Jak vnímáte protesty některých umělců?

Šlo nám o to, aby jednak ceny dostali ti, kteří o ně skutečně stojí. A taky jsme všem nominovaným chtěli dopřát prezentaci v sobotním hlavním vysílacím čase nejsledovanější komerční televize Nova. To není zrovna málo. Ale vzhledem k tomu, že se oproti našemu očekávání a zčásti zřejmě nedostatečně jasné komunikaci objevily námitky právě ze stran některých umělců, rozhodli jsme se společně s IFPI, že náš nový návrh budeme realizovat částečně a pravidla hlasování budou upravena tak, že všichni tři nominovaní (v kategoriích zpěvák, zpěvačka, skupina, skladba a album) mají možnost – a ne povinnost – se prezentovat v přímém přenosu živě. Pokud se někdo nezúčastní osobně, bude představen formou spotu.

Taková situace vám určitě tři týdny před udělováním cen zamotala hlavu…

Něco takového jsme opravdu nečekali.

Co se tedy přesně stalo?

Kabáti se omluvili, že nezahrají živě, protože nemají nový repertoár – vzhledem k tomu, že vloni vydali pouze desku, která je završením jejich určité etapy. V případě Jarka Nohavici šlo o to, že má ve stejný termín, kdy se Andělé udělují (pozn. 17. dubna), koncert v Polsku. Dělali jsme maximum proto, abychom se s ním mohli spojit alespoň prostřednictvím telemostu, ale tato varianta se ukázala být technicky velmi náročná a zároveň riskantní. Na našich dobrých vztazích se tím ale nic nezměnilo.

Jednou z členek „akademie“, která váš původní záměr prostřednictvím médií kritizovala, byla i Lenka Dusilová…

Lenku jsme stejně jako některé další umělce, kteří nebyli v uplynulém roce umělecky činní, vybídli, aby se stala na přechodnou dobu členkou Akademie populární hudby. Souhlasila, ale po uměle vytvořené mediální bublině chtěla odstoupit. Momentálně mám zprávu, že v „akademii“ zůstává a slavnostního večera se zúčastní.

V čem je tedy jádro problému?

Myslím si, že se v minulosti některé kapely chtěly svým bojkotem vůči Andělům zviditelnit – viz vloni Tata Bojs. V případě stálic, jako jsou právě Nohavica a Kabáti, se o tom samozřejmě vůbec nedá mluvit. Třeba je oním problémem v očích „nominovaných“ i agentura, kterou zastupuju, možná si myslí, že na „andělském podniku“ zbohatneme. Ve skutečnosti jsou to ale všechno absurdní domněnky. A v samotném důsledku je to ze strany „stěžovatelů“ znevažování práce všech, kteří se na uspořádání Andělů usilovně podílejí. Včetně členů „akademie“, jejichž hlasování označují za nekompetentní.

Je asi třeba se od všech předsudků oprostit a uvědomit si, že Anděl je nejvyšší hudební cena, která se u nás uděluje. Kam se poděla její prestiž?

Jsem přesvědčen, že Andělé mají vysokou prestiž. Vždyť drtivá většina oslovených umělců se Andělů zúčastní. Ale asi ještě dlouho bude co zlepšovat. Je to však záležitost celé hudební branže. Ta je totiž hodně rozhádaná. Oproti té filmové nebo divadelní absolutně nedrží pospolu, což je velice smutné konstatování. Byl´s hvězdou za komunismu? Svezl ses na porevoluční vlně? V obou případech máš jako hudební umělec smůlu, nic se jen tak neodpouští… Na to, aby Andělé vylepšovali svoji prestiž, je třeba taky umět sehnat peníze, zajistit umělcům prostor na televizní obrazovce – o to všechno se snažíme. Kdo to nechápe, tak se mu to těžko vysvětluje..

Přečtěte si také: Andělské zápolení

Pamatujeme časy, kdy se za Anděly vypravoval do Ostravy Andělský vlak, pak se v plné parádě představili v pražské O2 areně. Loni se Andělé se přesunuli do Top Hotelu Praha, teď vzlétnou v hale Incheba na Výstavišti. Jedná se o krok ke komornějšímu pojetí celé akce?

Předávání Andělů považujeme prvořadě za svátek branže – hudebníků, kritiků, redaktorů. Ti všichni by měli vytvořit atmosféru, která se od televizního přenosu čeká. Čím lepší budou obrázky v televizi, které přitáhnout diváky, tím vyšší bude i hodnota samotného pořadu vzhledem k reklamním partnerům, kteří jej finančně podpoří.

Jací hosté, kromě nominovaných umělců, letos v rámci Andělů vystoupí?

Očekáváme, že se celkem uskuteční devatenáct hudebních čísel, ze speciálních hostů můžeme zatím prozradit Martu Jandovou s Die Happy a kapelu Nightwork.

Průvodkyní letošního ceremoniálu bude Tereza Pergnerová, která se po delší pauze vrátí na obrazovku. Kam se poděl Richard Krajčo, loňský moderátor?

S Richardem se v loňském roce velice dobře spolupracovalo. Byť se snesla velká kritika za to, že zároveň jeho kapela Kryštof vyhrála dva Anděly. Abychom předešli podobné situaci, oslovili jsme letos do role moderátorky Terezu, s níž jsme měli plány už v minulém roce. S naší nabídkou souhlasila a já jsem za to rád, protože si myslím, že do toho našeho šoubyznysu patří jako nikdo jiný. Věřím, že se jí její návrat na obrazovku podaří.