„Jedinečný koncert a reprezentativní záležitost pro celé město," míní ředitel jabloneckého Městského divadla Pavel Žur.

Koncert je postavený na písňové a varhanní formě. Písňová v tom smyslu, že nepůjde o operní tvorbu, ale bude to recitál duchovní a písňové formy.

„Koncert bude mít dvě části. Její vystoupení bude raritou, protože bude vysílané na velkoplošných videoobrazovkách, které budou umístěné v kostele. Diváci neuvidí Koženou přímo před oltářem, ale bude zpívat přímo od varhan a bude za jejich zády. Posluchači uslyší koncert přímo z kůru jako tomu bylo v dřívějších dobách," upřesnil Pavel Žur.

Levnější lístky

Magdalena Kožená má letos čtyři koncerty v České republice. Ten první byl v květnu na Pražském hradě. Vstupenky byly v relaci 7500 a 5000 korun. Díky sponzorům a ziskům z reklamy se podařilo jablonecký koncert zařadit do cenové skupiny 700 a 500 korun za místo.

„Náklady na celou akci budou v řádu do půl milionu korun," poznamenal Žur s tím, že děkuje za každou další podporu. Kdo by měl cestu v polovině června do Moravského Krumlova, mohl by si koncert poslechnout na zámku v Rytířském sále. Dva dny po Jablonci ji v září ještě uslyší Brno.

MAGDALENA KOŽENÁ & Christian Schmitt koncert Kdy: pondělí 2. září od 19 hodin Kde: Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, Jablonec nad Nisou

Světově proslulou operní pěvkyni viděli Jablonečané ve zdejším divadle 8. ledna 2004. Se servisem, jakého se jí dostalo, byla spokojena a Jablonec je tak zárukou pro kvalitní realizaci projektu. „Její kalendář je obsazen už do roku 2017," upozornil ředitel jabloneckého divadla. Své renomé si diva vydobyla především v Rakousku.

Slavný varhaník

Na zářijovém koncertě, kde bude pěvkyni na varhany doprovázet Christian Schmitt, zazpívá Kožená z kůru. „Církev je projektu nakloněna a s děkanem máme, myslím, velmi dobré vztahy," míní Žur.

Magdalena Kožená patří mezi nejproslulejší pěvkyně současnosti. Tuto její pozici dokládá řada domácích i zahraničních ocenění a exkluzivní smlouva s nahrávací společností Deutsche Grammophon Gesellschaft. Je pravidelným hostem předních světových operních i koncertních pódií.

Na jabloneckém koncertě zazní skladby z období baroka, klasicismu a romantismu od těchto autorů: Henry Purcell, Hugo Wolf , Franz Schubert, Richard Strauss, Antonín Dvořák, Georges Bizet.

Kdo je… Magdalena Kožená

Magdalena Kožená je českou nejproslulejší pěvkyní současnosti. Tuto její pozici dokládá řada domácích i zahraničních ocenění a exkluzivní smlouva s nahrávací společností Deutsche Grammophon Gesellschaft. Je pravidelným hostem předních světových operních a koncertních pódií. Doprovázet ji bude německý varhaník Christian Schmitt, který je nejvyhledávanějším koncertním varhaníkem své generace. Vítěz národních a mezinárodních soutěží. Koncertuje po celém světě Evropa, Asie, Amerika, spolupracuje s orchestry rádií ARD, zároveň je známý i jako pedagog a vedoucí hudebních dílen na všech kontinentech světa. Natočil více jak 20 kompaktních disků a 20 CD, úzká spolupráce s Berlínskou filharmonií.

Program

J.S. Bach

Fantasie BWV 542.

Purcell

Blessed virgin expostulation

H. Wolf

Moricke Lieder

Gebet

Karwoche

Zum neuen Jahr

Schlafendes Jesukind

spanisches Liederbuch

Muhvoll komm ich und beladen

R. Schubert

Ave Maria

Himmelsfunken

Vom mitleiden Mariae

Der Leidende

Litanei

Totengraebers Heimweh

L. Janáček

organ solo from Glagolitic Mass

A. Dvořák

Ave maria

G. Bizet

Agnus dei