Během dvou dní se na pódiu v přírodním lochotínském amfiteátru u zoologické zahrady vystřídá při dvanáctihodinových hudebních maratonech na 25 muzikantů i skupin folku a country.

Organizátoři zatím nechtějí hodnotit ani odhadovat, kolik lidí na festival přijde. Ve městě jsou zároveň koncerty při oslavách osvobození, oproti minulým teplým dnům se navíc citelně ochladilo a občas drobně prší. "Původně jsme si mysleli, že pět až osm tisíc lidí by byl úspěch. Věříme ale, že hlavně v dalších ročnících si lidé o Lochotíně řeknou, přijedou na něj a vznikne tu nová tradice," řekl Lyer. Přestože letos se festival hlásí ke slavné Portě, na kterou bylo v roce 1989 kolem 33.000 lidí, další ročníky chtějí pořadatelé akci otevřít i novým mladým kapelám.

"Většina z těch interpretů pochází z Porty, byli na ní a vzpomínají na ní. Ten první ročník je takový hodně vzpomínkový, ale další by měly být naše festivaly Lochotín," poznamenal Kratschmer. Během dvou dnů v Plzni vystoupí například Nezmaři, Lenka Filipová, Věra Martinová, Jan Nedvěd, František Nedvěd, Samson a jeho parta, Žalman a spol., Fleret, Bratři Ebenové, Neřež, Pavel Dobeš, Kamelot, Wabi Daněk, Čechomor nebo Greenhorns.

Hudebníci, které organizátoři oslovili, pozvání na festival prý s radostí přijali. Líbila se jim myšlenka vrátit do Plzně tradici velkého folkového festivalu, který sem patří, uvedl Lyer. "Reakce účinkujících byla úžasná, protože všichni prožili krásná léta na amfiteátru a určitě se sem chtějí vrátit. Berou to tak, jako že by chtěli pomoci něco vzkřísit - amfiteátr, jeho prostor a vůbec tradici folku v Plzni," doplnil Kratschmer. Jediné odmítnutí prý bylo od Jaromíra Nohavici a Karla Plíhala, kteří ale letos zřejmě nebudou hrát na žádných festivalech.

V Plzeňském kraji je po definitivním odchodu Porty na konci 90. let pouze jeden folkový festival - Muzika, kterou v srpnu pořádá v Hrádku u Rokycan hudebník Jaroslav Lenk, poznamenal Michal Konečný, šéfredaktor časopisu Folk a country. I on předpokládá, že hlavně v dalších ročnících by se mohl Lochotín opět lákat do Plzně na folk a country tisíce fanoušků.

Porta, jako hudební formát soutěžního charakteru, vznikla koncem 60. let minulého století a její první ročníky jsou spojené s Ústím nad Labem, uvádějí organizátoři na stránkách festivalu www.lochotin.cz. Porta se do Plzně dostala na pokraji 80. let a zdejší výstaviště a lochotínský amfiteátr zažily její nejzářivější období. Od roku 1985 počet návštěvníků pravidelně překračoval 30.000 lidí. Po největším úspěchu v červenci 1989 už Porta nikdy nedosáhla takového úspěchu a návštěvnosti, po čase z Plzně odešla zcela.