Narodil se ve vzácné chvilce klidu mezi nálety německé Luftwaffe, která za války nemilosrdně decimovala jeho rodný Liverpool. Matka Julia, jíž věnoval dojemnou baladu a která tragicky zemřela, když mu bylo sedmnáct, ho dala na vychování ke své sestře Mimi. Táta Fred se o něj nikdy nezajímal až když byl John hodně slavný, pokusil se z něj vytáhnout peníze a přiživit se na jeho popularitě.

Eddie van Halen
Hardrockový sekáč Eddie van Halen: byl dříč a své kytaře říkal Frankenstein

Kapka v moři

John se už v dospívání zatvrdil. Křehkost překryl sarkasmem, uzavřenost maskoval přehnanou extraverzí. Naštěstí ho obklopovalo neskutečné množství fajn muziky. Krátkou éru skifflu, která dala vzniknout Johnově první kapele Quarrymen, vystřídalo období beatových skupin. Z Quarrymen se stali nejprve Silver Beatles a poté, jak víme, Beatles. Stylu, jenž tihle mladí kluci hráli, se říkalo Mersey beat podle stejnojmenné řeky. A „Liverpudlians“, jak se přezdívalo zdejším obyvatelům, tehdy vládli britské hudební scéně.

Kdepak Londýn! V jistou chvíli tu fungovalo až šest set kapel. Beatles byli kapkou v merseybeatovém moři. Na rozdíl od ostatních formací se jim však podařilo přesvědčit svět, že jsou jedineční.

Hudebně (i lidsky) Johna proškolil opakovaný pobyt v Hamburku, kam Beatles poprvé odjeli roku 1960 v rámci kulturní výměny mezi Británií a Německem. Opět nebyli zdaleka jediní, ale to, jak se v Hamburku při mnohahodinových setech v nočních podnicích vyhráli, svědčilo o jejich schopnosti jít si tvrdě za svým.

Janis Joplin
Čtvrtý říjen. Den, kdy zhasla hvězda Janis Joplinové

Domů se John vrátil jako svého druhu král. Frajer v koženém saku, vždy připravený šlehnout slovem i pohledem. Kapela, k níž položil základy, to potom v Anglii rozjela ve velkém a nezastavila se, dokud nedobyla i celou Evropu a Ameriku.

Dejte šanci míru

Beatles ve své finální sestavě existovali pouhou dekádu (mezi lety 1960 a 1970). Dodnes je těžké říct, kdo tuhle krasojízdu vlastně ukončil. Zda to byl John, nebo Paul McCartney, případně čím dál otrávenější George Harrison. Faktem zůstává, že Lennon o svém úmyslu opustit skupinu informoval zbylé členy už v září 1969.

Se svou druhou ženou, performerkou Yoko Ono, se pustil do natáčení avantgardních filmů s názvy jako Clock, Fly, Erection či Up Your Legs Forever. Natáčeli spolu také experimentální hudbu například album Unfinished Music No. 1: Two Virgins, pro jehož obal pózovali nazí.

Zdroj: Youtube

V kanadském Torontu uspořádali happening, jehož výsledkem byla mírová hymna Give Peace A Chance. Od roku 1969 John vydával desky pod hlavičkou Plastic Ono Bandu a v téže době vrátil královně řád, který od ní ještě jako Beatle obdržel.

Na vrcholu

V posledním desetiletí svého života se John Lennon stále více odmítal zabývat kompromisy. Zalezlý v domě Dakota v New Yorku, kam s Yoko přesídlil, psal nové písničky. A série alb, která stačil dokončit, prokázala, že ze všech exBeatlů si právě on vedl na sólové dráze nejlépe.

 Výročí. Nikdy mu nebyl vystaven žádný rodný list. Ray Charles však jako datum svého narození uváděl 23. září 1930
Ray Charles byl jen jeden. Geniální muzikant by oslavil devadesát let

Vznikly hity Jealous Guy, Gimme Some Truth a Mind Games, díky nimž se Lennonovi podařilo setřást tíhu beatlovského fenoménu. „Můžete říct, že jsem snílek,“ zpíval u bílého klavíru v písni Imagine. Prezident Nixon ho chtěl z USA vyhostit, další šéf Bílého domu mu umožnil získat zelenou kartu. Jak by se asi John popasoval s osmdesátými lety? Bylo by zajímavé to sledovat. Bohužel, stačil jeden výstřel a všem plánům byl konec.

Zdroj: Youtube