V českém showbyznysu je málo interpretů, kteří zvítězili v talentové soutěži a dokázali se celostátně proslavit, nepropírají je denně bulvární plátky nebo nesklouzli k „béčkové" produkci.

„Důležité je neuhýbat. Jít cestou něčeho hlubšího, než je mainstream. Odjakživa jsem hrál okrajové žánry, popík jako takový jsem nedělal nikdy. Začal jsem bluegrassem, pokračoval soulem, funky. Hrozně mě ovlivnil klan Romana Holého a taky -123 Minut. Na konzervatoři jsem začal poslouchat jazz. Přišly kapely, vokální skupina. Najednou jsem se po 15 letech etabloval do role člověka, který je trošku jiný než ostatní. Vyhovuje mi to," popsal svůj vzestup hudebník.

WERICH, VOSKOVEC, JEŽEK

Ondřej Ruml se nenechal svést na scestí a podařilo se mu zůstat u svého stylu muziky.

V říjnu loňského roku také vydal autorskou vokální desku Nahubu, kterou lze považovat rovněž za alternativnější počin.

„Nápad natočit vokální album jsem měl v hlavě už dlouho a konečně přišla pravá chvíle jej zrealizovat. Mé aktuální album Nahubu je unikátní v tom, že na něm nebyl použit jediný hudební nástroj. Všechny hlasy i zvuky jsem si nahrál ve studiu sám pouze svým hlasem, ústy nebo tělem. Na desce se prolíná má vlastní tvorba s mými aranžemi známých i méně známých písní," popsal Ondřej Ruml.

Rovněž spolupracoval na zajímavých projektech. Vydal například CD s hity Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka, na kterém mu hostovaly výrazné osobnosti.

„Chtěl jsem mít v písni Tři strážníci hosty. Představoval jsem si Matěje Rupperta a Ondru Brzobohatého. Matěj bohužel nemohl, tak jsme sáhli po neméně statném člověku Jirkovi Macháčkovi, který té písničce vnesl ještě úplně jiného ducha. Mě to strašně těší, že do toho šel," řekl Ruml.

Rozvernou Stonožku si s Rumlem střihl sám Zdeněk Svěrák. „Ani bych si sám netroufal oslovit tak velkou osobnost. Můj producent mě postrčil, že bych měl oslovit jěště někoho ze starší generace, kdo k těm písním má přeci jen blíž. Bál jsem se, že do toho nepůjde, ale zkusil jsem to. Sehnal jsem si číslo, zavolal mu a on byl velmi otevřený a řekl mi, ať mu pošlu nahrávku, a že když se mu to bude líbit, tak to se mnou natočí," popsal jednu z nejzajímavějších spoluprací svého života. Zdeněk Svěrák je pro něj prý na špici české kultury.

VILLONSKÉ BALADY

Podílel se také na projektu Český kalendář souboru villonských balad Michala Horáčka. V něm překvapil tklivou a chytlavou písní z pera dua Koločný/Horáček Posvítím Ti do tmy básní.

„Michal napsal přes dvacet balad a oslovil různé osobnosti, ale i obyčejné lidi, kteří se neživí muzikou. Dal to na internet s hláškou: Kdo chcete, pošlete mi zhudebnění villonské balady a když se mi to bude líbit, použiju to. Sešlo se asi tisíc pět set zhudebnění a on z toho vybíral. A tak se stalo, že mezi vybranými autory se sešli třeba montér střešních panelů z Českého Těšína nebo vyhazovač z Písku…" vysvětlil Ondřej Ruml.

TVÁŘ VS. COVER BANDY

Aktuálně na sebe tento interpret upozornil v televizní show Tvoje tvář má známý hlas, kde bavil jako Justin Timberlake, Placido Domingo, Whitney Houston, George Michael či James Brown. Na rozhovor dorazil s novou barvou vlasů, jelikož v neděli ztvární Eminema.

„Setkal jsem se s tím, že pořadem Tvoje tvář má známý hlas určitá sféra lidí pohrdá, moc tomu nerozumím," pozastavil se nad kritikou. Spojitost s revivaly naprosto vyloučil. On sám příliš nerozumí ani kritice této produkce. „Komu vlastně cover bandy vadí? Já si myslím, že když je něco fakt dobré, a může to být i revival, tak se to prosadí a zaslouženě. Komu to může vadit? Umělcům, kteří píšou svoji hudbu a nikdo ji neposlouchá? A proč ji nikdo neposlouchá? Ať každý dělá to, co ho baví. Špatné revivaly se navzájem devalvují a zůstanou jen ty dobré. Dokud má ta kapela publikum a někdo to chce poslouchat, tak nevidím důvod, proč ne. To publikum, které se kouká na takovou hudební produkci navíc myslím není to stejné, které chodí na moje koncerty nebo třeba Dana Bárty," doplnil.

POD PALMOVKOU

V současné době má tento zpěvák ještě čerstvou divadelní roli Algernona ve hře Jak je důležité býti s Filipem v Divadle pod Palmovkou. „Je to nový překlad, na který se nevztahují práva k původnímu názvu. Hraju v ní hlavní roli floutka, který jezdí, jak on říká, 'bemberizovat' na venkov. Spolu se mnou tam hraje Dana Morávková, Stanislava Jachnická, Simona Vrbická, Lilian Fischerová a další. Je to pro mě herecká elita a jsem moc rád, že mezi nimi mohu hrát," dodal herec a zpěvák.