Hvězda za pianem

Fajnšmekři se mohou vydat 11. března do Vídně, kde vystoupí britský pianista Jools Holland, původně ze skupiny Squeeze. Hollandova show, která běží od roku 1992 na kanále BBC 2, patří bezesporu k nejzajímavějším televizním pořadům. Jako hosté se tu během let vystřídali Johnny Cash, Leonard Cohen, Björk, Radiohead, R.E.M., Nick Cave, Diana Krall a dalších 500 prvotřídních umělců.

Pořad Later… With Jools Holland je koncipován jako jam session za přítomnosti publika. Průvodce pak střídá role konferenciéra a doprovodného klavíristy. Stojí za zmínku, že v roce 2004 natočil Holland výbornou blues-rockovou desku s Tomem Jonesem. V německy mluvících zemí bude koncertovat od konce února a celý březen.

Další kultovní pianista se zastaví 25. května v Berlíně. Randy Newman získal sedm cen Grammy a dva Oscary za skladby k animovaným filmům Příšerky s.r.o. a Toy Story 3: Příběh hraček. Celkem byl na Oscara nominován dvacetkrát! Znalci ale vědí, že šestasedmdesátiletý autor je především legendou amerického písničkářství na pomezí blues, rocku, šansonu a jazzu. Mimo jiné složil muziku k snímku Miloše Formana Ragtime a erbovní hit Joea Cockera You Can Leave Your Hat On, použitý v erotickém filmu 9 a 1/2 týdne. U nás jeho písně hrají zejména Jan Burian a Jan Spálený.

Springsteen v sukních

Pokud se v brzké době nedozvíme dobrou zprávu, budeme se muset spokojit s informací, že nás těsně minou průkopníci seattleského grunge Pearl Jam. Zatím je jisté, že se objeví 23. června ve Frankfurtu a dva dny nato v Berlíně. Předskokany jim bude dělat bristolská formace Idles.

A velký zážitek slibuje i vystoupení Melissy Etheridge, výjimečné kansaské zpěvačky a kytaristky, jež bývá považována za ženskou obdobu Bruce Springsteena. V červnu a červenci absolvuje v Německu osm koncertů například v Hamburku, Mnichově či Stuttgartu.

Na prvního máje potěší Drážďany sitáristka Anoush-ka Shankar, dcera slavného Raviho Shankara a mladší sestra zpěvačky Norah Jones. A od března do května bude brouzdat Německem David Knopfler, jenž kdysi se svým známějším bratrem Markem Knopflerem založil kapelu Dire Straits.