Zaujmout diváky a nebýt pro smích muzikantům. Takový cíl si vytyčili pořadatelé letošního ročníku hudebních Cen Anděl. Soutěž, která má za se-bou četné vzlety i pády, by se tak v ideálním případě mohla opět přiklonit na stranu své americké obdoby, prestižních cen Grammy poté, co dlouho nevěděla, zda nechce být spíše Zlatým slavíkem, případně MTV Awards.

Posila Pavlíček

Po různých hrůzách z minulých let slibuje určité zklidnění už seznam hlavních nominovaných: samozřejmě, že mu vévodí skupina Lucie, která vloni po šestnácti letech přišla s novým řadovým albem EvoLucie.

Veterány české rockové scény zdárně dotahují jejich mladší konkurenti, zpěvačka a herečka Barbora Poláková či syn písničkáře Jana Buriana Jiří, skrývající se za postavou rapujícího Kapitána Demo.

Všichni jmenovaní získali v prvním kole po třech nominacích. Po dvou pak obdržely skupiny Mandrage, Monkey Business a debutanti The Atavists, kteří se mohou stát objevem roku.

V klíčové kategorii Album se rozhodne mezi Evolucií, deskou Báry Polákové ZE.MĚ a nahrávkou Monkey Business s názvem Bad Time For Gentlemen.

Oproti předchozím ročníkům se letos osamostatnila rocková a hiphopová kategorie a zároveň se sloučila alternativa s elektronikou. Novinkou je kategorie Klasika.

V Radě České hudební akademie kromě producenta Jana P. Muchowa a publicisty Josefa Vlčka nově zasedne také uznávaný kytarista a skladatel Michal Pavlíček, jeden z čestných „obyvatel“ andělské Síně slávy.

I tentokrát bude do české „hall of fame“ uveden jeden ze zásadních představitelů tuzemského bigbítu. Jeho jméno však organizátoři nechtějí předem vyzrazovat.

V kategoriích určených sólistům jsou nominováni Thom Artway, Miro Žbirka nebo Radůza. Folk reprezentují Žamboši a AG Flek, jazzý žánr zastupuje saxofonista Karel Růžička. Zvláštní kapitolu tvoří pocta divadlu Semafor, které v tomto roce slaví 60 let od založení.

K hudebním hostům patří Tomáš Klus, Wohnout a Vladimir 518. Na venkovní stagi navíc zahraje Lenny nebo Ille.

Osmadvacátým ročníkem Cen Anděl diváky v přímém televizním přenosu provede herec Tomáš Měcháček.