Poezie se tu mísí s živelností a písničky skutečně tečou jako řeka, se všemi jejími zákrutami, hloubkami i tišinami. Čeština se střídá s polštinou a někdy slova ani nejsou třeba.

Robert Křesťan s kapelou Druhá Tráva.
Kapela Robert Křesťan & Druhá tráva vydala osmnáctou desku

S texty Lence Dusilové pomáhali kolegové Martin Kyšperský z Květů a Jakub König alias Kittchen. Celkový sound mají na svědomí dva producenti z úplně rozdílných světů: Petr Ostrouchov (jenž stojí například za poslední deskou Vladimíra Mišíka) a beatmaker a elektronický mág Aid Kid, kterého můžete znát z kapely Zvíře jménem podzim.

Niterná muzika 

V závěrečné písni si s Lenkou zazpívaly její současné koncertní partnerky Monika Načeva a Iva Bittová. Jakýmsi podprahovým sdělením jsou na albu Řeka odkazy na příběhy předků Lenky Dusilové. Zpěvačka, která prožila část mládí v Karlových Varech, se jich jen tak letmo dotýká. Neodhaluje spletitou rodinnou historii, pouze dává na vědomí, že si v sobě tyto věci řeší.

Muzikant a pedagog ZUŠ Karel Fojtík.
VIDEO: Než troubit doma do zdi, tak raději z balkonu, říká saxofonista Fojtík

Výsledkem je niterná muzika, tu a tam svou industriální náladou připomínající opuštěné domy a fabriky v pohraničí, jindy zase kouzelně lesnatá a upršená. Dusilová umí zhudebnit déšť, bolest, radost, klid i hukot v hlavě. Byl by div, kdyby se Řeka nedočkala spousty hudebních cen.