Během dvou posledních květnových dnů se návštěvníci lázeňského města, ale také jeho obyvatelé mohou těšit na pestrý program. Nelze přesně stanovit, kolik lidí během dvou dnů slavnosti v Teplicích navštíví, protože se nevybírá vstupné, z čehož by se to dalo vypočítat. Nicméně odhady jdou do desítek tisíc lidí.

„A vybere si určitě každý," říká ředitel Domu kultury Teplice Přemysl Šoba. Na seznamu jsou dechové, rockové, jazzové i folkové kapely. Prostor tradičně dostanou také místní hudební uskupení," uvedl.

Právě regionální kapely poslední májový víkend obsadí náměstí Svobody, u obchodních center Galerie a Fontána. V sobotu, tedy v první den slavností, zde na scéně proběhne také slavnostní zahájení sezony, z úst primátora Jaroslava Kubery v doprovodu ředitele místních lázní. Poté se průvodem přesunou na svěcení pramenů ke Kolostujově kašně.

Scéna Na Ptačích schodech bude patřit velkým kapelám. Mezi nimi je Visací zámek, Wohnout, Ewa Farna s doprovodem a další. „Zveme také interprety, kteří už u nás byli. Letos je to třeba The Backwards," řekl Šoba.

Samotní Tepličané by si nejvíce přáli vidět skupinu Kabát a písničkáře Jarka Nohavicu. „Ale to se nikdy nestalo a asi ani nikdy nestane, protože kapela Kabát měsíc po lázeňské koncertuje v Teplicích na stadionu a Jarek Nohavica vystupuje co dva roky u nás v divadle," vysvětlil ředitel.

Vstupné se neplatí, náklady zhruba 4,5 milionu korun

Vstup po oba dny je na vystoupení zdarma. Náklady na pořádání největší kulturní akce ve městě jsou zhruba 4,5 milionu korun. Třetinu pokryjí partneři a sponzoři, druhý díl tvoří poplatky od prodejců a část přispívá město, které je pořadatelem. „Loni dala radnice 800.000 korun," upřesnil ředitel. Není to tedy tak, jak si někteří myslí, že celou částku dá ze své pokladny město, tedy Tepličané.

Lázně jako mraveniště

Teplicemi projdou během víkendu zahajujícího lázeňskou sezonu každoročně desetitisíce lidí. A z toho mohou vytěžit také hoteliéři a místní restaurace. „Ano, těšíme se na lázeňskou sezonu. Máme na tento víkend nasmlouvané posily na obsluhu," říká Martin Kašíček, který má v Teplicích restauraci.

Někteří přijíždí na celé dva dny, jiní si vybírají jen určité koncerty.

„Cílem je vytvořit v centru skutečnou atmosféru lázní. Na dobových fotografiích korzují dámy v šatech a muži v uniformách. A právě v setkávání a procházkách spočívá ona 'lázeňskost', kterou alespoň na dva dny v roce do města vracíme," dodal Šoba.

Letošní lázeňská sezona má číslo 861. Město k tomuto údaji dospělo studiem historických pramenů. Datují se od doby, kdy královna Judita založila u teplých vod k poctě svatého Jana Křtitele klášter benediktinek. Archeologové ale v pramenech našli i keltské a římské mince, které svědčí o tom, že zdejší léčivé vody lidé využívali už mnohem dříve.

KOMPLETNÍ PROGRAM NAJDETE ZDE