Madonnin čtrnáctý studiový počin Madame X je silně ovlivněn jejím pobytem v portugalském Lisabonu, kam se přestěhovala před dvěma lety. Zároveň z něj čiší snaha naladit se na stále módní ethno a world music.

Léčivé fado

Shakira, Beyoncé, Rihanna všechny tyto krásky si s exotickými rytmy úspěšně pohrávají a jejich zasloužilejší kolegyně chce z té slávy také urvat kus. Co na tom, že je jí skoro o dvacet let víc.

Americká megastar se do Lisabonu uklidila kvůli svému synovi, který se zde nastoupil dráhu profesionálního fotbalisty. Následně si prošla obdobím, kdy přestávala věřit, že ještě něco dokáže. Ze splínu ji vytrhly až písně v tradičním portugalském stylu fado, k jejichž hlavním tématům patří podle slovníku „melancholie a víra v lepší budoucnost“. Možná si také vzpomněla na poměrně šťastnou etapu, v níž oproti očekávání většiny kritiků zdařile ztvárnila argentinskou Evitu ve stejnojmenné filmové verzi muzikálu Andrewa Lloyda Webbera.

Svou novou image vytvořila dílem na základě obvyklých prostředků, které si s ní spojujeme: fetišismus, bičík, chování dominy a místy velmi temné rituální atributy. Hudebně ale kupodivu zjemnila.

V souladu s vesmírem

V pilotním singlu Medellín se spíše pohybuje v snovém oparu, než aby po svých tanečnících dupala v jezdeckých botách. S páskou přes oko, jak vystřiženou z Kill Billa, svádí kolumbijského zpěváka Malumu (po jehož rodném městě je písnička pojmenována). Na nedávných hudebních cenách Billboard Music Awards si od něj dokonce nechala naplácat.

Tamtéž ohromila diváky živým vystoupením se čtyřmi svými hologramy. Celá paráda ji stála pět milionů dolarů. Měl-li to být comeback, byl snad až moc provzdušněný, lehký. Ale možná, že právě o tohle Madonně v roce 2019 jde. Řeči, jak se spojuje s vesmírem a nalézá ztracenou rovnováhu, by tomu nasvědčovaly.

Nejúspěšnější umělkyně všech dob má na kontě úctyhodných 57 hitů a počtem písní umístěných v Top 10 předstihla i legendární Beatles. Pro turné, které zahájí letos v září, ale zvolila menší sály. Vypadá to, že se baví, usmiřuje se s věkem a více než šokovat chce lidem něco sdělit. Nechme se překvapit.