V České republice je rodák z anglického hrabství Chesire jako doma. Fanoušci vědí, že není problém potkat ho ve frontě na pivo anebo v předsálí koncertního sálu, kde do úmoru podepisuje některé ze svých mnoha skvělých cédéček. John Mayall ze sebe nedělá víc, než je a že by se měl čím vytahovat! Vždyť to byl právě on, kdo ve své kapele Bluesbreakers vyškolil jistého Erika Claptona.

Branford Marsalis (druhý zprava) a jeho kvartet
Jazz v Brně? Všecko, jen ne nuda

Když od něj kytarista odešel vstříc hvězdné slávě, přijal Mayall jako náhradu Petera Greena a Micka Fleet-wooda, dva z pozdějších pilířů kapely Fleetwood Mac. Na basu hrál v Bluesbreakers jeden čas Jack Bruce. To bylo předtím, než s Claptonem založil superskupinu Cream.

Jindy to zase kmotr John zkusil s kytaristou Mickem Taylorem. Ten u něj zůstal do chvíle, kdy mu hodili lano ostří hoši z Rolling Stones.

Čištění zubů

Členové kapel Canned Heat, Colosseum, Nice a Free ti všichni vzešli z Mayallovy hudební líhně. Svou fenomenální hrou na foukací harmoniku ovlivnil tento všestranný muzikant celé generace bluesmanů. Viz jeho erbovní skladba Room To Move, sloužící dodnes jako názorná ukázka stylu, kterému se mezi harmonikáři důvěrně říká „čištění zubů“.

Kapela Kryštof
Votvírák zve na Kryštof a Horkýže

V osmdesátých letech, která bluesovému žánru příliš nepřála, se Mayall dokázal znovu prosadit za doprovodu hned dvou vzájemně se doplňujících kytarových mágů. Jeden se jmenoval Walter Trout a druhý Coco Montoya. V této „nabušené“ sestavě vystoupili Bluesbreakers ještě v temné době před sametovou revolucí na festivalu Bratislavská lyra.

Od těch časů sem „Bluesoborci“ přijeli ještě mnohokrát. V létě roku 2011 se například objevili na pódiu pražského Kongresového centra spolu se svým mentorem B. B. Kingem. V současnosti hrají ve složení Carolyn Wonderland (kytara), Greg Rzaba (baskytara) a Jay Davenport (bicí). Na letošek chystá John Mayall další desku s hosty, jako jsou Joe Bonamassa, Todd Rundgren nebo Springsteenův kytarista Steve Van Zandt.

Epoque Quartet
Desku pokřtíme i s Markem Ebenem, říká Vít Petrášek ze souboru Epoque Quartet