Jednou z hvězd sobotního Ústeckého majálesu v Letním kině bude i legendární české hiphopové trio Peneři strýčka Homeboye (PSH). Raper Vladimir 518, který kromě zpěvu také píše knihy, vysvětlil, proč se kapela ve svých textech nebojí používat sprostá slova. „Nejsou tam samoúčelně. Smyslem je uvolnit se do té míry, že se člověk úplně oprostí od všeho a tečou z něj blbosti," říká Vladimir 518.

Jak bude vypadat dnešní ústecký koncert PSH?
Nebude překvapivě jiný než ty ostatní. My jsme teď ve fázi, kdy kapelu udržujeme, aby nám žila. Ale zároveň očekáváme, že spolu uděláme ještě jednu desku. Takže ji udržujeme, aby vydržela ještě do té desky.

Opravdu bude nové album PSH? V to asi málokdo věřil.
Teď jsme ve fázi, kdy každý z našeho tria vydává sólo. Orion, já i Mile Traffic. Takže jsme aktivní, ale každý zvlášť. A po období sólových desek se spojíme na poslední desku PSH.

Ústecký majáles 2017
Ústecký majáles 2017: Zábava, muzika, radost pro všechny. Najdete se?

Jak bude deska vypadat?
Teď o ní vím jen to, že se pokusí být znovu nová a drzá a přitom shrne celé období před tím. To bude práce těžká, protože to není jenom pohled do minulosti, ale i do budoucnosti a je nutné skloubit ty dva pohledy dohromady. Právě o to se nějak pokusíme.

Proč vlastně na koncertě PSH zařazujete tracky ze svých sólových desek? Proč nejedete jen repertoár PSH?
Nás zajímá ten materiál, my svá sóla nevnímáme jako něco cizího. To jsou věci, které živelně doplňují naši kapelu, vlastně jsou kapelou. Svoje sóla stejně dělám většinou s Trafficem a Orion je u toho nějak přítomný. A i když u toho není, tak stejně je, protože mezi řádky jsme ve všem navzájem. PSH přežili veškerý bolesti všech ostatních českých kapel, okolo sebe vnímám ty ponorky a nenávisti a dělání jen proto, aby se tím živili. Tím jsme kupodivu nikdy netrpěli, což je obrovský zázrak. Na naší scéně se takových zázraků najde hrozně málo. Jsem šťastný, že nám se to ne podařilo, nám se to stalo. O to se člověk nemůže moc snažit, to se buď stane anebo ne. Nám se to stalo, takže sólový tracky máme na koncertech úplně přirozeně.

Zdroj: Youtube

O to těžší teď bude se rozpadnout…
To bude, život není jenom lehký. Já říkám, že to bude poslední deska, ale doufám, že to dokážeme a že to fakt poslední deska bude. Občas to kapely nedovedou a možná to nesvedeme ani my a natočíme pak ještě nějakou další. Ale mám pocit, že už bychom toho měli nechat. Cítím, že už jsme na konci.

Devátý ročník závodů dračích lodí na Labi v Ústí
FOTO: Vaňovští Cákalové ovládli závody dračích lodí na Labi

Chcete být drzí a nekompromisní. To proto jste v některých videoklipech vulgární, pro běžného posluchače přes čáru, jdete do extrémů? Klip AZ Kviz z brněnského studia České televize je ten případ…
Je to za hranicí v různých rovinách. Sprostá slova, která tam máme, a sprosté obrazy, které někdy použijeme, tam nejsou samoúčelně. Tu věc zároveň vrací zpátky na zem. Mně nikdy nevyhovoval studentsko-intelektuální způsob prezentace. To, že člověk má myšlenkový potenciál, neznamená, že musí rapovat „jako o Sokratovi" když to přeženu. Krása je v jednoduchosti, kouzlo rapu je často v debilitě. Já to na tom miluju, naopak je těžké toho docílit, najít to v sobě. Uvolnit se do té míry, že se člověk úplně oprostí od všeho a tečou z něj blbosti. Je to kouzlo, míchat do toho nesmysly, ale zároveň tam mít koncept a vědět, co říkám. A celý to je guláš, protože to není jen o blbosti a jen o intelektualismu. Je to aglomerát všech těch vrstev. Musíme všechno skloubit do správně naředěného koktejlu. To je těžké, každý to dělá po svém. A my to děláme záměrně a vědomě. Mě vždycky baví, když si někdo myslí, že jsem zblbnul.

Někomu to tak může připadat.
Lidé si často myslí, že rap děláš ze zištného důvodu, že se to bude líp prodávat. To se vždycky směju, tak to prostě není a nefunguje. Kdybychom chtěli víc prodávat, tak to vymyslíme a uděláme sakra jinak. To jsou naše šťastně vyrobený desky, který o nás něco říkají a přesně reflektují, co momentálně chceme.

Co na majálesu uslyšíme z vašeho mix tape V518 "!!", který už před pár dny vyšel?
Můj mix tape, to je jen sranda. Stejně tak jsem to udělal před svou deskou minule, kdy vyšel mix tape Flashback, který reflektoval období, co jsem dělal mezi dvěma alby. Ten nový ukazuje, co jsem dělal mezi novou deskou a tou předchozí, myslím, že to bylo CD Idiot. Jsou to různý hostovačky, remixy, sranda pro fanoušky. Ale ta velká vážná deska, ta teprve vyjde.

Studenti vyrazili v rámci majálesu do průvodu
FOTO: Majáles ústecké univerzity mokl, ale hřála ho muzika

Na co se tedy fanoušci na majálesu mohou těšit?
Zazní víc věcí. Třeba poslední singly PSH, které jsme dělali a různé jiné věci, které se povedly. Měl by to být regulérní koncert.

Na Ústecký majáles se vracíte po roce, letos je nabitý hvězdami. Zahrají Wohnout, Mig 21, Mňága & Žďorp, UDG.
To je dobře, jsou to velké festivalové kapely. My jsme spíš klubová kapela, která ale lidi, kteří neposlouchají rap, rozčiluje. Vidí, že tam běhají nějaký kluci s mikrofony a nemají za sebou kapelu… Jsme tam vždycky jako takový zvláštní vtip. Ale zároveň si myslím, že období, kdy jsme lidi šokovali, je pryč.