Soulová hvězda, která se stala světovou kulturní ikonou díky svým hitům „Think“, „I Say a Little Prayer“ a „Respect“, zemřela ve čtvrtek ráno místního času v Detroitu. V prohlášení, které poskytla agentuře AP jménem rodiny publicistka Gwendolyn Quinnová, se uvádí, že příčinou smrti byla pokročilá rakovina slinivky.

Zpěvačka Whitney Houston.
Ikonu gospelu Whitney Houston zabily drogy

„V jednom z nejtemnějších momentů našich životů, nemůžeme najít vhodná slova k vyjádření bolesti v našich srdcích. Ztratili jsme hlavu rodu a skálu naší rodiny. Láska, kterou měla pro své děti, vnuky, neteře, synovce a bratrance, nepoznala žádné hranice,“ uvedla rodina.

Podrobnosti posledního rozloučení budou zveřejněny v následujících dnech, uvádí se dále v prohlášení.

Zdroj: Youtube

Zpěvačka údajně bojovala se zdravotními problémy roky, ale snažila se to držet v soukromí. Loni v únoru oznámila, že končí s turné a bude koncertovat pouze na vybraných akcích. Letos však musela na příkaz lékařů zrušit několik vystoupení, včetně své účasti na festivalu New Orleans Jazz Fest.

Poslední koncert absolvovala přesně před rokem ve Filadelfii. Její poslední veřejné vystoupení se pak uskutečnilo v listopadu, kdy zazpívala na galavečeru AIDS Foundation Eltona Johna v New Yorku.

Hvězda první velikosti

Aretha Franklinová se narodila 25. března 1942 v Memphisu ve státě Tennessee v rodině baptistického pastora a od dětství inklinovala ke gospelu. Svou první nahrávku vydala již ve svých 14 letech a na hudební scéně se pohybovala více než půl století.

Nancy Sinatrová, první manželka Franka Sinatry, zemřela ve věku 101 let.
Zemřela první žena legendárního zpěváka Franka Sinatry. Bylo jí 101 let

Její nejslavnější érou byl přelom 60. a 70. let. Na vrcholu své kariéry v letech 1967 až 1975 měla více než dvě desítky písní v žebříčku TOP 40 a získala si přízvisko „královna soulu“. Dařilo se jí však i v dalších desetiletí, kdy soul ustupuje do pozadí a s 18 cenami Grammy včetně ceny za celoživotní dílo (v roce 1994) a 44 nominacemi se stala druhou nejúspěšnější držitelkou v historii této soutěže.

Zdroj: Youtube

Získala však celou řadu dalších ocenění. V roce 1979 získala svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a v roce 1985 její hlas označil stát Michigan za „přírodní zdroj“. V roce 1987 pak byla Aretha Franklinová jako první žena v historii uvedena do rock-and-rollové síně slávy.

Franklinová měla čtyři syny. Prvního porodila, když jí bylo pouhých 12 let a druhého o dva roky později. Vdaná pak byla dvakrát.

Joe Jackson
V 89 letech zemřel otec popových hvězd Michaela a Janet Jacksonových