Když se tu zprávu dozvěděl, byl nadšený. Kdysi se u jejich písniček učil hrát na kytaru a nyní si před nimi zazpívá jako host. Mladý folkový muzikant Jiří Toman z Českých Budějovic má 18. srpna velký den: v duu Chance se zpěvačkou Lenkou Martinů se představí jako předskokan při koncertě bratrů Nedvědů na nádvoří třeboňského zámku.

Vystoupení za odměnu

Jde o jednu z odměn, kterou jejich duo získalo na festivalu Okolo Třeboně. Tam totiž koncem června zvítězilo 
v soutěži Houpací kůň. „Když mi hlavní organizátor zavolal, říkal jsem si: bude to super, protože nás určitě uvidí spousta lidí. Na bratrech Nedvědech jsem nikdy nebyl,  takže je uslyším poprvé na živo a bude to úplně skvělý večer," říká čtyřiadvacetiletý muzikant.

Bude to pro něho zážitek, vystoupit na pódium před legendami, jejichž písně ho provázejí již léta. Téměř pokaždé, když někde s kamarády hraje, na některou nedvědovku dojde. On sám má rád písničky Prosba a hlavně Vodník , kde se v refrénu zpívá: Krásný noci plný bílejch hvězd a kamarádů/ vyzpívaný touhy kluků z měst plný bláznivejch snů… „Jako kluka by mě v životě nenapadlo, že si před nimi zahraju nebo že budu soutěžit na Portě," pokračuje.

Právě nejznámější folkový festival je pro duo Chance klíčový. Dali se dohromady v roce 2009 pár týdnů před jihočeským kolem Porty a letos 
i loni postoupili mezi nejlepší do Řevnic u Prahy. Letošní sezonu prožívají jeden úspěch za  druhým: po Portě přišlo vítězství na Okolo Třeboně, a to jim kromě předskakování Nedvědům zajistilo i koncert na slovenském festivalu Lodenica, kam jedou koncem srpna. „Úspěchy nás motivují dál hrát a vytvářet nové písničky," podotýká Jiří Toman.

Budu správně rozklepán

Teď se ale soustředí na sobotní vystoupení. Dostali prostor 20 minut, který vyplní především vlastními písničkami, které skládají oba. „Já si určitě přehraju repertoár, abych si před Nedvědy neudělal ostudu a ukázal, že něco umím. A mohl bych natáhnout nové struny," líčí.

Zámecké nádvoří již jako muzikant poznal – v červnu po vítězství 
v soutěži měli ještě onoho večera recitál 
v hlavním programu Okolo Třeboně. Budějovickému folkaři se tam hrálo velice dobře. „Lépe než na soutěžní scéně, protože tam bylo jednak hodně lidí a jednak jde o celkem příjemný prostor. A s trémou těžko říct: myslím, že spíš nebude, vzhledem k tomu, že už mám něco odehráno. Ale budu správně rozklepán," usmívá se Jiří Toman.

Bratry Nedvědy, autory Valčíčku, Ptáčat či Stánků, vnímá jako hudební vzory. Stále se rád vrací k písničkám, které zpívali s Brontosaury a ve Spirituál kvintetu. Myslí si, že některá slova 
v nich jsou pořád platná. „Co se týče těch nových, ty už se mi tolik nelíbí, takže se těším hlavně na ty starší fláky," shrnuje kytarista, který dnes od 20 hodin prožije skutečných 20 minut slávy.