Neskrývané nadšení

Zbytek obstarává jazzové trio saxofonisty Davida Vrobela, jehož výrazná osobnost se tímto dočkala zaslouženého studiového profilu. Zkušeného jazzmana, jenž před svým působením v semaforském ansámblu vystřídal angažmá v orchestrech Václava Hybše a Gustava Broma, jakož i v kapelách Františka Uhlíře a Karla Růžičky, znají návštěvníci dejvického divadelního sálku více než důvěrně.

Kromě toho, že je výborný muzikant, má totiž Vrobel schopnost nakazit svým neskrývaným entuziasmem publikum i kolegy hudebníky. Když na scéně stojí principál Suchý, směje se s chutí jeho fórům a plácá se do stehen, až srdce usedá.

Jitka Molavcová při fotografování pro Deník 16. prosince 2019.
Jitka Molavcová: Mám ráda příběhy s krásnou hudbou

Pak si ale v pravý čas zase vezme saxofon a vystřihne pronikavé sólo, které leccos prozrazuje o jeho excentrické osobnosti. Na desce Blues pro tebe spojil David Vrobel síly s klavíristou Jiřím Polydorem (známým z těles Classic Jazz Collegium a OPSO) a kontrabasistou Antonínem Šturmou, jehož žánrový rozptyl sahá od vokálního swingové-ho dua Hot Sisters až k České filharmonii.

Blues, které neomrzí

Titulní skladbu Blues pro tebe, která vznikla už v padesátých letech pod vlivem hitovky Louise Armstronga You Rascal You, vystřihl Jiří Suchý na tomto albu už asi v osmisté padesáté verzi. A přece nemáme dojem, že by ho za tu dlouhou dobu znudila. Naopak, čím více se Suchý blíží nálepce doyena českého humoru, tím se zdá být jako zpěvák mladší.

Jiří Šlitr a Jiří Suchý. „Po jeho smrti jsem jedinkrát zauvažoval, že to zabalím, protože jsem si myslel, že to už nikdy nebude ono,“ vzpomínal Jiří Suchý, ale pak jsem se vzchopil.
Šedesátka Semaforu? Jiří Suchý: Má se hrát, dokud choděj lidi, říkával Werich

To platí i o starém americkém evergreenu I Can’t Give You Anything But Love, který před třiceti lety zpívával se swingovým harmonikářem Borou Křížem. A nejveseleji zní Suchý v písničce Zastřelilo tele krávu, kterou hrával už roku 1957 se skupinou Akord club v pražské Redutě.

Rozpustilost z téhle maličké, a o to příjemnější nahráv-ky přímo srší. A můžeme si jen představovat, jak se David Vrobel při jejím sestavování bavil. Suchého jevištní partnerka Jitka Molavcová se zde objevuje ve dvou pěveckých polohách jednou jako šansoniérka v písni Študent s rudýma ušima. A podruhé v ústřední melodii z muzikálu Hello Dolly. Kdysi v tomto představení zazářila na prknech Hudebního divadla v Karlíně. Teď se do role sličné dohazovačky Dolly Levi-ové na okamžik vrátila.