Koncertem Elánu ve Zlíně uděláte radost mnoha lidem. Máte na náš kraj či Moravu celkově nějakou zajímavou vzpomínku?

Vzpomínek je hodně a vybrat jednu je těžké. Rád k Vám jezdím, protože jsou tu dobří lidé a slivovice.

Zlín je město pevně spjaté s Tomášem Baťou… Jaké boty rád nosíte vy? A koncertoval jste někdy naboso, jak mají někteří muzikanti ve zvyku?

Na boty je v naší rodině odborník manželka, která, jako většina žen, si kupuje boty, i když je zrovna nepotřebuje. A tak mě občas přinutí, abych s ní do obchodu s obuví zašel. Osobně mám rád boty pohodlné, určitě ne žádné módní výstřelky, tenisky jenom na sport a poslední dobou preferuji mokasíny, nemusím se totiž ohýbat a vázat tkaničky… Naboso chodím jenom u vody, jinak jsem ponožkový typ, mám rád nohy v teple.

Co je největší inspirací pro vaši tvorbu? Zdá se vám někdy o komponování hudby?

Není to moje myšlenka, ale mou největší inspirací jsou termíny. Jsem profesionální, vystudovaný skladatel, a tak je pro mne komponování hudby velmi často v dobrém i zlém smyslu slova rutinou. Když tvořím, už dávno se nemůžu spoléhat na to, že mě „kopne" nebo v lepším případě „políbí" múza. Ta má svých starostí s mladými nadějnými skladateli až až. Já se musím pracně propracovávat melodiemi a nápady, tápat, jestli jsem to už někde neslyšel, nebo dokonce sám už dávno nevymyslel a pak v tom moři not najít motiv, který je něčím zajímavý, neotřelý a v daném díle (písni nebo muzikálu) použitelný. A tak když jdu potom večer spát, musím hlavu vypnout sklenkou něčeho ostřejšího, v těžších dobách i nějakou tabletkou na spaní. Potom se mi o komponování ani nezdá. (Úsměv)

Kdybyste nebyl hudebníkem, jaké jiné povolání by vás lákalo? Umíte si představit, že byste byl třeba novinářem?

Novinářem určitě ne, já jsem v podstatě dost plachý a nedovedu si představit, že bych někoho musel požádat o rozhovor. Ale jsem celkem manuálně zručný, podle toho, jak mi můj malý syn nosí pořád něco spravovat, asi bych se uživil jako opravář čehokoliv. Je pravda, že ještě po maturitě jsem se rozhodoval mezi elektrotechnickou fakultou a kompozicí…

Jednou jste se zmínil o svém snu objet všechny vodopády světa. Povedlo se vám jej alespoň částečně splnit? Navštívil jste už Niagarské vodopády?

Zatím bohužel ne. I když jsem de facto na Slovensku v důchodu, pořád se cítím v takzvaném produktivním věku. A představa, že budu cestovat a objevovat třeba vodopády, je ještě tak trochu vzdálená. Chce to mít hodně času a on mi pořád někdo volá, že chce písničku, muzikál nebo třeba hudbu pro nový film…

Skládáte muzikálovou hudbu i hudbu do filmů. Ve druhém díle Fontány pro Zuzanu jste si i zahrál. Chtěl byste si někdy střihnout hlavní roli?

Ne, tak jak bych nemohl být novinářem, tak ani hercem. Jsem spíš introvert, a proto i v Elánu jsem rád, že máme Joža. To, že zpívám a dělám koncerty s vlastní kapelou, je vlastně náhoda. Já jsem neodešel kdysi z Elánu kvůli vlastní slávě. Až když se stala hitem písnička Ak nie si moja, začal jsem dostávat nabídky na koncerty. Dnes to je pro mne, a věřím, že tomu bude tak i na mém koncertě ve Zlíně, hudební svátek. Mám kolem sebe výborné muzikanty, se kterými se na pódiu skvěle bavím, je prostor i na improvizaci, je to prostě jiný způsob, jak oslovit své příznivce.

Hity Elánu patří k písním, které časem takřka zlidověly a lidé si je běžně prozpěvují. Pobrukujete si také někdy své písně? Třeba megahit Láska moja?

Když pracuji, tak se mi hlavou honí spousta motivů, ale je pravda, že když nemusím, snažím se veškeré hudby oprostit. Moc bych si přál, abych uměl ovládat svou mysl metodou buddhistických mnichů nemyslet na nic… Tak se snažím aspoň relaxovat tichem, případně poslouchám zprávy. I když to je poslední dobou docela slušný masochismus…

Když pracujete s Borisem Filanem, skládáte hudbu na již napsaný text, nebo naopak píše pan Filan text na míru vaší skladbě?

Já hrozně rád píšu na hotový text. Většina mých hitů tak vznikla. Myslím si, že hudba se spíš dokáže přizpůsobit textu než naopak. Text mě okamžitě vnoří do nálady, cítím, „co tím básník chtěl říct". Opačně to funguje spíš jako křížovka, dlouhá krátká slabika, ještě vlezlý refrén a je to…

Napadlo vás někdy, že by Boris Filan coby spisovatel mohl napsat vaši biografii?

V nedávné minulosti jsem dostal několik nabídek na biografii. Je to teď celkem populární. Já jsem odmítl, nemyslím si, že už je čas. Není to jen o mně, ale i o lidech mého života. A chci, aby ho oni i já ještě nějakou dobu žili v klidu svého soukromí.

Vyjádřil jste se, že Jožo Ráž má obdivuhodnou „buldočí povahu". K jakému zvířeti byste přirovnal sám sebe?

V rámci jednoho ovíněného večera jsem měl debatu se svým kamarádem na téma čím bych chtěl být v příštím životě. Já jsem tenkrát, nevím proč, řekl, že bych chtěl být srnka. O nic se nestarat, jen tak běhat po lese, pást se. Byl jsem dost ovíněný… Asi proto, že žiju pořád v dost velkém zápřahu, hodně koncertů, cestování, stresy z termínů… Ale zpět k otázce. V čínském kalendáři jsem kůň…

Jakou hudbu posloucháte? Máte oblíbeného českého interpreta?

Jak už jsem zmiňoval, mimo svou práci hudbu moc neposlouchám, soustružník si taky asi po večerech doma něco nesoustruží. České a slovenské hudbě fandím, hlavně mladým, ale vysloveně oblíbeného interpreta nemám. Samozřejmě si svých kolegů vážím a těším se z každého úspěchu naší branže. Rád si ale poslechnu, a třeba se i přiučím, něco od Phila Collinse, Stinga apod.

Výborná filmová hudba mívá obrovský podíl na úspěchu daného filmu. Mnohdy na diváky zapůsobí hudební podklad více než samotný děj. Jaký máte pocit, když sledujete film se svou hudbou? Vnímáte příběh, nebo sledujete spíše nástup hudební stopy?

Ono se říká, že dobrou filmovou hudbu by divák ani neměl vnímat. Měla by sloužit ději, filmu. Já jsem zase až tak moc filmů neudělal, je jasné, že série Fontána pro Zuzanu 1 až 3 byly vlastně hudební filmy s písničkami, kde naopak hudba byla hodně důležitá, ale jinde jsem se snažil právě zachovat atmosféru filmu. Jsem velmi poctěn, že jsem za hudbu k filmu Sedmero krkavců byl nominován na Českého lva. Samozřejmě při sledování svých filmů se neubráním profesionální deformaci a v duchu si říkám, co by mohlo být v hudbě lepší, kde to chtělo ubrat nebo naopak přidat…

Nový český film Seznamka, pro který jste skládal hudbu, se setkal s poměrně nepříznivou kritikou. Jak tento film vnímáte vy?

Já jsem k tomuto filmu hudbu (scénickou) nepsal. Ve filmu bylo jen s mým souhlasem použito několik mých už hotových písniček. A myslím, že celkem fajn. Na premiéře filmu jsem se docela bavil, myslím, že záměr tvůrců nebylo řešit nějaké současné či předsoučasné problémy naší společnosti, ale prostě jen pobavit. V situaci, kdy si večer nemůžu pustit televizi, protože na většině kanálů jdou krváky, vraždy a horory, na těch dalších hledají talenty všeho druhu, případně se něco vaří…oddechových nekonfliktních filmů je strašně málo.

Máte v blízké době konkrétní pracovní plány? Slyšíte už v hlavě notičky k dalšímu hitu Elánu?

Mám letos náročný rok, v září byla v Praze premiéra nového rodinného muzikálu Alenka v kraji zázraků, ke kterému jsem dělal hudbu, a hned druhý den začalo turné Elánu „Živých nás nedostanú". Po jeho konci si chci chvilku oddechnout, pak mě čekají ještě nějaká předvánoční vystoupení (těším se do Zlína) a po Novém roce začnu pomalu myslet na nové projekty, mezi kterými by měla být i nová deska Elánu.

Nataša Budačová