Co pro Vás toto dílo znamená?
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je pro mě takovým hudebním ztělesněním tradičních českých Vánoc, stejně jako například klasické české koledy. Atmosféra štědrovečerních „půlnočních“ v kostele je nenapodobitelně krásná. Nejlépe taková mše vyzní v kostele, ovšem Divadlo Hybernia se v něj promění, takže se návštěvníci budou jako v kostele opravdu cítit.

Lenka Dusilová
Lenka Dusilová: Cítila jsem potřebu obrátit se do světla

Zažil jste někdy ještě sofistikovanější pojetí České mše vánoční?
Jako interpret jsem zažil spoustu provedení Českých mší vánočních – buď koncertních nebo inscenovaných, takzvaně divadelních. Třeba v Národním divadle nebo ve Státní opeře v Praze. Laťka je tedy nastavena hodně vysoko, ale věřím, že letošní provedení tohoto českého hudebního skvostu v Divadle Hybernia bude důstojným a plnohodnotným, nebo dokonce možná ještě lepším zážitkem pro všechny v hledišti i na jevišti, v orchestru i ve sboru.

Čím jsou pro vás Vánoce? Co k nim pro vás neodmyslitelně patří?
S narozením dcery jsem Vánoce začal vnímat jinak než dříve, kdy jsem většinou na svátky odjížděl někam do exotiky, nebo naopak pracoval nejvíce z celého roku. Nyní si užíváme tradiční české Vánoce, samozřejmě zdobíme stromeček, jíme rybu s bramborovým salátem, zpíváme koledy, chodíme pro Betlémské světlo, užíváme si času stráveného s rodinou a podobně.

Heidi Janků
Příběh Heidi Janků: Z Beskyd si to namířila do hříšného Hamburku

Jaké další plány před sebou máte, na co se budete těšit v novém roce?
Po covidové době je naštěstí práce víc než dost. Vzhledem k tomu, že se profesně stále více uchyluju k mé milované opeře, čeká mě dost práce v této oblasti. V březnu příštího roku bude mít premiéru Dvořákova Rusalka v Divadle Hybernia, ve které zpívám Vodníka. Tuto krásnou roli zpívám i v Severočeském divadle, kde jsem před více než čtvrtstoletím coby mladý operní pěvec začínal. Kromě opery mám v plánu dost sólových koncertů a recitálů po celé České a Slovenské republice, hraju v několika pražských muzikálech a už se také těším na léto a letní scény, kde mě letos čekají Dracula, Kleopatra, Rusalka a nově také Bizetova Carmen, ve které budu zpívat Toreadora Escamilla.

Termíny:
Českou mši vánoční je možné v Divadle Hybernia vidět 6., 7., 9., 20., 21., 22. (2x) a 23. (3x) prosince.

Soprán zpívá Kristýna Kůstková v alternaci s Karolínou Cingrošovou Žmolíkovou, alt Eliška Zajícová a tenor Michal Bragagnolo. Bas zpívá Daniel Hůlka v alternaci s Danielem Klánským pod dirigentskou taktovkou Lukáše Klánského. Pěvce doprovodí Amadeus Prague Orchestra a pěvecký sbor Amadeus.