Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marek Ottl: Na alkohol v kapele jsem pes. Musí se pít s mírou

Liberec /ROZHOVOR, VIDEO/ - Když se řekne orchestr nebo big band, každému se vybaví swingová či klasická muzika. Tohle klišé ale boří liberecký Big'O'Band. Rozhodl se jít vlastní cestou a oslovit mladší publikum. Hraje tedy muziku jemu blízkou. V jeho repertoáru najdete Michaela Jacksona, Jamiroquai nebo Bruno Marse. A že je playlist této party hodně dlouhý. Obsahuje zhruba 250 aktivních písní. O historii, aranžích, plesech i alkoholu povídal kapelník Marek Ottl.

20.1.2014
SDÍLEJ:

KAPELNÍK Marek Ottl diriguje a zpívá.Foto: archiv BOB

PLESOVÁ SEZÓNA Big'O'Bandu
24. ledna Masopustní bál RCL, Liberec Lidové Sady
25. ledna Reprezentativní ples města Tanvald hala Tanvald
31. ledna Ples kultury, sportu a městské policie, KD Crystal ČL
1. února Sportovní ples Smržovka Parkhotel
7. února Ples města Cvikov, Sever Cvikov
14. února Ples města Rychnov u Jablonce nad Nisou, Rychnov Beseda
15. února Ples města Semily, KC Golf
21. února Ples ZŠ a ZUŠ Jabloňová, Lidové Sady Liberec
22. února Ples pěveckého sboru Severáček, Koloseum Liberec
1. března Absolventský ples Gymnázia Turnov
15. března Ples města Hrádek nad Nisou, KD Beseda
21. března 2. Jarní Bál, Koloseum Liberec
22. března Ples v Pyžamu, Lidové sady, Liberec
29. března Absolventský ples TUL, Dům kultury, Liberec
4. dubna Maturitní ples Střední Zdravotnická škola a VOŠ v Liberci, Dům kultury, Liberec
5. dubna Maturitní ples SPŠ Stavební, Liberec, Dům kultury, Liberec

Z jakého orchestru vznikl Big'O' Band a kdy?

Big'O'Band funguje zhruba tři roky. Dřívější názvy byly Big Band Liberec a Taneční orchestr Luboše Ottla. Ještě před tím to byla liberecká dechovka Liberečanka, ze které všechno vzešlo. Za komunismu Liberečance předcházel velký dechový orchestr Železničář, který byl pod vojskem a pak pod železnicí. To vedl dědův bratr, který pocházel z Kolína, ale vojnu si odbyl v Liberci. Naše rodina je hodně rozvětvená a všichni jsme muzikanti. Při vojně dělal velký dechový orchestr, u kterého byla malá dechovka, kde už dělal táta. Celé se to transformovalo postupem času na big band.

Kdy jste začal vést orchestr?

Oficiálně je to tři roky. Ale předtím jsem ho vedl asi sedm let jako umělecký vedoucí. Dlouhou dobu jsem se tomu bránil, protože je to nevděčná práce. Člověk se musí starat o všechno, podepisovat smlouvy, domlouvat akce i kdo kde bude.

Takže jste spíše manažer. Hrajete ještě vůbec?

Zjistil jsem, že už moc ne. (Smích) Už je nás hodně a musím to dirigovat zepředu. Ale někdy i zpívám. Aktivně hraju na klávesy, ale jsou věci, které se bez dirigování neobejdou.

Hodně? Pod tím si mám představit co, u vás se to dost mění, ne?

Na vánočním koncertu nás bylo třicet. Běžné sestava je dvacetičlenná.

Je složité všechny dostat na zkoušku?

Hrozně těžké. Já mám tu (ne)výhodu, že své spoluhráče nemotivuji penězi, takže jim nedávám živobytí. Musí chtít sami. Není to otázka peněz.

Takže se dá říct, že dneska už tato činnost není výdělečná?

Plesy asi jsou výdělečné, ale v poměru k tomu, že nás je dvacet? Jsme výjimka, děláme to rádi. Není to ta klasická dnešní holírna ve čtyřech lidech. Za plesy sem tam chlapi něco dostanou, abych je motivoval, ale živit se tím určitě nedá.

Jak se mění úroveň hraní na plesech? Existují ještě lidé, kteří si připlatí za kvalitu, aby měli pořádný orchestr, nebo jsou v kurzu spíše „samohrajkové" kapely?

Myslím, že se trošku vrátila doba, kdy plesy začaly hrát běžné kapely a ubývají tria, která hrají v kulturáku pro patnáct set lidí. Samozřejmě ještě jsou. Ale lidi se i rozhodnou, že si na velký ples objednají velkou kapelu. Úroveň stále roste. Hráči se pořád zdokonalují, jsou lepší metodiky a techniky hraní na nástroje. Problém trošku vidím v tom, že některé kapely to dělají jen jako byznys. Kvůli penězům, což si myslím, že nikdy není dobré. Ideální je, mít dobré zaměstnání a takovéto hraní mít jako koníček. To je na kapele hrozně znát.

V jakém složení hrajete?

Máme kompletní složení. Velkou rytmiku: kytara, basa, bicí, klávesy. Někdy máme dvě kytary. V dechové sekci: pět saxofonů, čtyři trombony a čtyři trumpety. Zpívají nám čtyři zpěvačky.

Dva kytaristé v orchestru, to je docela dost, ne? Takže hrají hodně i sóla?

Ano, to je pravda, ale vychází to z našeho žánrového zařazení. Nejsme moc swingaři ani klasici. Hrajeme hodně funk rock a disco funk. Takže dva kytaristé mají plné ruce práce. Jeden mastí sóla a druhý drhne pod tím doprovod.

TROMBÓNY BIG'O'BANDU. Část dechové sekce libereckého big bandu.Takže co všechno najdeme ve vašem repertoáru?

Máme v repertoáru i všechny klasické věci, takže můžeme hrát i velkoplesy se standardními tanci. Ale hodně se specializujeme na mladé posluchače. Hrajeme i Bruno Marse, Jamiroquai a Michaela Jacksona. To je to, co nás baví. Kdybychom měli hrát pouze klasický ples, tak by nás to asi moc nebavilo. Jsme na disco. (Smích)

Takže jaké tipy plesů hrajete nejvíce? Dostane se třeba i na pár maturiťáků?

Z maturiťáků jsme si nechali jen gymnázia. Úroveň některých maturiťáků v Domě kultury je šílená. Ti školáci jsou nezvladatelní. Kašlou na učitele. Co maturiťák, to výchovný problém. Sprejovali, kradli, najížděli na pódium… Nikdy jsem nechtěl kastovat, že gympl je něco víc, ale podle těch plesů to tak vypadá.

Když maturitní plesy máte spíše vedlejší, jaké další plesy hrajete?

Hlavně plesy města Cvikov, Železný Brod, Česká Lípa. Na Smržovce hrajeme sportovní ples. Pak taky plesy různých sdružení. Těch plesů máme letos asi 24. Ideální stav je mít patnáct plesů v plesové sezóně a zbytek rozesetý po celém roce. Dříve byl problém, že jsme hráli 30 plesů ve třech měsících a během roku pak nic dalšího.

Jak se vám daří vymýšlet ty další akce během celého roku?

Musím vymýšlet svoje akce v divadle, na náměstí, vánoční koncerty.

Marek Ottl

Marek Ottl pochází z muzikantské rodiny. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Zhruba sedm let umělecky vede Big'O'Band (dříve Big Band Luboše Ottla). Tři roky vede big band jako dirigent a manažer. Zpívá a hraje na trombon a klavír, který rovněž vyučuje v Základní umělecké škole v Mnichově Hradišti.

Vy jste letos měli Big Band Jam venku na náměstí. Rok předtím jste ale byli v divadle, proč jste to změnili?

Nějak jsem se nemohl domluvit s divadlem, ale vlastně mi tím pomohli, protože pro propagaci kapely to bylo daleko lepší. Akorát venku jsou strašné ty nervy s počasím. Přišly asi dva tisíce lidí. Vstupné nebylo, takže nás podržel kraj, město a kamarádi.

Big Band Jam 2012.Jak to nesli posluchači, na konci září byly skoro i mrazy, ne?

Když jsme končili, tak byl jeden stupeň nad nulou, ale naštěstí nepršelo. Já bych tam v takové zimě nečekal, i kdyby hrál kdokoliv. Ale lidi tam zůstali do poslední chvíle a moc se to povedlo.

Některé ty aranže musí znít dost zajímavě. Všechny hity aranžujete vy?

Výhoda je, že vím, komu aranž píšu. Když se kupují, tak je to univerzálně napsané a orchestru to nemusí sedět.

Jak dlouho trvá přearanžování?

Různě. Na něčem můžu dělat čistého času třicet hodin a na některém jen pět. Je to podle složitosti.

Znáš nějaký moderní orchestr, od kterého byste se mohli učit, inspirovat?

Asi ani ne. Já mám velký vzor v Zatrestbandu z Jihlavy. Ale ty hrají staré věci jako Semafor. Vzor mám v tom, jak to vedou. Takové moderny asi jiný big band nehraje.

Big'O'Band je liberecký big band, který ke svému řemeslu přistupuje s moderní vizí. Nechce být zkostnatělým tělesem, které hraje stále tytéž písně v zastaralých úpravách.

Takže jste takový unikát?

Záleží na tom, co se v kraji poslouchá. Zatrestband jsou skvělí, ale kdyby s tímhle repertoárem přijeli sem, tak by shořeli. Tady se to tolik neposlouchá. My, když jsme byli u nich, tak na nás koukali lidé divně. Čekali třeba Glenna Millera, ale nakonec pochopili, jak to myslíme, a bylo to super.

O orchestrech se často říká, že muzikanti v zákulisí hodně pijí alkohol, jak je to u vás?

U nás je to trošku blbé v tom, že já moc nepiju. Nejsem abstinent, ale piju tak jednou za rok. (Smích) Hodně jezdím autem… Tak se mi to nehodí. Bohužel to vyžaduji i od muzikantů. Nezakazuji jim alkohol. Máme normálně bar a mohou dělat, co chtějí, ale do té míry, že to na nich nesmím poznat. Když se to stane, tak udělám velký bordel a je to skoro na vyhození z kapely. Nesnáším to. Jsem na to pes. Jsou lidé, kteří si dají osm piv, a mohou hrát, ale jsou i lidi, kteří ne. Nesmí to prostě narušit jejich výkon.

Autor: Hana Langrová

20.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci REFEREN/KA KVALITY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: znalost Aj nebo Nj, znalost obou jzyků výhodou, znalost práce na PC, flexibilita, ŘP sk. B, plat dle praxe a zkušeností od 25000,- Kč, zaslat životopis e-mailem. Pracoviště: Fehrer bohemia s.r.o.-002, Newtonova, č.p. 479, 463 12 Liberec 25. Informace: Venuše Martinková, +420 482 464 856.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb Zedník, stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Teplice a okolí, Praha., zedník s platným ŘP sk. B., Hlásit se telefonicky. Pracoviště: Rohn stavební firma s.r.o., Zemská, č.p. 429, 415 01 Teplice 1. Informace: Pavel Rohn, +420 605 210 716.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 25 900 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami Vychovatel/ka Dětského domova. Požadované vzdělání: bakalářské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25900 kč, mzda max. 29700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt: osobně (Široká 484/42, 664 91 Ivančice), telefonicky (Všední dny od 07:00 - do 14:00) nebo e-mailem., , Podmínkou přijetí je vzdělání v oboru speciální pedagogika nebo sociální pedagogika., Práce s postiženými dětmi., Zástup za mateřskou dovolenou 2 roky., , Zaměstnanecké výhody: Čerpání příspěvků z fondu FKSP, 5 týdnů dovolené, příspěvek na obědy, , Místo výkonu práce: Široká 484/42, 664 91 Ivančice. Pracoviště: Mateřská škola, základní škola a dětský domov, ivančice, příspěvková organizace, Široká, č.p. 484, 664 91 Ivančice. Informace: Špalková Marta, Leikepová Květa, +420 546 451 931.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A11 z:16/7/2018, Popis pracovní nabídky:, - výroba kovových výrobků pro kolejovou techniku, - broušení svarů na sedačkách pro kolejová vozidla, Požadujeme:, - manuální zručnost, - praxe na této pozici, - dobrý fyzický a zdravotní stav, - spolehlivost a zodpovědný přístup k práci, Nabízíme:, - zázemí ve stabilní a perspektivní společnosti, - práci ve vstřícném a přátelském kolektivu spolupracovníků, Jiná sdělení:, V případě zájmu zašlete svůj životopis na e-mail: david.subert@sdpeople.cz nebo mne kontaktujte na tel.:, 725 813 533, nástup možný ihned.. Pracoviště: Sdpeople, s.r.o. - pracoviště fryčovice, . Informace: David Šubert, +420 725 813 533.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na summitu v Helsinkách.
6 8

Slaboch, který mění světový řád, hodnotí média Trumpovo vystoupení

Pořadatelé vyvádějí jednu z žen ze skupiny Pussy Riot, která narušila finále mistrovství světa.
1 18

Dva týdny za mřížemi. Soud potrestal Pussy Riot za narušení finále MS

Fronty na Mont Blanc? Francie kvůli turistům omezila přístup na jednu z cest

S přemírou turistů se nepotýkají jen přímořská letoviska, ale také slavná horská střediska. Francie se již rozhodla omezit přístup na jednu z nejvytíženějších cest, která na nejvyšší horu Evropy vede. Jedná tak zejména z obav o bezpečí velkého počtu turistů a horolezců, kteří se v posledních dnech na horu vydávají. Informoval o tom server BBC.

Severovýchod Česka zasáhnou silné deště. Menší toky se mohou vylít z břehů

Na severu a severovýchodě Česka hrozí od dnešního večera vydatný déšť. Nejvíc by mělo podle meteorologů pršet v Beskydech a Jesenících, kde by se mohly především menší toky vylít z břehů a dosáhnout prvního povodňového stupně. V noci na pátek bude déšť slábnout, uvedl v dnešní výstražné informaci Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výbuch žhavé lávy prorazil na Havaji střechu výletní lodi, 23 lidí bylo zraněno

Kusy roztavené horniny, které do vzduchu vystřelila exploze způsobená kontaktem žhavé lávy s mořskou vodou, prorazily střechu vyhlídkové lodi u havajského Velkého ostrova. Zraněno bylo 23 lidí. O případu informoval britský deník The Guardian. Havajská sopka Kilauea je znovu aktivní od května letošního roku.

Jeff Bezos je nejbohatší člověkem na světě. Jeho jmění pokořilo 150 miliard

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se v pondělí stal nejbohatším člověkem v moderní historii, když hodnota jeho majetku překonala 150 miliard dolarů (3,3 bilionu korun). Podle agentury Bloomberg je nyní Bezosův majetek o 55 miliard vyšší než majetek zakladatele Microsoftu Billa Gatese, kterému patří druhé místo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT