Jihočeská filharmonie (JF) otevřela v Českých Budějovicích své přestavěné sídlo, práce stály přes sedm milionů korun. Nový je vchod, foyer, šatny jsou v části kavárny, kde byl dříve bar, nový je i bezbariérový vstup s výtahem. V letošní sezoně zahrají s orchestrem na mimořádných koncertech mj. kapela Keks, Už jsme doma, Michael Kocáb či David Koller, na konci roku jede 
JF na zájezd do Číny.

Rekonstrukce trvala od června až do těchto dní, otevíralo se 4. října. Úternímu odpoledni, v jehož úvodu zaznělo Te Deum od francouzského skladatele Charpentiera, předcházely ale dva roky soudních sporů. Šlo o několik žalob, které na sebe navzájem podali 
JF a Libor Moravec, jenž měl v budově od roku 2006 pronajatou kavárnu, 
a soudně chtěl dokázat, že výpověď z nájmu, kterou dostal, je neplatná. Nakonec ale přistoupil na dohodu 
a prostory opustil.

„Máme aspoň trošku důstojný sál, blíží se ideálu. Začíná to fasádou, návštěvník uvidí nové schody a až vstoupí dovnitř, vejde do foyer, které má nějaké rozměry. Bude se tam moci normálně pohybovat, je tam velká šatna, vpravo kavárna,“ řekl ředitel JF Otakar Svoboda.

O patro výš přibylo ve foyer sezení, kde se bude o přestávkách koncertů rovněž obsluhovat. Kavárna je asi 
o polovinu menší, než bývala. Vedení JF v ní plánuje komorní koncerty. Velkou změnou je bezbariérový přístup do sálu zakončený výtahem. Architektonicky navrhl změnu Ateliér 8000.

Jihočeská filharmonie otevřela 4. října své přestavěné sídlo v českobudějovickém kostele sv. Anny. Práce stály sedm milionů korun.Zdroj: Deník/ Jaroslav Sýbek

„Představovala jsem si, že to bude prostornější, ale asi neměli možnost udělat něco jiného. Ještě jsem zvědavá, až se otevře zahrádka, aby se tam mohlo vyjít o přestávce, to bylo příjemné. Nemůžu říct, že jsem zrovna nadšená, ale rozhodně je to lepší, než to bylo,“ zhodnotila změnu dlouholetá návštěvnice koncertů, 82letá Růžena Kambová z Českých Budějovic.

Vedení Jihočeského kraje, který je zřizovatelem orchestru, je s přestavbou spokojeno. Šéf odboru kultury Patrik Červák vyzdvihl, že se změnilo řazení věcí. „Dřív se tvořila fronta směrem ven, protože šatna následovala dva metry za vchodem. V této chvíli jsme tam dali obchod, šatna je odsunutá do původního foyer, jak to tehdy architekt myslel. Kavárna se zmenšila na pravou část foyer, ale potřebám filharmonie a kavárníka naprosto dostačuje,“ řekl Patrik Červák.

Koncertní sál zůstává zatím stejný, změnit by se měl podle šéfa filharmonie až za několik let. Investici odhadl na minimálně deset milionů korun, bude potřeba vyměnit sedadla a vybudovat novou klimatizaci.

Zpěvák David Koller.Zdroj: DeníkPři mimořádných koncertech se představí s JF kapely Keks, Už jsme doma, Michael Kocáb, David Koller nebo norský saxofonista Håkon Kornstad. Chystá se program Velvet Underground, jejž navrhl Dušan Vozáry, rodí se spolupráce 
s Divadlem Na Jezerce na představení Já, François Villon s hudbou Ondřeje Brzobohatého, v plánu je program k výročí šansoniéra Bulata Okudžavy či vystoupení Štefana Margity.

Největším zájezdem bude Čína, kam jede JF 26. prosince a vrátí se 9. ledna. „Chceme také oslovit Číňany, kteří se pohybují v hotelu Zvon, večer se tady poflakují a nemají co dělat. Připravíme pro ně i leták 
v čínštině,“ řekl šéf orchestru.

Od sezony 2017 / 2018 věnuje JF hlavní cyklus A vždy jedné zemi. Začne Francií, druhé bude Rakousko – Uhersko vzhledem ke sto letům od jeho zániku.

„Zadruhé bych chtěl, aby se orchestr vyprofiloval, což nyní není, aby se stal specialistou na určitý typ muziky (léta hrála JF především skladby klasicismu a raného romantismu – pozn. red.). Abychom sem zbytečně nevozili muzikanty z celé republiky, kteří přijedou, zahrajou a vypadnou. Omezit počet zahraničních jmen, která sice zajišťují určitou kvalitu, ale tady je to lidem jedno: když to trošku přeženu, daleko smysluplnější nám připadá zvaní významných tuzemských interpretů, na které lidé přijdou, od Šporcla až po mladé,“ řekl šéf JF.

Zajímavé koncerty a hosté Jihočeské filharmonie19. říjen: Jiří Pavlica a Hradišťan

22. říjen: Keks
26. listopad: Michael Kocáb
2. prosinec: Už jsme doma
12. prosinec: Nezmaři
26. leden: David Koller
15. únor: Jana Boušková
4. květen: Bachovy kantáty
8. červen: Håkon Kornstad