Pražská 02Arena se stane dějištěm letošního sedmnáctého slavnostního předávání cen Anděl Allianz 2007.Sošky andělů zdílny Jaroslava Róny si nejlepší čeští zpěváci, zpěvačky, skupiny a hudební tvůrci odnesou 3.dubna.

„Byla to pro nás velká výzva, když jsme byli osloveni kuspořádání tohoto ceremoniálu zástupci 02Areny. Myslím ale, že po bohatých zkušenostech zostravské ČEZ Areny se nemáme čeho bát. Doufáme, že inávštěvnost vPraze bude dostatečná, aby byla kulisa vprůběhu večera báječná,“ uvedl prezident pořádající Akademie populární hudby PetrŠiška.

Podle něj se během předávání Andělů objeví na pódiu 02Areny netradiční hudební dvojice. „Diváci se mohou těšit na Ivana Táslera ze slovenské kapely I.M.T. Smile sPetrem Kolářem, Wohnout a Horkýže Slíže nebo Čechomor se slovenskou slavicí Zuzanou Smatanovou,“ řekl. Mezi dalšími účinkujícími nebudou chybět Lucie Bílá, Aneta Langerová a kapely Chinaski, Wanastowi Vjecy či Kryštof. „Vzpomínkovou směsku písní textaře Jiřího Štaidla přenese na pódium Karel Gott, který na Andělech vystoupí vůbec poprvé,“ doplnil Šiška. Ze zahraničí organizátoři pozvali německou skupinu Marquess, jejíž skladba Vayamos Companeros je jednou znejhranějších včeských rádiích.

Moc se nevykecávat

Moderátorem letošní prestižní hudební události bude po vzoru loňska frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo. „Jsem zastáncem kultivovaného slova. Ceremoniál bych chtěl vést vpodobném duchu jako minulý rok– to znamená– moc se nevykecávat, být vstřícný vůči hostům a zároveň věcný. Prostě bych chtěl být správným posunovačem děje,“ prohlásil hudebník, který během večera možná také přidá duet společně stalentovanou Ewou Farnou. „Zatím můžu prozradit, že budeme sEwou zpívat polsky vpořadu Pomozte dětem. Pokud všechno vyjde, zopakujeme si píseň Ženy ina Andělech. Dnes to ale ještě nemůžu potvrdit,“ sdělil Krajčo.

Se svojí kapelou je mimochodem nominován ve dvou kategoriích– videoklip roku a událost roku. „Velice mě překvapilo, že jsme nominovaní právě na událost roku za naše odehrané turné Akustik Best of Tour. Myslím, že vminulosti žádné turné nebylo na tuto cenu navrženo. Hodně nás to nakoplo, oto víc, že vdubnu vyrážíme na Akustik Tour 2,“dodal.

Žánrové ceny

Ivletošním roce bude udílení výročních cen Akademie populární hudby předcházet Andělský týden, kdy se vpražských klubech odehraje vprůběhu čtyř dnů série koncertů, křtů desek iknih a projekcí hudebních filmů. „Andělský týden odstartuje už vsobotu 29.března vpřímém přenosu Noci sAndělem, během níž vyhlásí Pavel Anděl vítěze žánrových cen,“ upozornil Šiška. Boj oprvenství tak vNoci sAndělem svedou zástupci kategorií ska & reggae, R´n´B & hip hop, folk & country, jazz & blues, hard & heavy, world music, alternativní a nezávislá scéna a hudební web roku. „Večera by se měli účastnit všichni nominovaní a také spousta atraktivních hostů,“ informovalŠiška.

Do letošního prvního kola hlasování na ceny Anděl Allianz 2007se podle jeho slov zapojilo 259akademiků. Zjejich hlasů vzešly nominace tří zástupců vkaždé kategorii, pouze vjednom případě čtyř zástupců (nejlepší zvuková nahrávka roku). „Ve druhém kole znovu oslovíme všech 259akademiků, aby během následujícího měsíce vytypovali konkrétního vítěze vjednotlivých odvětvích. Zvláštní kategorií bude Hudební osobnost roku 2007, okteré rozhodují čtenáři Deníku, serveru i-legálně a také diváci České televize. Do finále se pak dostanou tři nominovaní,“dodal.

Nominace:

Skupina roku:

Chinaski

Sunshine

Vypsaná fixa

Objev roku:

Markéta Irglová

Le Monde

Mandrage

Album roku pop & dance:

Lucie Bílá– Woman (EMI)

Chinaski– 07 (Universal Music)

Monkey Business– Objects of Desire and Other Complications (Sony/BMG)

Album roku rock:

Sunshine– Dreamer (Universal Music)

Tři sestry– Mydlovary (EMI)

Vypsaná fixa– Fenomén (Sony/BMG)

Zpěvačka roku:

Lucie Bílá

Ewa Farna

Aneta Langerová

Zpěvák roku:

Michal Hrůza

Petr Kolář

Matěj Ruppert

Skladba roku:

Chinaski– Zadarmo

Daniel Landa– Touha

Tata Bojs– Pěšáci

Videoklip roku:

Kryštof– Plán

Monkey Business– Kit Bike

Tata Bojs– Pěšáci

Nejlepší zvuková nahrávka roku:

Čechomor– Sváteční (Sony/BMG)

Monkey Business– Objects of Desire and Other Complications

Sunshine– Dreamer

Tata Bojs– Kluci kde ste (Warner Music)

Nejlepší obal roku:

Aneta Langerová– Dotyk (Sony/BMG)

Monkey Business– Objects of Desire and Other Complications

Vypsaná fixa– Fenomén

Událost roku:

Colours of Ostrava

Kryštof– Akustik Best of Tour

Rock for People

DVD roku:

Hapka, Horáček– Strážce plamene vobrazech (UniversalMusic)

Radůza– Půjdu, kam chci (Indies MG Records)

Wohnout– Ahoj dědo aneb Co tebe čeká, nás zatím nečeká (Sony/BMG)