„Měl jsem na jedné straně štěstí, na druhé jsem velmi tvrdě pracoval. Jednoho dne jsem v klubu Green Village v New Yorku potkal slavného komika a moderátora Boba Hopea, který mě přizval zpívat do své show. Tímto okamžikem se mi otevřely dveře do světa showbyznysu. Je to strašně dávno, Luis Armstrong a Bing Crosby, od nichž jsem čerpal první hudební inspirace, byli tehdy na vrcholu, plnili rozhlasová vysílání," vzpomíná na své začátky obdivuhodně vitální držitel sedmnácti cen Grammy (včetně ceny za celoživotní dílo), jeden z pilířů světového hudebního nebe a poslední žijící velikán swingu.

Tony Bennett, vlastním jménem Anthony Dominick Bennedetto, se narodil 3. srpna 1926 v New Yorku. Ačkoliv po absolvování základní školy nastoupil na střední školu umělecko-průmyslovou na Manhattanu, vždycky chtěl zpívat. „Pokud o něčem sníte a uděláte pro to maximum, můžete toho dosáhnout. Můj sen se stal skutečností. Zpíval jsem s velkými hudebními hvězdami a vážím si toho."

Ve výčtu oněch hvězd figuruje Paul McCartney, Frank Sinatra, Michael Bublé, Aretha Franklinová, Sheryl Crowová, Norah Jonesová, Natalie Coleová, Mariah Careyová, John Mayer, Elton John, Bono Vox, Barbra Streisandová, Stevie Wonder, Christina Aquilerová či Amy Winehouseová. Jaká byla spolupráce právě s ní?

„Amy byla skvělá zpěvačka s neuvěřitelným hlasem a talentem. Píseň Body and Soul, kterou jsme spolu nazpívali, je prostě perfektní! Víte, ne každý umí zpívat jazz, musíte ho cítit a prožít. Amy takový dar měla. Je velká škoda, že odešla tak brzy," prohlásil Bennett, jemuž mimochodem na podzim vyjde album duetů Cheek to Cheek s extravagantní popovou star Lady Gaga.

Po Amy Lady Gaga

„Nezaváhal jsem ani vteřinu, když mě požádala, abychom nahráli společnou desku. Naše životy se tak spojily. Uvědomil jsem si, že Lady Gaga je velká jazzová zpěvačka, objevila se i na většině mých koncertů. Náš nový song Anythink Goes je číslem jedna v americkém žebříčku Billboard. Jaký úspěch! Těším se na naše nové album, které se brzy objeví na pultech s hudbou. Chtěl bych jím přimět mladé lidi, aby neposlouchali jenom rokenrol," vypráví trošku s despektem ke zmíněnému žánru interpret a autor mnoha veleúspěšných hitů, který ještě před tím, než se vydal na hvězdnou dráhu, narukoval do armády a prošel druhou světovou válkou. To pro něj bylo záminkou k vystupování s armádní kapelou. „Válka je strašná věc. Jsem pacifista a říkám, že naše planeta je krásné místo k životu, ne k bojům, neměli bychom ji jimi ničit."

Bennett je také úspěšným malířem. Výstavy jeho obrazů se konají v galeriích po celém světě. Organizace spojených národů jej dokonce pověřila k namalování obrazu k padesátiletému výročí svého vzniku. Bennetův portrét Duka Ellingtona je součástí sbírky Národní galerie portrétů Spojených států amerických. „Pro malování, svou druhou vášeň hned po zpěvu, se vždycky snažím najít čas. Občas maluji to, co vidím z hotelového pokoje, kde zrovna při svých cestách po světě pobývám," podotkl šarmantní umělec, který se ve světě showbyznysu pohybuje více než pětašedesát let a za tu dobu prodal miliony desek.

A jak se těší do Prahy? „Moje poslední návštěva vašeho krásného města byla tak hektická, že jsem neměl čas jej ‚ochutnat'. Vím, že Praha je skvělá, a jsem rád, že tentokrát v ní nebudu v takovém spěchu. Co se týče mého koncertu, posluchači se mohou těšit na songy, které mě u vás proslavily (mezi Bennettovy největší hity patří I Left My Heart in San Francisco, I Wanna Be Around, The Good Live či Who Can I Turn To, pozn.). Mohou ale očekávat i nové písně ze zmíněného alba s Lady Gaga. Moc se do Prahy těším!"

Čeští fanoušci tak mají jednu z posledních možností zhlédnout koncert velkého amerického zpěváka staré dobré školy swingu a jazzu. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal.