Zpětně to může vypadat, že ke svému finálnímu rozhodnutí tak trochu nevyhnutelně a dlouhodobě spěl. Stačí si přečíst pár textů, které napsal, a shlédnout byť jen útržky živých vystoupení Nirvany - všechny mají v sobě vášeň, sílu a naléhavost. Cobain nebyl povrchní hvězdou ani temným zmalovaným mágem s pouťovými atributy. Byl celkem normální kluk s otrhanými džíny a kostkovanou flanelovou košilí, který všechno myslel - doslova - smrtelně vážně.

V písních, které se měly stát světovými hity, Cobain zpíval o trýznivé samotě, násilí a bezvýchodnosti, o spodních proudech moderní civilizace, o nenávisti k sobě samému. Svým jímavým, zastřeným hlasem tak dokázal jasně vyjádřit pocit příslušníků své znejistělé a frustrované "Generace X" - k nemalému zděšení jejich rodičů.

Hlavním mluvčím a idolem vrstevníků se Cobain stal vlastně proti své vůli. Hudbu miloval, hysterii davů při koncertech však přinejmenším nechápal a deptalo jej, když fanoušci nerozuměli, co chce svojí tvorbou sdělit. Navíc upřímně nesnášel komerční šílenství, které se kolem Nirvany rozpoutalo. Skupina, která vydala studiová alba Bleach (1989), Nevermind (1991) a In Utero (1993), prodala jen v USA přes 25 milionů desek, ve světě to pak je více než 75 milionů.

Zdroj: Youtube

Cobain, považovaný za jeden z nejvýraznějších hudebních talentů konce 20. století, pocházel z dřevařského městečka Aberdeenu, ležícího asi 100 kilometrů jihozápadně od Seattlu, budoucí metropole stylu grunge. Kurtovo dětství bylo relativně šťastné do asi sedmi let, kdy se jeho rodiče rozvedli. Následovalo pendlování mezi nimi i přespávání u příbuzných, osamělost, deprese, v pubertě pak únik k punkové muzice a první experimenty s návykovými látkami.

Prvních pár let se Cobain protloukal jak se dalo, živil se příležitostnými pracemi, spal i v čekárnách nebo pod mostem. V roce 1987 založil s baskytaristou Kristem Novoselicem skupinu Nirvana, jejíž složení se stabilizovalo o čtyři roky později s příchodem bubeníka Davea Grohla. V roce 1991 byla již jejich píseň Smells Like Teen Spirit, která dodnes vítězí v anketách o nejpopulárnější alternativní skladbu všech dob, nejhranějším hitem na hudební stanici MTV.

Čtěte také: Rakouskou star zabila sláva. Falco by oslavil šedesátku

Bulvární média s gustem propírala Cobainovy divoké kousky na turné i letitou závislost na heroinu. Jejich vděčným objektem je dodnes i jeho vdova Courney Love (52), která mu porodila dceru Francis Bean (24). Někdejší zpěvačka skupiny Hole, známá také díky zdařilému ztvárnění hlavní ženské role ve Formanově kontroverzním snímku Lid versus Larry Flint, byla nejprve obviňována, že manžela jen využívá, později i z toho, že jej pro peníze nechala zavraždit.

Nirvana odchod svého frontmana celkem přirozeně nepřežila. Cobain byl totiž nejen zpěvákem, ale i hlavním textařem a autorem hudby. Jeho předčasného úmrtí litovali i čeští fanoušci, kteří si na jaro 1994 koupili lístky na plánovaný, ale již nikdy neuskutečněný pražský koncert. Zbylí členové skupiny zůstali hudebně aktivní, nejvíc se prosadil bubeník Dave Grohl se svojí formací Foo Fighters.

Cobain zemřel 5. dubna 1994 jako sedmadvacetiletý - ve stejném věku jako další hudební legendy Janis Joplinová, Jim Morrison, Jimi Hendrix či Amy Winehouseová. V roce 2014 byl hudebník posmrtně uveden do rokenrolové Síně slávy (spolu se svými někdejšími spoluhráči z Nirvany). O rok později přišel do kin syrový dokument s názvem Cobain: Montage of Heck, který koprodukovala Cobainova dcera.

Nenechte si ujít: Pražská O2 arena ožila orchestrální hudbou k filmu Pán prstenů