Spousta kapel v blízkosti hlučínského jezera záležitost, která posluchače přitahuje už od roku 2005. Také letos se očekává velká návštěva. Nejen na Prajzské někteří nemluví o ničem jiném. Berou stan a dva dny skoro v kuse budou postávat anebo tancovat před stagí, na níž se představí několik hudebních skvostů.

Dnes, v pátek 3. srpna, vystupují skupiny jako Jasná páka nebo třeba Poletíme?, avšak pravý mazec na návštěvníky čeká po 21. hodině. Na tuto dobu je totiž naplánován koncert jedné z nejúspěšnějších kapel současnosti Mandrage.

Jejich soubor oficiálně vznikl už v roce 2001, nefalšovaný boom však přišel o nějakých osm let později. Vlajková loď současného českého poprocku způsobila na hladině tuzemské scény vlnobití skladbou Hledá se žena, která dosáhla velkých úspěchů v mnoha hitparádách. Stejný název mimochodem nese také třetí deska Mandrage.

Zdroj: Youtube

Letos skupina jede celorepublikové turné, jenž je rozděleno do dvou částí a boduje s písní Šrouby a matice. Oficiální klip na serveru youtube.com má skoro 2 700 000 zhlédnutí. Fanoušci Mandrage o tento hit na Štěrkovně určitě nebudou ochuzeni.

V pátek zaujmou Mandrage a určitě také Wohnout

Po asi hodinovém řádění Mandrage na pódiu nedaleko hlučínského jezera je vystřídá další česká hudební stálice Wohnouti. Velezkušená kapela má poměrně provařené jméno. Už na začátku jejich kariéry se jim podařilo několikrát prorazit. Dělali předkapelu skupinám, kterými jsou Lucie, Žlutý pes a hlavně světové legendě The Offspring, která vystupovala v rámci kolosálního koncertu v Praze.

Bavíme se o roce 1998. K dnešnímu dni Wohnouti vydali celkově jedenáct alb. S intenzitou a zaujetím, s jakým pracují, se dá očekávat, že deska z minulého roku Našim klientům nebude jejich posledním počinem.

Zdroj: Youtube

Pomalu, ale jistě se z dnešního programu přesuňme do zítřka. V sobotu se startuje v pravé poledne. Zmínit by se jistě dala hromada kapel, ale publikum určitě dostane do varu vystoupení hlučínské rodačky a velké hvězdy posledního ročníku Česko Slovensko má talent Evy Burešové. Talentovaná zpěvačka, která si řekla o roli v muzikálu Hamlet, porotu zaujala hned několikrát. Za zmínku stojí především její podání skladby New York od Alicie Keys. Vskutku nezapomenutelná záležitost.

Vystoupí i Citron

Po Evě Burešové se na pódiu objeví Yo Yo Band v čele s Richardem Tesaříkem. Absolutní vrchol by měl přijít vzápětí. Do Hlučína totiž dorazí slovutná slovenská formace Ine Kafe. Známá punkrocková kapela si prošla určitým vývojem. Během roku 2006 ovšem došlo k rozkolu. Ze skupiny odešel frontman Vratko Rohoň, který se coby dopravní pilot chtěl věnovat civilnímu povolání. Ostatním navrhl, aby Ine Kafe pokračovalo bez něho. Na tento návrh ovšem nikdo nechtěl přistoupit, a proto kapela de facto zanikla.

Slovo zanikla je ovšem možná až moc silné. Po dvou letech totiž Ine Kafe absolvovalo hned dva rozlučkové koncerty, avšak neskutečná touha fanoušků po obnovení činnosti skupiny vedla k opětovnému založení. To se uskutečnilo na začátku roku 2010. Ine Kafe začalo naplno koncertovat, vloni dokonce vydalo další desku Právo na šťastie a zítra od 22 hodin se představí i na hlučínské Štěrkovně.

Hned po slovenském punkrocku atmosféru přitvrdí český hardrock, což nebude mít na svědomí nikdo jiný než kapela Citron. Pořadatelé se na věhlasnou akci opět připravili skvěle. Pro návštěvníky budou připraveny noční linky do Ostravy a Opavy. Organizátorům se sice nepovedlo zajistit kemp v areálu jezera úplně zadarmo, avšak za osobu, stan, auto zaplatíte solidních 100 korun. Vstupenky můžete ještě dnes koupit v předprodeji. Oba dny vás takhle přijdou na 450 korun.

Zdroj: Youtube

Pokud si lístky budete pořizovat na místě, jednotlivé vstupenky na pátek a sobotu stojí 400 korun. Permanentka na oba dny zakoupená na Štěrkovně vás vyjde na 600 korun. „V Hlučíně se jedná o největší akci sezony. Pokaždé je zde skvělé hudební obsazení. Vyjít by mělo i počasí, takže se očekává parádní ročník," mínil tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

Program Štěrkovny

Pátek

19.30 Jasná páka
21.00 Mandrage
22.30 Wohnout
0.00 Heebie Jeebies

Sobota

12.00 Amorfia
13.00 Japan Four
14.30 Koblížci
16.00 Rybičky 48
17.30 Traband
19.00 Eva Burešová & Band
20.30 Yo Yo Band
22.00 Ine Kafe
23.30 Citron
00.45 Absolut Deafers

PETR DUŠEK