"Koncert byl úchvatný, měl nádhernou duši a skončil ovacemi ve stoje. Krajané nechtěli paní Martu ani pustit. Byl to nádherný zážitek," řekla ředitelka České národní budovy v New Yorku Gita Fuchsová. "Bylo tu asi 300 diváků, čili sál, který postupuje rekonstrukci, praskal ve švech," dodala.

"Zpívalo se mi úžasně, publikum bylo skvělé a sál měl velmi dobrou akustiku," řekla sama zpěvačka. Své vůbec první cesty přes oceán nelituje, i když se předem klepala hrůzou z přeletu a totéž si odtrpí ještě jednou při zpáteční cestě.

Představení v České národní budově na Manhattanu připomnělo také 30. výročí československého opozičního hnutí Charta 77, jehož signatářkou a jednou z prvních mluvčích Kubišová byla. Za své postoje proti komunistickému režimu po sovětské invazi do Československa v roce 1968 zaplatila tehdy mimořádně populární zpěvačka zákazem veřejného vystupování na bezmála dvacet let. Na scénu se mohla vrátit až po změně poměrů v listopadu 1989.

Do New Yorku přivezla čtyřiašedesátiletá Kubišová recitál Já jsem já, s nímž vystupuje v pražském Divadle Ungelt. "Je to procházka mezi písničkami, které lemují moji první i druhou kariéru - s tou dvacetiletou pauzou," řekla o představení, v němž ji uvedl Milan Hein a na klavír doprovázel Petr Malásek.

Diváky v sále národní budovy, kterou si koncem 19. století postavili krajané a v roce 2001 ji převzal český stát, nadchla zpěvačka legendární Motlitbou pro Martu, slavnou písní s verši Komenského, která se stala symbolem sametové revoluce roku 1989. Na šedesátá léta, v nichž patřila Kubišová, držitelka tří Zlatých slavíků, k nejslavnějším umělcům v zemi, si publikum zavzpomínalo i při dalších písních, jako jsou například Loudá se půlměsíc, Lampa, Depeše, Magdaléna, Dobrodružství s Bohem Panem, Ring-o-ding či Hej Jude.

Koncert se uskutečnil ve velkém sále národní budovy jen necelý měsíc před zahájením závěrečné fáze její rozsáhlé rekonstrukce, na niž česká vláda vyčlenila téměř tři čtvrtě miliardy korun. Za tři týdny na stejném místě, v prostředí připraveném pro stavbu a se zdmi odhalenými na cihlu, vystoupí také pražské Národní divadlo s osvědčenou inscenací Goldoniho Sluhy dvou pánů. Koncem dubna se pak do budovy nastěhují stavbaři z firmy PSJ Jihlava, kteří by měli práci dokončit tak, aby mohla být budova v plném lesku na podzim příštího roku.

Marta Kubišová se svým recitálem zajede v úterý také do Washingtonu, kde ji čeká představení Já jsem já na tamějším českém velvyslanectví. Ve čtvrtek se pak ještě sejde v New Yorku na besedě s krajany.