Během čtyřicetileté kariéry otextovala 240 písní předních českých interpretů. Zásadní pro ni bylo, aby se zpěvák s textem ztotožnil a uvěřil tomu, co zpívá.

Do umělců se prý dokázala vcítit díky studiu psychologie.

OSOBNOST A OSOBITOST

„Uměla jsem najít cestu ke každému. Vždycky pro mě bylo prvořadé, abych vystihla osobnost a osobitost toho, pro koho jsem psala," řekla Jiřina Fikejzová v rozhovoru pro Deník. Jen tak se prý podaří, aby textu uvěřil i posluchač.

Jiřina Fikejzová se narodila 13. dubna 1927 jako Jiřina Henzlová. V 50. letech byla sprinterkou československé národní reprezentace. Léta pracovala v hudebním vydavatelství Supraphon jako dramaturgyně. Působila jako členka odborných porot různých domácích i zahraničních hudebních festivalů.

NIC BY NEMĚNILA

Na své texty je náležitě hrdá, a když si je dnes poslechne, nic by na nich neměnila.

„Co mě ale hrozně mrzí, je to, když je někdo nesprávně interpretuje. Týká se to například písně Půvabná a svěží, v níž jsem napsala ‚půvabná a svěží, jdeš se mnou po nábřeží, máš na kloboučku fialky, je sváteční den'. Když ale slyším ‚…máš za kloboučkem fialky…', trnu hrůzou. Za kloboučkem, v tomto případě spíš za klobúčkem, mají na Moravě chlapi pérko. Ženy nosí květiny vždycky na kloboučku," řekla textařka Jiřina Fikejzová.

Nejvíce tvůrčího úsilí prý věnovala zpěvačce Marii Rottrové.

„S Maruškou jsme si vždycky dobře rozuměly. Možná je to tím, že jsme obě z drsného kraje ona ze severu Moravy, já ze severu Čech, narodila jsem se v Lomu u Mostu pod Krušnými horami," vysvětlila.

Narozeniny oslaví mimořádným večerem v divadle Viola, kde také pokřtí CD výběr písní se svými texty „Řekni, kde ty kytky jsou".

DVĚ AUTOBIOGRAFIE

Paní Jiřina Fikejzová vydala autorská alba: Hodina hvězd (1970), Den žen/Den mužů (1978), Jeviště slov (1991), To mám tak ráda profilová deska Supraphonu (2002). Vyšla jí sbírka textů a poe-zie pod názvem Slova (1987) a vydala autobiografickou knihu Povolání: textařka a v roce 2009 její pokračování Povolání textařka… v důchodu?

Výběr písní, komu a co otextovala…

Řekni, kde ty kytky jsou

Tuto píseň nazpívaly hned tři zpěvačky: Marie Rottrová, Judita Čeřovská a Marta Kubišová.

Pro Juditu Čeřovskou: Dominiku (Dominique), Malý vůz (Chariot).

Pro Karla Gotta: E15, Být s tebou (Miss You Nights), Když pláčeš, když se směješ (Se piangi, se ridi), Každý jednou velkou lásku potká (zpívala i Judita Čeřovská).

Pro Karla Hálu: Chci zapomenout („Ze známých důvodů…") (zpíval rovněž Petr Novák).

Pro Hanu Hegerovou: Čas na prázdniny (Michéle).

Pro Janu Kratochvílovou: Song (Sing-Sing).

Pro Martu Kubišovou: Atlantis.

Pro Waldemara Matušku: Sedm dostavníků.

Pro Václava Neckáře: Celou noc, Massachusetts.

Pro Evu Pilarovou: Já do hry dávám víc (Io ti daro' di piu').

Pro Marii Rottrovou: Markétka, Máma, To mám tak ráda (Je suis malade).

Pro Yvettu Simonovou: Mě baví žít.

Pro Helenu Vondráčkovou: Ty jdeš a já se vznáším (You Make Me Feel Like Dancing), Rozloučím se s ním (Heart Don't Change My Mind).

Pro Hanu Zagorovou: Co stalo se stalo.