Nejprve Knihovna Petra Bezruče, poté kostel svatého Ducha, konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie a v současnosti kostel svatého Vojtěcha. Všude tam se chodilo na Rybovu českou mši vánoční - Hej, mistře, kterou pořádal Karel Kostera.

O koncert je takový zájem, že do útrob kostela se někdy ani všichni zájemci vměstnat nemohou. V Opavě se tato akce poprvé konala v roce 1981.

„Za komunistů se vždycky musel prvně předložit plán, co se bude hrát a podobně. Byť s tím příslušné úřady byly obeznámeny, jednoho z komunistických funkcionářů namíchlo, že se jednalo o církevní a liturgické skladby starých českých mistrů. Přitom schválili něco, k čemuž měly scénář.

V dalším roce se to v Opavě vůbec konat nemohlo, byť už jsem měl vytištěny plakáty. Koncert se tedy poté uskutečnil ve Stěbořicích a rok nato v Hradci nad Moravicí, než se mi povedlo domluvit, aby se vrátil zpět do Opavy," vzpomínal dnes už jednaosmdesátiletý sbormistr Karel Kostera, jenž tento vánoční koncert organizuje už od roku 1972.

Tehdy začal ve Stěbořicích. Byť oficiálně mu byla tato akce po nějakou dobu na opavském území zakázána, našel celou řadu sympatizantů, a to i v řadách komunistů: „Vyslechl jsem si, že mi kostel jednou zlomí vaz. Fandili mi také lidé, co byli ve straně. Rozhodně ne všichni byli špatní. Řada z nich mi hodně pomáhala."

Rybova mše je mnohými odborníky považována za klenot. „Je to jednoduchá harmonie, krásná, čistá muzika. Někteří dirigenti ji dokonce odmítali, protože byla až moc jednoduchá. Zahrát ji však v čisté krystalické podobě není nic lehkého. Nekomplikovaný text a hudba je to, co mají vánoční písně mít. Je z ní cítit klid a radost.

Chtěl jsem odkaz starých českých mistrů šířit. Nechtěl jsem, aby o to lidé během minulého režimu byli ochuzeni," uvedl Karel Kostera.

Vánoční koncert a česká mše vánoční Hej, mistře od Jakuba Jana Ryby v kostele svatého Vojtěcha na Dolním náměstí v Opavě zazní také letos. Naplánována je na pondělí 26. prosince se začátkem v 15 hodin.