Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpěvák Matěj Ruppert: Charisma u mě v SuperStar vítězí i nad zpěvem

/ROZHOVOR/ Frontman kapely Monkey Business a porotce ze SuperStar Matěj Ruppert nedávno oslavil čtyřicátiny. Životní mezník prý nijak zásadně neprožívá. V rozhovoru prozradil, proč se nestal učitelem v mateřské škole, jaký je otec a co mu přátelé darovali k narozeninám.

10.6.2018
SDÍLEJ:

Matěj Ruppert, frontman kapely Monkey Business.Foto: Deník/Martin Divíšek

Televizní diváci vás nyní vídají jako porotce SuperStar. Přiznám se, že mě vaše účast v této komerční soutěži překvapila.
Tuhle nabídku jsem dostal už asi čtyřikrát, ale většinou jsem to odmítnul kvůli kapele. Nejvíc mi vadilo, že byly přímé přenosy v sobotu a já se nechtěl vzdát koncertování s Monkey Business. Vždycky jsem se na tuhle soutěž díval a něčím mě fascinovala a bavila. Vždycky jsem se rozčiloval, proč někoho poslali dál, že je příšerný, a že někoho zařízli, přitom byl skvělý.

Takže konečně do toho mohu mluvit, přičemž jsem si uvědomil, jak je to těžké. Člověk se musí rozhodnout na fleku. Kdyby mě to nebavilo, tak mě nepřesvědčí ani zajímavý honorář. Ze stejného důvodu jsem se zúčastnil i StarDance. Na SuperStar je krásně vidět, že v uměleckém světě se nedá nic změřit. Není to sport. Souvisí to například i s předáváním hudebních cen. Ty názory mohou být velmi rozdílné.

Koho vlastně hledáte? Liší se představy vás porotců?
Hledáme osobnost, která může v hudební branži zazářit a něco dokázat. Každý o tom máme jiné představy. Já nehledám jen člověka, který umí zpívat. Chci, aby byl i určitým způsobem zajímavý. Dokonce se někdy stane, že jeho charisma vyváží fakt, že zase tak výborně nezpívá.

Mně utkvěl v paměti Slovák Laci, který zpíval písničku o poště, který se už dál nedostal, ale zatím je to asi nejpopulárnější účastník soutěže.
Toho si pamatují všichni. Je přesný důkaz toho, že i když člověk vyroste v nevyhovujících podmínkách, může se z něj stát kvalitní člověk, i když on i jeho maminka mají těžký osud. Jeho působení v soutěži vyvolalo ohromnou vlnu solidarity a myslím si, že je to na dobré cestě, aby se jejich život změnil. Soutěž je výborná v tom, že v hlavním vysílacím čase představí někoho, kdo se třeba ani nedostane do finále, ale lidem se zapíše do paměti a bude se hudbě věnovat více než vítěz.

Nejlépe využila účasti v SuperStar Aneta Langerová. Okamžitě si začala dělat svoje věci tak, jak je cítila, a lidé jí to uvěřili. Kdo si ale dneska vzpomene na Zbyňka Drdu? Vítězství v této soutěži je super věc, ale neznamená vůbec nic, pokud to člověk nepojme jako začátek. Sice přeskočí garáže, první koncerty pro deset lidí a nošení aparatury… Ale taky se mu může stát, že to všechno zhasne, a prohraje. Naopak Ben Cristovao skončil v první desítce asi sedmý a dnes je jeden z nejúspěšnějších. Hudba musí být hlavně zábava, přičemž mám pocit, že ji hodně účastníků SuperStar bere až příliš vážně.

Jak jste bral hudbu na začátku vy?
Nikdy jsem nebyl ten typ, který by postával před vydavatelstvími a někomu podával cédéčka. Ale samozřejmě je to taky cesta. Pro mě byla muzika vždy zábava a myslel jsem si, že budu mít kapelu, ale k tomu i běžnou práci. Zpívání mě bavilo a líbilo se i mým kamarádům, takže jsem se pořád někde předváděl. Spolužačka mi pak řekla, že zpívám docela dobře, ať s tím něco dělám, tak jsem začal chodit na hodiny zpěvu na konzervatoř k profesoru Léblovi.

Ale pořád jsem si říkal, že budu mít normální práci. Dělal jsem u filmu a taky jsem se hlásil na konzervatoř, na které jsem zůstal jen půl roku, protože do toho pak přišli Monkey Business a já toho musel nechat. Nebral jsem to nikdy vážně jako hotovou věc a měla to být sranda a zábava, což do teď naštěstí zůstalo… Akorát se tím celou dobu živíme. Z některých lidí v SuperStar mám pocit, že to tak strašně chtějí, což je fajn, když se to snoubí s talentem. Nedej bože, když tam ten talent není. Do jisté míry může tahle soutěž pomoci, že se od nás dozvědí, že hudba jejich další cestou nebude. Je dobré se to dozvědět třeba v šestnácti nebo sedmnácti, ne až v sedmadvaceti.

Nedávno jste prodělal klíšťovou encefalitidu, už je všechno v pořádku? Máte nějaké následky?
Bylo to nečekané. Pravděpodobně jsem to ani neměl z klíštěte, ale z komára. Ta nemoc je strašně záludná, že jeví veškeré příznaky chřipky. Sice drsnější, ale člověk si pořád myslí, že má chřipku, Dá se to léčit jedině klidem. Doktoři v nemocnici mi zakázali koncertovat. 'Nesmíte dělat psychicky ani fyzicky náročnou práci a musíte jen ležet v posteli,' říkali.

Upozornili mě na to, že pokud se to přechodí, tak může dojít k následkům, kterých se člověk nezbaví: chronická nespavost, migrény i ztráta paměti. Tak jsem se poměrně příkře držel toho, co mi doktoři doporučili.

Jste čerstvý čtyřicátník. Změnilo se pro vás něco?
Nezměnilo se nic. Mám skvělou manželku, dvě nádherný děti, nejlepší kapelu na světě, zcela skromně… Člověk se bojí těch mezníků, ale vlastně se nic neděje. Možná jsem více prožíval třicítku. Tehdy jsem začal při lyžování používat helmu, čímž jsem celý život pohrdal. Člověk více sleduje svoje tělo, už ty kopce nesjíždí sešupem, ale dělá větší oblouky. Mentálně mám pořád pocit, že je mi dvacet, ale mění se to…

Když jsem ve čtyři ráno opilý posedával a bilancoval, přišel jsem na to, že jsem měl v životě obrovské štěstí. Byl jsem ve správnou chvíli na správném místě, potkal ty správné lidi, a můžu se živit jen svou zábavou. Zároveň ale hned přichází strach, aby to tak bylo i nadále a aby se štěstí týkalo i mých bližních, protože pokud jsou smutní oni, tak já také.

Jaký jste otec a manžel?
Moje žena mě zrovna včera jen tak zničehonic pochválila, že jsem výborný manžel a otec… Zaslzel jsem. Výchova dětí je ta největší zodpovědnost na světě, ale zároveň to člověk jako zodpovědnost nesmí brát. Musí to brát zcela uvolněně a přirozeně, jinak bude v křeči a může se snadněji dopustit nějaké chyby, než kdyby to jen tak nechal plynout.

Máte vystudované učitelství pro mateřské školy, takže jste vlastně na malé děti docela odborník.
Ano, nikdy jsem se tím sice neživil, ale mám za sebou půl roku praxe při studiu. Myslím, že jedním z nejdůležitějších je předškolní výchova v mateřské škole. Tyto učitelky jsou na chvostu vzdělávacího systému a jsou hodně mizerně platově ohodnocené. Je to fyzicky i psychicky náročná práce a obrovská odpovědnost. Domnívám se, že pokud budeme mít kvalitní mateřské školství, tak odpadnou problémy na dalších stupních vzdělávacího systému. Pokud bude mít učitelka místo 30 dětí jen 15, bude na ně mít víc času a vychová z nich kvalitnější lidi.

Dovolím si příměr. Byl jsem na brigádě u táty v továrně a královsky mi to zaplatil. Byla to hodně těžká manuální práce a jsem rád, že jsem to zažil, ale nedá se to, co se týče únavy, srovnat s jediným půldnem v mateřské škole, kde je třicet dětí. A to jsem byl jen jako pomocník jiné učitelky, která je na to jindy sama.

Vraťme se ještě k dětem.
Mně osobně se špatně hodnotí, jestli jsem dobrý nebo špatný otec. To se teprve uvidí. Kromě výchovy a prostředí, ve kterém dítě žije, funguje ještě genetika. Člověk může být špičkový táta a stejně se může stát, že jeho dítě sejde z cesty. Nejhorší, co můžete svým dětem udělat, je vystavit je frustraci. Ta potom vede k velkým osobnostním a někdy i společenským problémům. Hitler – frustrant, Stalin – frustrant, Miloš Zeman – frustrant, Tomio Okamura – frustrant. Je to nebezpečné jak pro ně, tak pro jejich okolí. Většinou si svou frustraci kompenzují tím, že chtějí něčeho dosáhnout.

Samozřejmě, že když žije dítě jako v bavlnce a nemá kontakt s realitou, nepozná cenu peněz a taky to, že nic v životě není zadarmo, tak se mu může stát, že bude stejný frustrant jako někdo, kdo klečel každý den v koutě a jeho otec ho řezal hlava nehlava. Škoda, že to není tak, že dítě zahrnete láskou, dáte mu tu nejlepší výchovu – a vyroste z něj kvalitní člověk. Bohužel.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Hana Langrová

10.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - KUCHAŘ 30 000 Kč Restaurace Svijanská Bašta v Praze 10 Hostivaři přijme do svého týmu nového kolegu se zájmem o obor a s praxí. Pracovní doba krátký-dlouhý týden, nástup možný ihned, nebo po dohodě. Čistý příjem od 2.000 Kč á den. Cestovní ruch a hotelnictví - Hledáme recepční 17 000 Kč Menší rodinný penzion v Praze Holešovicích hledá recepční na poloviční úvazek. Pracovní doba 7.30-20.00. Práce občas i o víkendu. Nástup možný ihned. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba: 6:00-14:30 , Benefity: práce v moderním potravinářském provozu, závodní stravování, roční prémie, příplatky za přesčasy, víkendy a svátky, vzdělání a školení, další firemní benefity, Termín nástupu: ihned nebo dohodou , Vzdělání kandidáta: min. vyučen v oboru, Ostatní osvědčení: Zdravotní průkaz podmínkou, platný průkaz řidiče vysokozdvižného vozíku, svářečský průkaz - el. oblouk, autogen, Kontakt: technik@zarubafood.cz , tel. 737 277 300, Požadujeme čistý trestní rejstřík !. Pracoviště: Záruba food a. s., Vrbenská, č.p. 481, 370 06 České Budějovice 6. Informace: Kontakt, +420 737 277 300. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: mzda bude upřesněna podle praxe, praxe výhodou, vyučení v oboru výhodou. Pracoviště: Ma - ko inspiration s.r.o. 01, K. Světlé, č.p. 540, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Martin Mach, +420 773 473 333,777 570 921.

ilustrační
4

Raci v pivovaru fungují jako detektor lži

Osobní setkání s gorilou? To je neskutečný zážitek, říká fotograf Miloš Šálek.
19

Osobní setkání s gorilou? To je neskutečný zážitek, říká fotograf Miloš Šálek

V rakouských Alpách se ztratili dva Češi. Horolezce hledá vrtulník

V Rakousku se v oblasti okolo hory Hochalmspitze ve Vysokých Taurách (Hohe Tauern) ztratili dva Češi. Po dvojici horolezců pátrá na pět desítek rakouských záchranářů. Do akce nasadili vrtulník.

V Antarktidě se odtrhla hranatá kra. Unikátní kus ledu je velmi křehký

NASA zveřejnila unikátní snímky obdélníkové kry, která se odtrhla od ledovce ve Weddellově moři. Neobvyklý kus ledu má ostré hrany i rohy, ledový oceán je dosud nezaoblil. Naprosto hladký je i jeho povrch. Kra vznikla odlomením od ledovcového šelfu Larsen C v Antarktidě.

AKTUALIZOVÁNO

Padlý voják byl kynolog z Hrádku nad Nisou. Na náměstí již vzniklo pietní místo

/FOTOGALERIE/ Psy cvičil, účastnil se s nimi kynologických soutěží, které i organizoval. Na konci srpna se vydal na vojenskou misi do Afghánistánu. Zpátky domů do Hrádku nad Nisou se už ale rotný Tomáš Procházka, 42letý voják z chotyňského Centra vojenské kynologie, nevrátí. V pondělí zahynul při dalším útoku na české vojáky.

Babiš: Odmítám stažení českých vojáků z Afghánistánu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s tím, aby česká armáda stáhla své vojáky z mise v Afghánistánu. Teror by se podle něj následně přenesl do Evropy. Babiš to uvedl na twitteru. Reagoval tak na dnešní vyjádření některých politiků. Stažení odmítl i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Čeští vojáci od začátku srpna v Afghánistánu čelili třem vážným útokům, zemřeli čtyři z nich a sedm bylo zraněno.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT