Jubilejní desátý ročník jarního prologu Československého jazzového festivalu posluchače rozhodně nezklamal. „Ochutnávka“ před podzimním třídenním svátkem přitáhla v pondělí večer do Městského domu na čtyři stovky posluchačů.

„Existuje takové přísloví, že kdo chce hrát jazz, důvod si vždycky najde. A dnes by těch důvodů bylo. Právě dnes by oslavil 120. narozeniny Duke Ellington a přesně dnes se rozbíhají po celém světě oslavy Mezinárodního dne jazzu, jehož součástí je i Matějská jazzová pouť,“ řekl dramaturg festivalu Aleš Benda.

„Matěj“ byla přezdívka Rudolfa Neulse staršího, jehož zásluhou se v roce 1966 uskutečnil v Přerově první ročník Československého amatérského jazzového festivalu, zvaného ČAJF. Nestor jazzu zemřel před deseti lety a po jeho smrti se tradiční festival rozšířil i o jarní koncerty.

Večer v Městském domě zahajoval špičkový pianista, skladatel, filmař, ale i horolezec a podnikatel v oblasti šoubyznysu Martin Kratochvíl se svým bandem Jazz Q. Už v roce 1967 úspěšně vystupoval s kapelou na druhém přerovském ČAJFu.

„Hraje jako zamlada, skládá jako zamlada a vymýšlí různé věci jako zamlada. Těch dvaapadesát let ho nijak nepoznamenalo, a když tak jen pozitivně,“ zhodnotil Aleš Benda.

Jazz Q je jazz rocková a art rocková skupina, spojená především se jménem svého hlavního spoluzakladatele - Martina Kratochvíla. Druhým známým zakladatelem byl v roce 1964, kdy kapela vznikla, jazzový hudebník Jiří Stivín. Do širšího povědomí veřejnosti se band dostal až počátkem sedmdesátých let.

Na pódiu v Městském domě Martina Kratochvíla doprovodili baskytarista Přemysl Faukner, kytarista Zdeněk Fišer, bubeník Filip Jeníček a perkusista a lékař v jedné osobě Imran Musa Zangi, který je častým hostem festivalu a je mimo jiné i autorem sloganu „Přerov sobě“.

V neskutečné kondici

Že si publikum podmanivou hudbu trumpetisty Laca Decziho oblíbilo, potvrdila druhá polovina večera, kdy se sál Městského domu zcela zaplnil. Na pódiu hudebníka doprovodili klávesista Jan Uvíra, na basu hrál Michal Krásný a za bicími seděl Vaico Deczi.

„Laco Deczi oslavil před měsícem jednaosmdesáté narozeniny, je v neskutečné kondici a je to poznat i na muzice. Má úspěchy i se svými obrazy a asi před dvěma lety měl výstavu v přerovské městské galerii,“ shrnul ředitel festivalu Rudolf Neuls. Ten už nyní domlouvá účast světových hvězd na podzimním jazzovém svátku, který se uskuteční ve dnech 24. až 26. října.