Už při své minulé zastávce v České republice před třemi lety ohlašovala kapela Kiss, že je to její poslední turné. Od té doby se přes planetu přehnala covidová pandemie. Rusko odstartovalo válku s Ukrajinou, ale některé věci se nemění, ani kdyby přišel konec světa. Kultovní čtveřice v strašidelných kostýmech je stále tady, připravena v rámci svého End Of The Road World Tour ještě jednou zničit tuzemské publikum.

Zdroj: Youtube

Vystoupení v pražské O2 Areně ve středu 13. července se ponese ve stylu přelomového alba Dynasty z roku 1979, na něm skupina představila svůj největší hit I Was Made For Lovin’ You. Tehdy se prodal milion kopií (celkem mají tito temní showmani na kontě sto milionů prodaných nahrávek).

Na letišti v pražských Letňanech vystoupila 22. června slavná americká metalová kapela Metallica.
Hudební extáze s ohňostrojem. Metallica oslavila čtyřicátiny s plnými Letňany

Definitivně poslední koncert chtějí „Kissáci“ odehrát v roce 2023 v New Yorku – ve městě, odkud roku 1973 vyrazili na své vítězné hudební tažení.

„Zdá se nám být logické, abychom skončili tam, kde jsme se dali dohromady a kde jsme ze začátku hrávali po večírcích pro nějakých deset diváků,“ říká sedmdesátiletý zpěvák Paul Stanley.

Basista Gene Simons zvaný Demon nebo Dr. Love (prostě ten s nejdelším jazykem) mezitím uklidnil armádu lidí, kteří tuhle bombastickou partu, až příliš těžící z popového pozlátka, nikdy neměli rádi. „To je v pořádku,“ prohlásil, „Ježíš taky nebyl u všech oblíbený.“

Držitelé dvou rekordů 

Ať už si o glamrockovém cirkusu zmalovaných monster jménem Kiss myslí kdo chce, co chce, jedno se jim nedá upřít. Přesně vědí, jak se fanouškům prodat, dokonale zvládají merchandising a zpívat i hrát koneckonců také umějí. 

Hvězdou úvodního večera festivalu Metronome na pražském Výstavišti byl slavný australský zpěvák a hudebník Nick Cave.
Metronome 2022: Nick Cave zažil v Praze zázračnou noc, Beck zaháněl bouřku

Příznivce rozhodně nezanedbávají – jen v Čechách a na Moravě byli od svého comebacku v roce 1996 desetkrát. V roce 2020 odvysílali Kiss z pláže v Dubaji svůj první živý silvestrovský koncert.

A Guinessova kniha rekordů hlásí, že mají přinejmenším dvě prvenství: nejvíce plamenů ze všech rockových show na světě a nejvyšší ohnivý sloup, dosahující až do výšky 73 metrů.