Myšlenku nahrát ryze šansonové album nosil v hlavě několik let. „Když jsme se na jeho nahrání s vydavatelstvím Supraphon dohodli, stál jsem před velkým problémem: které z těch tisíců skvělých šansonů na CD zařadit? Práci mi usnadnilo to, že jsem v Paříži Mekce šansonu navštívil vyhlášenou prodejnu s hudebními nosiči, v níž jsem se soustředil čistě na poslech těchto tklivých písní. Díky tomu a spolupráci s producentem Janem Adamem jsem začal mít o své nové desce jasnější představu,“ vypráví Štefan Margita.

Tom Odell
Na Češích miluji jejich lásku k hudbě a pohostinnost, říká zpěvák Tom Odell

Ve výsledné ‚dvanáctce‘ nechybějí songy velikánů francouzského šansonu, jakými byli Edith Piaf, Charles Aznavour, Jacques Brel, Georges Moustaki. Pěvce inspirovaly i písně hvězd francouzské populární hudby Barbary, Dalidy a Patricka Bruela. Českými a slovenskými texty je opatřili Jiřina Fikejzová, Pavel Kopta, Pavel Cmíral, Hana Zagorová, Miroslav Válek, Vojtěch Nýdl, Ľubomír Feldek a Martin Chodúr.

Duet s Hegerovou

Největší raritou na albu je duet s Hanou Hegerovou Mapa lásky (Carte du tendre), který dal CD název. Využívá totiž staršího záznamu hlasu legendární šansoniérky, která svoji pěveckou kariéru oficiálně ukončila v roce 2011, ale na nabídku této netradiční spolupráce kývla.

KAREL GOTT po 4 letech v O2 areně.
RECENZE: Karlu Gottovi se z pódia nechtělo, vtipkoval a oblékl i kožich

„Myslím, že virtuální duet u nás nikdo nemá. Hudební producent Dan Hádl odvedl ve studiu fantastickou práci naše hlasy propojil tak, že píseň působí, jako by paní Hegerová při jejím nahrávání byla osobně,“ říká umělec.

À la Dalida a Delon 

Kromě Hany Hegerové s ním v dalších duetech účinkují Hana Zagorová (Sláva je bál/Niech žyje bal), herečka Zlata Adamovská (Slova/Parole parole) a Miro Žbirka od něj si pěvec vypůjčil skladbu Jesenná láska. „Se Zlatou se to mělo takto: když jsem ji oslovil pro duet, v němž se v originále zaskvě- li Dalida a Alain Delon, reagovala slovy Štefane, ale víš, že já nezpívám! Odpověděl jsem jí, že bude jen recitovat. Nakonec řekla, že se jí splnil sen, protože měla vždy ráda duet Klíč pro štěstí, který u nás nazpívali Marie Rottrová a Jiří Bartoška.“

Kromě převzatých písní najdeme na albu i autorské kusy, které pocházejí z dílny zmíněného Martina Chodúra (vedle dvou textů k songům Slova a Lásku mít a nic víc je kompletním autorem skladby Odyssea). Jednu píseň Moët et chandon napsali Gabriela Osvaldová a Ondřej Soukup. „Gábininy texty se mi vždy líbily. A tak jsem ji poprosil o spolupráci. Napřed se trošku vyděsila šansony ji prý v dětství děsily, protože se v nich zpívalo o věcech, které nechtěla vědět. Ale pak prohlásila: Dobře. Očekával jsem od ní pochmurný šansonový text, ale ona mi poslala takový pijácký, hodně mě pobavil. Ondřej k němu složil muziku, která jej přesně vystihuje,“ uvádí pěvec.

Britský zpěvák Ozzy Osbourne na koncertě v Praze.
OBRAZEM: Ozzy a Johnny Depp rozbouřili letiště v Letňanech

Prapočátky jeho budoucí lásky k šansonu vznikly před mnoha lety. „Byl jsem ještě dítě, když mě rodiče vzali na koncert Dalidy v Košicích. Na první pohled mě ohromily její dlouhé blond vlasy. Pak mě zaujala tím, jak dokázala upoutat diváky po deseti minutách šíleli. Rodiče milovali i paní Hegerovou, její desky doma poslouchali. Bylo to něco jiného, než co nabízeli jiní interpreti,“ vypráví.

Křest své novinky plánuje až v září. Živě s ní za českým publikem vyjede v příš- tím roce. Letos má totiž v plánu vánoční turné, které se bude vztahovat k jeho předešlé desce X MAS.