„Ptačí" téma v názvu se na něm vyskytuje hned v sedmi písních: Proč ptáci zpívají, Čápi už nemaj stání, Oči barvy holubí, Žaluju ptákům, Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš?, Konec ptačích árií a Ptačí nářečí.

První byl Adresát neznámý

K osudovému setkání Jiřího Štaidla s Karlem Gottem došlo v roce 1963 v Semaforu. Vznikl tam také první text na melodii Johna Lennona From Me To You – Adresát neznámý, která odstartovala maraton hitů, jež se staly evergreeny české populární hudby (El Condor Pasa, Dívka toulavá, Hej, hej, baby, Hej, páni konšelé, Káva a rýže, Lady Carneval, Láska bláznivá, Má první láska se dnes vdává, Mistral, Narodil se máj, Nechtěl bych, Nejsem, nejsem rád, Pocit sváteční, Přijela pouť, Příval pláče, Zavřu teď krám s básněmi či Zpátky si dám tenhle film). Později, ve Zlatém slavíku 1966, obsadil Karel Gott s písněmi se Štaidlovými texty první tři místa (l. C´est la vie, 2. Pošli to dál, 3. Bum bum bum).

K nedožitým sedmdesátým narozeninám Jiřího Štaidla, které by oslavil 22. ledna, vydává Supraphon exkluzivní 3CD.

Společně s mladším bratrem Ladislavem byl Jiří Štaidl obklopen hudbou odmalička. A to nejen velkou sbírkou jazzových a swingových desek, ale i „prakticky", tedy soukromými hodinami klavíru u profesora Františka Kubelíka. Jiří na rozdíl od bratra, který se výuce hudby věnoval šest let, více tíhnul k psanému slovu – začal psát povídky, básničky, články do novin. Po maturitě se hlásil neúspěšně ke studiu scenáristiky na pražské FAMU. Krátce si vyzkoušel život dělníka v Motorletu, kde založil skupinu DISKOBOLOS, která zanikla po jedné sezoně.

První velký hit kulisáka

Po odchodu z továrny změnil profesi na kulisáka v divadle Paravan, kde v roce 1962 vzniká první text, který byl natočen – Jehla a nit, zhudebněný Ivanem Štědrým a nazpívaný jeho bratrem Karlem. O rok později již Marta Kubišová natočila píseň Neotočím večer vypínačem, Eva Pilarová Ledové květy a v dubnu stejného roku vznikl první obrovský hit s textem Jiřího Štaidla a hudbou Karla Mareše Tam za vodou v rákosí.

„Když jsem začal psát, nikdy mě nenapadlo, že bych se tím mohl živit. Teprve když jsem se dozvěděl, kolik se na tom dá vydělat, začal jsem se tím vážně zabývat," glosoval svůj úspěch a pověsil na hřebík povolání pracovníka Československé pošty, kde jezdil s vozem a vybíral schránky.

Zahynul 9. října 1973

V roce 1963 vzešlo v divadle Semafor z autorsko-režijní spolupráce Jiří Štaidl a Karel Mareš představení Ondráš podotýká. Pásmo písní (např. Roň slzy, Zloděj dobytka, Espado ad.) a satirických komentářů zaznělo v podání Yvonne Přenosilové, Olympiku, Nadi Urbánkové, Mikiho Volka, Pavla Bobka a dalších. O dva roky později Jiří Štaidl spoluzaložil divadlo Apollo. Premiérou hry Pouť pro dva se 16. 11. 1965 otevřela tříletá existence nestacionárního divadla pod jeho uměleckým vedením. Podílel se například také na textech k filmu Noc na Karlštejně. Premiéry se však nedožil – 9. října 1973 zahynul při autonehodě.

ZAJÍMAVOSTI Z 3CD „KAREL GOTT KONEC PTAČÍCH ÁRIÍ"

76 písní

235 minut písní

První nahrávky této kompilace jsou z roku 1965, poslední z roku 1992 „Ptačí nářečí" se skupinou Žlutý pes

40 cover verzí

3 písničkové verze klasiků: B. Smetana „Vltava", T. Albinoni „Adagio", L. v. Beethoven „Adagio"

15 melodií Karla Svobody

2 písně, kde je spoluautor Karel Gott („Isabella"  a  „Bum, Bum, Bum)

Píseň skupiny Beatles „Adresát neznámý" (From To You) zpívá Karel Gott se skupinou Olympic a Tanečním orchestrem Československého rozhlasu

3 duety a vícehlasy s Karlem Hálou a Jiřím Kysilkou „Dívka toulavá", Martinou Kunstovou „Pouťové triky", Jitkou Zelenkovou a Janou Kociánovou „Pocit sváteční"

7 písní, kde se vyskytuje „ptačí" téma v názvu: „Proč ptáci zpívají", „Čápi už nemaj stání", „Oči barvy holubí", „Žaluju ptákům", „Kdepak, ty ptáčku hnízdo máš?", „Konec ptačích árií" a „Ptačí nářečí"

3 filmové písně (bez ilustračních)  „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?",  „Kufr iluzí", „Svatební", „Domů k nám" z filmů „Tři oříšky pro Popelku" a „Hvězda padá vzhůru"

13 melodíi Ladislava Štaidla

10 archivních fotek, včetně raritních z dětství, či s Hanou Maškovou (Štaidlova přítelkyně, mistryně Evropy v krasobruslení z roku 1968)

(kul)