„Mám ve své smlouvě o dílo klauzuli, kterou si vyhrazuji právo nehrát tam, kde tečou Šéfovy peníze. Připojuji k tomu nyní i svůj bojkot Mafry a všech bezskrupulózních, konkurenci a životní prostředí likvidujících podniků Velkostatkohnojaře,“ píše Klus v obsáhlém vzkazu veřejnosti.

Ve svém příspěvku přitom dává jasně najevo, že k akci ho definitivně přiměl festival Colours of Ostrava, jehož hlavním partnerem je holding Agrofert, který Babiš převedl na své svěřenské fondy. Zpěvák tak nebojkotuje pouze trestně stíhaného premiéra, ale i veškeré společnosti, které Babiš přímo či nepřímo ovládá. V rozhovoru pro TV Seznam například uvedl, že při nakupování využívá aplikaci Bez Andreje, která odhalí potraviny vyráběné některou z firem z holdingu.

Jako první na svého kolegu zareagoval známý herec a zpěvák kapely Mig 21 Jiří Macháček, který Klusovi vyjádřil podporu. „Máš pravdu, nejde to dohromady – stydět se za člověka a přitom vystupovat v jeho médiích nebo někde, kde si vzali jeho prachy,“ píše v dopise hvězda filmů Nestyda nebo Samotáři.

Krátce poté se objevila i reakce Matěje Rupperta, zpěváka kapely Monkey Bussiness a porotce posledního ročníku SuperStar. Ten svou fotografii v bílém obleku, pokrytém fotografiemi hmyzích škůdců, ale i Andreje Babiše či Miloše Zemana, doplnil slovy: „Naše nové kostýmy! Parazité! Mimochodem nejsi v tom sám a doufám, že nás bude ještě víc!“

Prohlašuje, že kapela na akcích jako je Colours of Ostrava nevystoupí, dokud premiér neodejde z politiky, nebo festival nepřestane sponzorovat. „Idnes a Óčko to samé,“ zapsal si na černou listinu Ruppert média.

Ke skupině „odbojářů“ se včera odpoledne připojila i herečka a stand-up komička Iva Pazderková, známá z televizní show Tvoje tvář má známý hlas. „Děkuji ti za motivaci a inspiraci. V budoucnu nebudu poskytovat rozhovory a spolupracovat s těmito médii: iDnes.cz, Lidovky.cz, Expres.cz, Playtvak.cz, rádio Impuls, rádio Rock Zone, tiskoviny DNES, Lidové Noviny, časopis Téma, deník Metro, časopis 5plus2,“ vyjmenovává.

Podporu však zpěvákovi nedávají najevo pouze umělci. „A proto Tomáši Klusovi fandím a vážím si ho. Příklady táhnou. Bude nás víc a víc. Těch, co se nenechají koupit. A nebojí se ho. Každý v tom svém oboru. Jen o tom nesmíme mlčet. Dnes Jirka Macháček a MIG 21, zítra někdo další,“ napsal na svém twitterovém profilu investigativní novinář Jan Tuna.

Nenápadný komentář připojil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který sdílený text Jiřího Macháčka doplnil palcem nahoru a narážkou na novináře ve službách Babišových médií: „Není Macháček jako Macháček. Není Jiří jako Jan.“

Klus se k politickým tématům vyjadřuje dlouhodobě, ať už prostřednictvím své tvorby – vzpomeňme na píseň Pánubohudooken, kde vyjadřuje znepokojení nad současnou politickou kulturou – či veřejných prohlášení. Kvůli spolupráci s Babišovým Agrofertem se například rozpadlo jeho přátelství s Richardem Krajčem a skupinou Kryštof.

„Věřím, že jen jasné stanovisko každého z nás napříč názorovým spektrem nás nasměruje ke konstruktivnímu dialogu, který je tolik potřeba,“ říká zpěvák svým fanouškům. Zároveň však nezapomíná zdůraznit, že respektuje názory druhých. O totéž však žádá i ostatní. „Nelíbí-li se někomu jak se chovají, má právo se vyjádřit, stejně tak, jako má právo projevit nadšení ten, komu se jejich chování líbí.“