A právě ten představil v úterý novou akci Zuška Open. Ta má za úkol lidem přiblížit v ulicích a na neobvyklých místech v celé ČR základní umělecké školy.

Projektu se účastní 355 zušek a lidé je mohou vidět ve 280 městech. Ve Zlíně v parku Komenského v rámci festivalového dění tak Magdalena Kožená přišla podpořit Malýé velké filharmoniky.

„Také jsem chodila do zušky, bylo to úžasné,“ uvedla mimo jiné na happeningu.
Zde kromě Malých velkých filharmoniků mohli návštěvníci akce také obdivovat výtvarná díla malých umělců či taneční vystoupení.

Projekt Zuška Open letos startuje. Vy jste jej pomohla představit tady ve Zlíně, v rámci festivalového programu. Jste jeho patronkou, dokonce jste založila i nadační fond, který pomohl při organizaci projektu Zuška Open. Co si od tohoto projektu slibujete?

Od projektu Zuška Open si slibujeme, že téma základních uměleckých škol se bude rozsvěcovat, bude se o něm více mluvit. Děti budou mít větší radost, že mohou svou práci představit veřejnosti. Děti musejí mít cíl a toto je krásný cíl.

Co vás vedlo k tomu, abyste založila nadační fond a k partnerství se zuškami?

Chtěla jsem věnovat sílu něčemu silnému. Jsem maminka tří dětí a jejich umělecká výchova je pro mne důležitá. Nejde mi jen o výchovu talentů, ale jde mi o komplexnost výchovy dětí. A také si tak vychováváme naše posluchače a diváky. (úsměv)

Vyzdvihla jste práci základních uměleckých škol u nás,  v čem jsou podle vás výjimečné?

Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je potřeba hýčkat, rozvíjet a podporovat.

Co je u takové akce měřítkem úspěchu?

Že se do ní zapojilo tolik základních uměleckých škol a významných osobností. Velkým cílem je, aby umění nebylo nadstavba, ale součást běžného života. Také, aby umění a sport byly na stejné úrovni. To je moje velké přání.