Na telefonní lince jsme tentokrát zastihli bubeníka Roba Bourdona (*1979), člena Linkin Park od samotného vzniku skupiny v roce 1996. Než Bourdonovi začalo vynášet muzicírování, živil se jako číšník. Od dětství se učil hrát na klavír, na bicí nástroje přešel díky silnému zážitku z koncertu Aerosmith.

Vaše předchozí koncerty v Praze proběhly v hale, v Brně budete vystupovat pod širým nebem. Přistupujete k halovým a „venkovním“ koncertům odlišně?

Ano, open-air show bude trochu jiné než halové koncerty. Repertoár současného turné je postaven tak, aby dobře fungoval i na velkých letních festivalech. Hrajeme o něco delší program.

Busta Rhymes přizval do skladby, prezentované jako spolupráce s Linkin Park, dva vaše zpěváky – Shinodu a Benningtona. Nežárlíte trochu, že se na písni nepodílela opravdu celá kapela?

Možná trošku jo. (smích) Ale ne doopravdy. Ono by bylo zbytečné, kdybychom si tam vymýšleli nějakou práci a skladba byla přecpaná. Takhle nahrávka působí dobře. Líbí se mi, jak to kluci udělali. Ve vztazích uvnitř Linkin Park není žádná závist nebo zloba. Nevyčítáme si ani sólové projekty, jak tomu často bývá v jiných skupinách.

Dovedete si představit vlastní sólový projekt?

Momentálně spíš ne. Jakmile dokončíme turné, chtěli bychom se pustit do nahrávání nového alba Linkin Park. Budu rád, když najdu chvíli na odpočinek.

Podle vašeho itineráře to opravdu vypadá, že jste na turné pořád. Je to ještě „úžasná zábava“, jak vždy říkáte, nebo spíš tvrdá dřina?

Kousek od obojího. Je to tvrdá dřina, k tomu se připojují časové posuny, únava, nedostatek spánku. Někdy je nutné zatnout zuby. Často se vám stýská po klidu domova. Ale samotné hraní je stále ohromná zábava. Když si sednu za bicí soupravu, vždycky energii najdu. Cítím, že hraju pro fanoušky, atmosféra koncertu mě vždycky nabije.

Máte na světě nějaká oblíbená místa, kam se rád vracíte?

Neříkám to proto, že děláme rozhovor pro české noviny, ale jedním z mých nejoblíbenějších míst v Evropě je Praha. Fascinuje mě ta spousta historie. Když jsme měli možnost projít se Starým Městem, doopravdy jsem si to užíval. (Můžeme mu věřit, už proto, že pochází z židovské rodiny a pražské židovské památky jsou ve světě proslulé, pozn. aut.) Samozřejmě mám rád spoustu dalších míst, například v Austrálii. Jsem nadšený surfař a kdykoliv jsme v Austrálii, snažím se najít čas na surf.

Nechal jste vydražit svoji bicí soupravu, podepsanou členy kapely, na kterou jste hrál během 2007 MTV Music Awards. Zisk má putovat na charitativní fond Music for Relief, určený na pomoc lidem postiženým hurikánem Katrina a dalšími katastrofami.

Hledáme různé způsoby, jak získat peníze na charitu. Byl to okamžitý nápad, klukům se myšlenka také líbila.

Na scéně se pohybujete přes deset let. Dovedete si představit dalších deset, dvacet let hraní?

Když jsme kapelu zakládali, vůbec jsme si nedovedli představit, co bude příští rok a že vydržíme hrát tak dlouho. Ale uteklo to neuvěřitelně rychle! Máme teď zkušenosti, kapela hraje mnohem lépe než v začátcích, hraní nás pořád vzrušuje. Tak proč ne?

Tomáš S. Polívka