občas také nefunguje. Ale to je normální. Jsme přece jen každý z jiného těsta a je tedy nasnadě, že to občas zaskřípe. Důležitá pak je schopnost tohoto seskupení, najít řešení a pokračovat dál, aniž by bylo takzvaně dlouhodobé dusno. Ve špatné atmosféře je pramalá naděje dělat něco takového, k čemu je 4TET předurčen. Máme své chyby, ale umíme s nimi fungovat a umíme se jim i zasmát.

Když už dojde na nějaký spor, máte hlavní slovo vy, coby nejzkušenější člen sestavy?
To nejdůležitější hlavní slovo má každý z nás. Když někdo řekne: odcházím ze 4TETu, nic s tím neuděláme a 4TET skončí. Zatím toho nikdo nevyužil a všichni si přejeme, aby ještě dlouho nevyužil. Každý z nás občas potřebuje ve 4TETu něco prosadit sám za sebe. Někdy to prosadí, někdy ne. Ale dokážeme se s tím popasovat a fungujeme. Nejen to – baví nás to a na koncerty se pokaždé těšíme.

Jak moc je podle vás dnes důležitá i „mimopěvecká" stránka hudební skupiny? Zpívat umí slušně kdekdo, ale 4TET, mám ten pocit, dává velký důraz na vizuální stránku svých vystoupení.
Jednoduchá odpověď: velice důležitá. Vizuálním dojmem můžete vše pokazit, nebo vše povýšit. Tím neříkám, že se musí nutně všechno rodit u výtvarníků a designérů. Někdo třeba přijde jen s kytarou, v černých kalhotách a v bílé košili, a přesto umí zanechat úžasný vizuální dojem. Je ale důležité, abyste ho zanechali. Pokud nikoho nezaujme nebo jen prošumí, je velká naděje, že neuspějete. Diváka prostě přestanete zajímat. 4TET na vizuálním dojmu od svého vzniku spolupracuje s Ateliérem MarJan, což je dvojice Marie Marková a Jan Bouška. Výsledek můžete posuzovat na našich koncertech a vystoupeních. Dle mého soudu: jsou geniální.

Když postihne herce „okno", zachrání to většinou suflér. Co ale dělá v obdobné chvíli zpěvák? Zažili jste se skupinou 4TET na jevišti nějaký ukázkový výpadek paměti?
Ale jistě. To se asi nevyhne nikomu. Mně naposledy při rapování na koncertě v Jičíně ve skladbě Svítí slunce nad hlavou. Prostě mi došla slova a neměl jsem čím pokračovat. Zachránil to Jirka Škorpík, který na rap volně navázal slovy: as-poň vidí-te, že to není play-back! Všichni se zasmáli, nějak jsme se zorientovali a skladbu dokončili. Několikrát se taky stalo, že jsme skladbu museli začít znovu. Při těch náročných aranžích není divu, že se občas něco pomotá.

Existuje něco jako první pomoc při hlasové indispozici? Dá se podobným věcem, třeba nyní v chřipkovém období, vůbec předejít?
Chřipka v období koncertů je velký problém a noční můra každého zpěváka. Ještě jsme koncert 4TETu kvůli chřipce nerušili, ale občas se některý z nás s hlasovou indispozicí během koncertu potýkal. Vždy ale hrozí nebezpečí, že se hlasivkám něco stane. Hlavně v případě, když jsou nemocné a nejsou v klidu. Snažíme se jíst hodně vitamínů. To je asi tak jediné, co se dá preventivně udělat.

Váš umělecký záběr je i po šedesátce obdivuhodný a zahrnuje zpěv, tanec, účinkování v muzikálech i filmech. Máte nějaký recept, který vám vždy a za všech okolností dodává energii?
Nemám žádný recept. Usiluji jen o to být stále aktivní a nepoddávat se své lenosti a pohodlnosti. Někdy mě to stojí opravdu hodně vůle. A samozřejmě sportování. Asi mě drží nad vodou mé oblíbené sporty. V poslední době hlavně golf. Úžasný relax. Mám vypěstovanou pěknou golfovou závislost.

Vás coby vyhlášeného tanečníka učil samotný Frank Towen. Jak moc vás tato osobnost ovlivnila a čemu vás naučila?
Pan Towen mi dal základy a posílil ve mně touhu stepovat. To bylo hodně důležité a jsem mu za to vděčný.

Co je podle vás v hudbě a tanci důležitější: hodiny tvrdé dřiny, nebo samotná radost, prožitek?
Abyste z tance mohli mít radost a prožitek, musí tomu předcházet poměrně dost vůle a dřiny. Tedy pokud se bavíme o tanci ve smyslu mé profese. Něco jiného je jít na diskotéku. Tam předchozí dřina a práce odpadá. Jen se oddáte rytmu a prožitku. Ale pokud má tanec na jevišti působit přesvědčivě, bez tvrdého zkoušení to nejde.

Zaujalo mne, že máte na osobním webu jako neveřejné informace uvedené pouze dvě kategorie: roční příjem a milenky. Nabízí se tedy otázka, jaký je váš vztah k bulváru, který se právě o tyto dvě věci povětšinou zajímá?
Žádný. Já ho nečtu a rozhovory mu neposkytuji.

4TET má na kontě nespočet vyprodaných koncertů, alba ale zatím „pouze" tři. Od vydání posledního uplynuly už čtyři roky, chystáte další, které by se předpokládám jmenovalo "4TET 4th."?
Ano, chystáme. My pořád chystáme vydávání CD. Ale nikdy nevíme, kdy vyjde. Mohu jen říct, že "4TET 4th." vyjde buď během podzimu 2013, nebo někdy v průběhu roku 2014. Ale je docela možné, že vyjde i nějaké DVD nebo audio záznam koncertu 4TETu s Filharmonií Brno.

S „pány v černém" jste již koncertoval všelikde, dokonce na výstavě Expo v čínském Šanghaji. Existuje nějaké podobně vzdálené místo, kam byste s vokálním kvartetem rád zavítal?
Rádi bychom zavítali všude tam, kde je o nás zájem. Co by nám byl platný koncert v Austrálii, když by to publikum nebavilo. Ale kdo ví, kam všude ještě docestujeme. Výzva všem zahraničním agentům: pište nám a volejte, rádi přijedeme. Kontakt najdete na www.4TET.cz .

Máte v plánu něco jako hudební důchod, nebo o podobných věcech vůbec nepřemýšlíte?
Tak o tom opravdu nepřemýšlím. Důchod přijde, až nebude zájem nebo síla. Tak to ale má asi každý zpěvák.

JAN POKORNÝ

Autor: Redakce

23.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
2

Miliardový zámek na osobní údaje. Nařízení začne platit za půl roku

Podzemí. Ilustrační foto.
6

Pražské podzemí se otevírá. Odborníci představí nepřístupné chodby

Zpívající rozhodčí a bezdomovcem po své vůli: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 24. listopadu 2017.

Komentář Kateřiny Perknerové: Vojtěch Filip, génius reálpolitiky

Komunistická strana Čech a Moravy vyhrála sněmovní volby. Tedy ne na první dobrou, ale na druhou ano. Ačkoli skončila až pátá se 7,76 procenta hlasů, její předseda Vojtěch Filip dokázal za poslední měsíc to, co nikdo před ním.

Zkoušeli spát bez tepla domova. Akce Noc venku přibližovala bezdomovectví

Žít bez domova, lásky a zázemí je pro většinu z nás nepředstavitelné, přesto řada lidí takové štěstí nemá. Na to upozornila akce Noc venku v Jablonci nad Nisou.

Chtějí mít větší pocit bezpečí, zájemců o zbraně stále přibývá

Zastřílet si do Čech rádi přijíždějí Polácii Holanďané.V době, kdy nás zpravodajství denně zaplavuje informacemi o různých hrozbách, leckdo přemýšlí o tom, zda by se cítil bezpečněji se zbraní. Možnost získat zbrojní průkaz, který by držitele opravňoval k vlastnění střelné zbraně, nabízí i střelnice v Centru Walzel v Meziměstí, kde se tento víkend koná poslední letošní přípravný kurz na zbrojní průkaz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT