Zatímco v uplynulých ročnících bývalo náměstí hlavním dějištěm KHS, letos se těžiště programu přesouvá do zahrady Médi. Důvodem je jednak lepší zázemí střediska Méďa pro posluchače i umělce a také to, že v sobotu 10. září od 9.30 hodin bude náměstí patřit jiné významné akci – prestižní jízdě historických autoveteránů Trofeo Niké Jeseníky 2016.

Kdy a kde vystoupí hlavní festivalové hvězdy? Zpěvák Michal Hrůza, který byl před dvěma lety těžce zraněn násilníky ve Stodolní ulici, je už zase ve skvělé formě. Krnovany o tom přesvědčí 9. září v zahradě Médi.

Písničky Olympicu nás provází přes padesát let, takže mnohé už téměř zlidověly. V zahradě Médi vystoupí Olympic 10. září stejně jako zpěvačka Dara Rolins, která se už v dětství stala symbolem československé populární hudby.

Závěrečný koncert KHS, který se odehraje 11. září v krnovském divadle, bude mimořádným zážitkem, protože klavírista Petr Malásek našel ve zpěvačce Lucii Bílé spřízněnou duši po umělecké i lidské stránce.

Dramaturgie KHS počítá nejen s předními hvězdami české hudební scény, ale v programu nesmí chybět ani regionální muzikanti. Dechový orchestr mladých (DOM) Krnov zahraje jako obvykle na náměstí, krnovští vlajkonoši rokenrolu Jaradrom a Rockin' Jackals se rozšoupnou v zahradě Médi a také zde pobaví krnovští Lovci Nedvědů svým originálním pojetím písničkářského odkazu bratří Nedvědů.

Na stejné scéně jako Olympic nebo Dara Rolins vystoupí také Donaha, poppunková kapela z Bruntálu, která přes své mládí a krátkou existenci zaznamenala výrazné úspěchy.

Krnovské hudební slavnosti 2016

Krnovské hudební slavnosti zahájí ve čtvrtek 8. září v 18 hodin přehlídka Já, písnička 2. Nabídne výběr toho nejlepšího co nabízí Základní umělecká škola ZUŠ Krnov. Duchovním otcem této tradice je Ivan Gajdoš, známý krnovský pedagog, skladatel, textař, hudebník a frontman skupin Bratři Orffové a Poslední výstřel.

„Koncert naší školy je již od prvopočátku tradičním zahájením slavností. Každý z nich je jiný a každý má svou neopakovatelnou atmosféru. Ten letošní bude pokračováním projektu, který mohli návštěvníci zhlédnout před dvěma roky. Tentokrát má podtitul „Touha zpívat nebo hrát".

Půjde o večer plný nezapomenutelných písniček našich předních folkových písničkářů. Kdo chce zavzpomínat na nesmrtelné melodie, je srdečně zván," uvedl ředitel ZUŠ Krnov Kamil Trávníček s tím, že tato škola letos slaví 70 let od svého založení.

Podstatná část tohoto oblíbeného hudebního festivalu se bude odehrávat v zahradě Střediska volného času Méďa. Pořadatelé slavností z Městského informačního a kulturního střediska MIKS Krnov letos nastavili ceny vstupného o něco výš než vloni. 
V pátek 9. září bude zahradou Médi znít hudba od 17 do 22 hodin a návštěvníci zaplatí 60 korun. V sobotu 10. září se otevře už ve 13 hodin a vstupné bude 90 korun.

„Ano, vstupné je mírně vyšší než v loňském roce, ale pevně věřím, že návštěvníci ocení bohatý profesionální program, který budou moci zhlédnout za ceny takřka lidové v porovnání s jinými hudebními festivaly, kde startují většinou od 250 korun.

Jsme přesvědčeni, že minimální vstupné pomůže k tomu, že se koncertů budou účastnit lidé proto, že mají o slavnosti a koncerty opravdový zájem, a ne jen kvůli tomu, že je to zadarmo," komentovala výši vstupného ředitelka MIKS Krnov Petra Manczalová.

Michal HrůzaZdroj: DENÍK/František Géla

Program

Čtvrtek 8. září

Zahajovací koncert Já, písnička 2 Koncertní síň sv. Ducha, od 18 hodin - vystoupí pedagogové a žáci ZUŠ Krnov

Základní umělecká škola ZUŠ Krnov letos slaví 70 let svého založení. Navázala na bohatou tradici uměleckého školství v Krnově, kde za první republiky souběžně fungovalo až sedm hudebních škol. Zřizovatelem školy je Moravskoslezský kraj. Letošní program bude především výběrem z tvorby folkových písničkářů.

Pátek 9. září

Dvě pódia v zahradě střediska Méďa od 17 do 22 hodin vystoupí: Michal Hrůza, Desmod, ATMO Music, Jaradrom, Arrhythmia, Lovci Nedvědů

Desmod
Slovenská rocková skupina známá hity jako Som na tebe závislý, Vyrobená pre mňa nebo To nie je možné. Kapela vznikla v roce 1996 v Nitře jako metalová formace. Základní sestava se časem úplně rozpadla a změnil se i její hudební styl od heavy metalu přes crossover, punk rock, až k melodickému rocku.

ATMO music
Rap-popová formace ATMO music z Liberece v čele s rapperem Beefem a hudebním producentem ODD. Hudba vychází z rappových kořenů, ale díky společnému vkusu a naladění obou hlavních interpretů se otevírá více žánrům. Atmo Music v hitparádách bojuje s hity Polety, Andělé nebo Ráno. Její videa na Youtube dosahují rekordních přehrání a potvrzují popularitu mezi teenagery.

Arrhythmia
Specializací skupiny je interpretace rockových, metalových či popových hitů. Nevyhýbá se ani hudbě klasické, kterou svým efektně propojuje s moderními prvky. V poslední době do repertoáru zařazuje i tvorbu vlastní. Jejím hlavním vzorem je finská skupina Apocalyptica.

Jaradrom
Máte rádi Rock'n'Roll, písničky Elvise, Beatles, Chucka Berryho nebo Briana Setzera? Tak to se těšte na koncert krnovského rockabilly tria Jaradrom, které tvoří členové BigBandu Krnov Jaromír Fulnek (bicí), Radek Kovalíček (zpěv, kontrabas) a Roman Fiřt (kytara).

Lovci Nedvědů
Marcel Stanovský a Kamil David Opršal jsou Krnováci žijící v Praze. Učarovaly jim písničky bratří Nedvědů a přišli s jejich vydařenými coververzemi. Vybrané hity Jana Nedvěda sdílí s jeho příznivci, samozřejmě s jeho oficiálním svolením.

Kapela Olympic. Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Sobota 10. září

Hlavní náměstí, od 9.30 hodin Vystoupí: Dechový orchestr mladých DOM Krnov

Jediným koncertem Krnovských hudebních slavností, který se odehraje na náměstí, bude sobotní koncert Dechového orchestru mladých DOM Krnov. Bude součástí startu podhorské jízdy historických vozidel Trofeo Niké Jeseníky 2016.

Zahrada SVČ Méďa od 13 do 22 hodin Vystoupí: Olympic, Dara Rolins, Donaha, Thom Artway, Golden Delicious, Rockin' Jackals, Come and Play, zahraniční kapely z partnerských měst Krnova

Thom Artway
Výjimečné zjevení na české hudební scéně. Mladý, anglicky zpívající umělec vtrhnul na českou scénu se skladbou I have no Inspiration, která významně bodovala na českých rádiích. Nyní připravuje debutové album.

Donaha
Pop-punková kapela z Bruntálu, která přes své mládí a krátkou existenci zaznamenala výrazné úspěchy. V roce 2014 zvítězila v celorepublikové vyhledávací soutěži RGM Live Space. V roce 2015 vydala debutové album u Warner Music a s klip k singlu Příběh z křídel se stal jedenáctým nejpopulárnějším videem roku 2015 na TV Óčko.

Golden Delicious
Jedna z nejoriginálnějších českých zábavových kapel, která dokáže z notoricky známých hitovek udělat nové, a často dokonce lepší, originály. Zazní například nestárnoucí pecky od Beatles, Iggyho Popa či Erica Claptona.

Rockin' Jackals
Rockin' Jackals je začínající čtyřčlenná rockabilly/psychobilly kapela z Krnova. Rockabilly je jeden z nejstarších stylů rokenrolové hudby. Po ovlivnění rokenrolu punkem vznikl směr psychobilly. Rockin' Jackals balancují mezi těmito styly. Kapela hraje ve složení Daniela Polášková (zpěv), Filip Šnirch (kytara, zpěv), Matyáš Jouza (basa) a Aleš Bažo (bicí).

Come and Play
Opavskou acoustic-popovou kapelu založil před šesti lety skladatel a zpěvák Matěj Burda. Za dobu své existence odehrála přes stovku koncertů nejen v České republice a zaznamenala několik úspěchů v hudebních soutěžích, jako Hard Rock Rising nebo Megaton Fashion Show.

Dara RolinsZdroj: Deník/Tomáš Kubelka

Neděle 11. září

Městské divadlo od 19 hodin Závěrečný koncert: Lucie Bílá + Petr Malásek

Krnovské hudební slavnosti 2016 vyvrcholí koncertem mimořádných osobností naší populární hudby - zpěvačky Lucie Bílé a klavíristy Petra Maláska. Lucie Bílá vyniká díky mimořádnému talentu, humoru a bezprostřednímu vystupování. Je mnohonásobnou držitelkou prestižních ocenění jako televizní Ceny TýTý, Českého slavíka, Cen akademie populární hudby a podobně.

Jako první popové zpěvačce se jí podařilo dvakrát vystoupit na festivalu Pražské jaro. Petr Malásek s touto přední českou zpěvačkou jako pianista a producent spolupracuje od roku 2002. Byl producentem alba Bílé Vánoce Lucie Bílé, které získalo platinovou desku.

Jako pianista, aranžér i producent se podílel na natočení několika desítek gramofonových alb. Písně, které uslyšíte na Závěrečném koncertě, vyšly na albu Recitál.

Na slavnostech lze vyhrát víkendový pobyt na horách

Víte, že pokud navštívíte v pátek 9. nebo v sobotu 10. září koncerty Krnovských hudebních slavností v zahradě SVČ Méďa, můžete získat balíček lázeňských oplatků zdarma a navíc také šanci vyhrát víkendový pobyt v horském hotelu Vidly, pobyt u přehrady Slezská Harta až pro devět lidí na tři noci a další ceny?

Stačí se zastavit u stánku Turistického informačního centra Krnov, který bude v zahradě a předložit tam dva doklady o vaší letní aktivitě. Mohou to být třeba vstupenky do kina Mír Krnov 70 nebo kterékoliv památky či turistického cíle na Krnovsku. Může to být i účtenka z krnovské kavárny či restaurace nebo doklad o využití služeb některého ubytovatele z celého Krnovska.

„Může to být například lístek z prohlídky radniční věže, muzea, synagogy, rozhledny na Cvilíně nebo v Úvalně, zámků v Linhartovech a ve Slezských Rudolticích, ale třeba i jízdenka z osoblažské úzkokolejky," upřesnila Monika Vyležíková z oddělení vnějších vztahů krnovské radnice.

Po předložení vstupenky či účtenky a po vyplnění dotazníku si každý může vybrat ze čtyř druhů lázeňských oplatků. V krabici se pak kromě oblíbené pochoutky mohou objevit i zajímavé bonusy, třeba poukaz na pobyt v Jeseníkách, skipas, nebo volné vstupenky do wellness centra.

Zahraniční kapely vyslala partnerská města

Francouzská skupina Buenos Feregilse věnuje swingu a latinské hudbě. Folková skupina Sula z Litvy a polští rockeři SteelFire.

Tyto kapely i další zahraniční hosté KHS budou velvyslanci partnerských měst v rámci Krnovských hudebních slavností. Tato novinka se představí v sobotu v zahradě střediska Méďa. „Na základě dlouholeté spolupráce jsme oslovili naše partnerská města s pozváním na bezesporu největší hudební událost Krnova.

Zároveň jsme jim nabídli možnost prezentovat na Krnovských hudebních slavnostech hudební skupiny své země. Velmi nás potěšilo, že právě partneři měst z Francie, Litvy a Polska naši nabídku přijali a tím určitě obohatí sobotní program KHS," řekla vedoucí oddělení vnějších vztahů krnovské radnice Monika Vyležíková.