Skupina Vltava navíc pro skalní fanoušky vydává desku raritních nahrávek z let 1986 až 2016. Výběr nese název Diamantové boty ve dvířkách kamen.

Nedávno jste oslavil půlkulatiny a také jste se stal otcem. Jak si tuto roli užíváte?
Jako krásný pozdní květ svého života.

Vltava teď chystá nový koncertní program Náklad štěstí. Tak se jmenuje píseň z vaší první desky. Můžeme se tedy těšit na starší věci, které jste naživo ještě nehráli?
Náš nový program souvisí se souborným vydáním všech řadových alb Vltavy a novinkového alba raritních nahrávek. Koncerty prošpikujeme skladbami, které dlouho nebo dosud nikdy z pódia nezazněly. Dojde nejen na minulost, ale také na naše skladby současné, hlavně z posledního alba Čaroděj. Příznivcům zašleme i pozdrav z budoucnosti v podobě několika nejnovějších skladeb z desky, kterou teprve chystáme.

Generálním partnerem koncertu je „Kouzelná lžička Bulsara - lžička pro lepší život“. Můžeme se tedy těšit i na váš známý mystifikační skeč?
Původně jsem si myslel, že „Bulsaru“ znovu nazkoušíme, ale pak jsem došel k názoru, že značná část jejího kouzla tkvěla v dobové energii v její atmosféře a také v energii a „chemismu“ tehdejšího složení kapely. Dnes jsme více orientovaní na zprostředkování nových emocí a samotnou hudbu.

Robert Nebřenský při jednom z koncertů skupiny Vltava.

Hudební skupina Vltava obnovila svou činnost v roce 2010. Foto: Jan Brabec

Chystaná kolekce raritních písniček nese název Diamantové boty ve dvířkách kamen. Jaké skladby tu najdeme?
Deska má podtitul Vzácnosti z let 19862016. Budou na ní nahrávky nikdy nevydané nebo opominuté, vznik-lé na objednávku, pro pobavení nebo improvizací. A také skutečně archeologické nálezy v podobě momentů z prvních koncertů se specifickým kouzlem našich začátků.

Velkým tahákem výběru je písňové průvodcovství našeho, zatím spíše utajeného gurua. Víc ale odmítám prozradit. Rarity mají být spojeny s pocitem objevování a dojem uspokojení z poslechu takové desky má vyvěrat z překvapení a úžasu v jednom.

Zároveň se vaše alba objevila na streamovacích službách Apple Music a Spotify. Jak se díváte na tento pokrok v hudebním světě?
Musím se vám přiznat, že tento druh pokroku mě nezaujal a řekl bych, že přináší spíše nevýhody než nějaké výhody. Přispívá k celkovému zpovrchnění a snižuje hodnotu věcí. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří kupují vinylové desky. Mně by stačilo, kdyby se prodávala cédéčka. Je to na nich dobře nahrané a pořád mají i svou estetickou hodnotu. Můžete se jimi potěšit nebo potěšit někoho dalšího. Samozřejmě jsem si vědom, že můj pohled nemá kořeny v současnosti a že jsem pěkně mimo.

Album Čaroděj vyšlo před třemi lety. A další deska tedy zdárně vzniká…
Jsme sice daleko, ale pořád na začátku. Většina písní okolo nás teprve krouží. Novinky ale zařazujeme do programu hned, abychom si posluchače trochu připravili a také ty skladby otestovali a naučili se je pořádně hrát. Než deska vyjde, byl bych rád, aby si zájemci o ni pozorně naposlouchali alba již vzniklá. Bylo by dobré, aby si je také pořídili. Přeji si to proto, že naše tvorba je do jisté míry kontextová a poučený posluchač může být novinkami obohacený ještě více.

Vltava v posledních letech zažívá šťastné časy. Od příchodu nového bubeníka a saxofonisty vám přibývají koncerty a fanouškovská základna se rozrůstá.
Ano, také vznímám tento náš křehký náklad štěstí.

Koncem roku jste na facebooku kapely fanouškům předal hezké poselství. Můžete ho pro naše čtenáře zopakovat?
Raději bych jim předal poselství nové, jarní. Mluvil jsem o menší důležitosti hudby ve společnosti, ale týká se to menšího významu kultury vůbec. To, že je kultura vytěsněna kamsi na okraj, až na konec všech potřebností, a je zaměňována za zábavu, se bohužel promítá do kvality našeho života. Pak nás reprezentují beztrestní lidé, kteří lžou, kradou a podvádějí, což znejisťuje obecná morální kritéria a vůbec bere všem vítr z plachet.

Tím důležitější pro mě je, abychom tu naši věc, když už ji děláme, dělali jako něco významného, na čem se testuje naše poctivost, a mohli se o to opřít jako o lidský postoj, kte-rý může inspirovat.