Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marian Vojtko: Jen já můžu Kleopatrám víc na tělo

Ústí nad Labem, Praha /ROZHOVOR/ – Více než šest set krát uvedlo pražské Divadlo Broadway Kleopatru, muzikál Michala Davida s texty Lou Fanánka Hagena ze Tří sester. Liberec zažil muzikál Kleopatra v hale, Ústí si ho užije v pátek 21. června v amfiteátru Letního kina. Marian Vojtko zde zahraje a zazpívá Caesara, Josef Vojtek z Kabátu Antonia a uvidíme také Lindu Finkovou, Tomáše Trapla a Josefa Vágnera. Producenti a autoři muzikálu na místě věnují 100 tisíc korun vyplavenému Domovu seniorů ve Velkém Březně u Ústí. A Josef Vojtek tu oslaví narozeniny…

21.6.2013
SDÍLEJ:

Marián Vojtko v KleopatřeFoto: Deník

„Minimálně polovinu z těch představení jsem hrál a zpíval já jako Caesar, anebo jako Antonius," ohlédl se Marian Vojtko, muzikálový zpěvák i operní pěvec. V rozhovoru před show, která v Ústí začne po setmění a lístek na ni stojí 350 Kč, jsme se ohlédli více. Až do jeho dětství…

Narodil jste se 20. března 1973 v Banské Bystrici, městě Slovenského národního povstání. Ovlivnilo to váš život?

(smích) Ne, vůbec. Ale ze školy jsme chodili do památníku, do skanzenu  obrněných vozidel i tanků;  tam jsme si hráli. Jinak mě to neovlivnilo.

Ani  jste nestával jako pionýr u pomníků na „čestné stráži"?

Ne, my jsme tam kouřili, dělali různé věci, které jsme neměli. Ale nic jsme neničili.

A co vaši prarodiče, vyprávěli vám své zážitky?

Babička mi vyprávěla, jak viděla, jak tam někde Němci zastřelili nějaké lidi. A učila mě maďarsky počítat do deseti, Maďaři totiž tenkrát byli fašouni… Ale hlavně vzpomínala, že tenkrát byla chudoba, chudoba, chudoba…

Od amatérů až na vysokou

Kdy se ve vašem dětství rozhodlo, že budete zpívat? Měl na tom zásadní vliv nějaký učitel?

To ne, já zpíval už od malička. Mí rodiče zjistili, že umím zpívat, takže jsem vystupoval  na různých rodinných oslavách už jako pětiletý kluk (smích). Pak mě dali do folklorního souboru, kde jsem tančil a zpíval. V základní umělecké škole jsem hrál na housle, ale ty jsem párkrát rozbil, tak mě dali na zpěv.  Na gymnáziu jsem pak zjistil, že mi matematika nejde, tak jsem  volil vysokou školu múzických umění, kde matika nebyla. Na ní jsem pokračoval ve studiu zpěvu.

Divadlo Broadway hrálo Kleopatru už víc než 600 krát. Kolikrát jste v ní hrál vy?

U prvního uvedení jsem nebyl, to jsem hrál Monte Crista. Naskočil jsem až do rozjetého vlaku, do Kleopatry na Slovensku.

Střídal jste se v rolích Caesara a Antonia. „Nepotkával" jste tenkrát na scéně „sám sebe"?

To ne, Caesar je charakterově jiný, Antonius je mladší a zamilovanější.  Kleopatru si  užívám: „To  je nejlepší role, jakou jsem kdy měl," říkám.  První jednání si odzpívám a na konci umřu.  Mezitím jsem v divadelní baru… a pak už jen přijdu na „klaněčku":  jdu před Kleopatrou, takže mám velký aplaus (smích). Antonius, ten zpívá méně v první půlce, ale zase skoro celou druhou. Je zamilovaný, mladší, víceméně je to kariérista. No ale nakonec se chudák stejně zabije. Stačí mi změnit kostým, abych začal ve své roli přemýšlet jinak. Jde to pak samo.

Role po Kalouskovi

Po kom jste v Kleopatře „naskakoval do rozjetého vlaku"?

Zpočátku hrál Antonia Jan Kalousek, ale i jiní kluci. Do druhé verze jsme nastoupili s Pepou Vojtkem a role jsme si vyměnili, já hrál spíš vážnější roli Caesara. Měl jsem být i trochu starší, takže mě museli přišedivět, dnes už nemusí… Už sám šedivím (smích).

To já také, šedivím už roky. Caesarem jste tedy už zůstal?

Ano, pro open air představení Kleopatry. A Pepa Vojtek už si nechal roli Antonia.

Jaká postava je vlastně váš Caesar? Kladná a zamilovaná?

Na začátku ne, on ženami  opovrhuje. Přijde opilý se svým bojovníkem Rufiem, jako dárek v koberci mu přinesou  ženu, ale on jí opovrhuje. Jenže jak to už  ženy se svými ženskými zbraněmi umí, ona ho omámí a on se zamiluje jako každý chlap.  Zůstane zamilovaný a nakonec ho možná i kvůli tomu senátoři zabijí.  Umře tedy kvůli lásce stejně jako  Antonio.

Za vším hledej ženu…

Přesně tak. Úplně za vším…

Skvělá Absolonová

V Ústí vystoupíte s Kamilou Nývltovou. Jaká je Kleopatra?

Kamilka do Kleopatry naskočila, když jí bylo 19 let. To bylo trošku brzo na takovou těžkou roli, takže jsme to s ní museli cvičit my, kteří už jsme byli muzikálem oťukaní. Dnes už to umí dobře, ale musím říct, že už navždy pro mě Kleopatrou zůstane Monika Absolonová. Tu žádná nepředčí. Ale Kamila, ta už je v současnosti Moničina adekvátní náhrada.

Zpíváte jen v první části muzikálu a nakonec umřete. Stihnete si to vůbec s Kamilou na scéně užít? Kterou scénu nejvíc, co v Ústí uvidíme?

Úplně na začátku máme duet, ve kterém jsem si jen prosadil to, že ji chytám za poprsí. Nikdo jiný to nedělá, dovolí to jen mně (smích).

Chlapský kontakt

A to samé s Gábinou Gunčíkovou, druhou Kleopatrou?

Taky. Mám to tak dohodnuté se všemi Kleopatrami, že jim jdu víc na tělo.  Je to podle mě lepší i pro publikum, ten chlapský kontakt. Když vidí, že dva herci mají k sobě trochu blíže, divák si možná  řekne: „Ano, mají se rádi. Pak si k sobě dovolí trošku víc."

Gábina je oproti Kamile mladší. V čem je jiná? Jak zpívá, v čem se ještě ty dvě liší?

Kamila zpívá víc soulově, muzikálově, Gábina je rockerka, pojímala to za sebe, dávala to dobře.  Jen neměla větší zkušenosti s jevištěm, na nazkoušení měla totiž asi jen dva týdny.  I ona je supr, ale měla s nazkoušením trochu smůlu. Nevěděla, kde je na scéně propadlo a spadla dolů. Naštěstí si nic nezlomila.

Ve které opeře nyní zpíváte? Čeká vás nějaká letní scéna, letní open air vystoupení?

Opery se musím ještě doučit, i na svých koncertech dávám ukázky z oper až na konec. I když už jsem unavený, vždycky se vybičuju a je to skvělé. V létě třeba budu zpívat na festivalu u Mostu, tam mám asi čtyřicetiminutové vystoupení pod širým nebem. A teď v červnu třeba zpívám i na lodi na Vltavě…

Teď královnou jsem já…

Která scéna z Kleopatry je nejzajímavější pro diváky?

(smích) Určitě písnička Teď královnou jsem já,  to je velký hit.  Ve druhé půlce  je milostný duet Antonia s Kleopatrou, kde oba končí na lůžku. A za tři minuty poté vidíte lesbickou scénu dvou tanečnic, opět vděčnou pro muže (smích).

Co zajímavého máte pro ženy?

Určitě duet  Kleopatry s Fulií či hit Teď královnou jsem já. Kleopatra má nádherné písně, na konci třeba Antonio zpívá  „Z výšky orlů" a zabíjí se. To je vrchol muzikálu.

I kostýmy se povedly?

Jo, ten nejhezčí má ale Kleopatra.  My muži máme jen takové hábity, sukně a tógy.

A co efekty na Kleopatře pod širým nebem, venku? Ohně, zajímavé svícení, třeba i výbuchy či simulace boje?

Uvidíme, jak všechno vyjde. Kvůli tmě se muzikál posunul na pozdější hodinu, aby vše vyniklo. Doufám, že v Ústí ukážeme i své ohně. A že tam budou i dobří požárníci: Kdyby to chytlo, aby vše uhasili.

Autor: Radek Strnad

21.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě bude měřit 350 metrů.
8

Nejvyšší dřevostavba na světě. V Tokiu postaví dřevěný mrakodrap

Vteřiny dne 19. února 2018
1

Nové obří tunely, Zandl pirátem a Kellner kupuje Novu: Vteřiny dne

Zpřísním držení zbraní, přislíbil po masakru ve škole Trump

Americký prezident Donald Trump podporuje zpřísnění vlastnictví zbraní. Po masakru ve floridské škole, při kterém minulý týden zahynulo 17 lidí, se v USA téma držení zbraní stalo opět předmětem vyhrocených debat. Zájemce o zbraň by neměl trpět psychickými problémy a měl by mít čistý trestní rejstřík.

Běžkyně Björgenová vstoupila do klubu legend

Marit Björgenová, přezdívaná Železná dáma, přepsala v Pchjongčchangu historii běžeckého lyžování a může v klidu ukončit kariéru. Ziskem třinácté kariérní medaile z olympijských her dorovnala rekord svého norského krajana, biatlonisty Ole Einara Björndalena.

Nová droga na Slovensku. Herba si vyžádala zatím jeden život

Na východě Slovenska se objevila nová droga. Sušená a chemicky upravená rostlina přezdívaná herba se kouří podobně jako marihuana, je však mnohem silnější. Dávka herby se dá sehnat už za jedno euro, nazývá se proto drogou chudých. Po jejím požití zatím zemřel jeden člověk.

Zneužití bezpečnostních systémů? Ministerstvo práce podalo trestní oznámení

Trestní oznámení kvůli zabezpečení některých prostor ve své budově i v objektu České správy sociálního zabezpečení podalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozšířilo tak původní podnět, který dalo loni před Vánocemi. Neznámého pachatele vedení resortu podezírá z podvodu a porušení povinností při správě majetku i ze zneužití bezpečnostních systémů. Informovalo o tom tiskové oddělení ministerstva.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT