Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpěvák Matěj Ruppert: Charisma u mě v SuperStar vítězí i nad zpěvem

/ROZHOVOR/ Frontman kapely Monkey Business a porotce ze SuperStar Matěj Ruppert nedávno oslavil čtyřicátiny. Životní mezník prý nijak zásadně neprožívá. V rozhovoru prozradil, proč se nestal učitelem v mateřské škole, jaký je otec a co mu přátelé darovali k narozeninám.

10.6.2018
SDÍLEJ:

Matěj Ruppert, frontman kapely Monkey Business.Foto: Deník/Martin Divíšek

Televizní diváci vás nyní vídají jako porotce SuperStar. Přiznám se, že mě vaše účast v této komerční soutěži překvapila.
Tuhle nabídku jsem dostal už asi čtyřikrát, ale většinou jsem to odmítnul kvůli kapele. Nejvíc mi vadilo, že byly přímé přenosy v sobotu a já se nechtěl vzdát koncertování s Monkey Business. Vždycky jsem se na tuhle soutěž díval a něčím mě fascinovala a bavila. Vždycky jsem se rozčiloval, proč někoho poslali dál, že je příšerný, a že někoho zařízli, přitom byl skvělý.

Takže konečně do toho mohu mluvit, přičemž jsem si uvědomil, jak je to těžké. Člověk se musí rozhodnout na fleku. Kdyby mě to nebavilo, tak mě nepřesvědčí ani zajímavý honorář. Ze stejného důvodu jsem se zúčastnil i StarDance. Na SuperStar je krásně vidět, že v uměleckém světě se nedá nic změřit. Není to sport. Souvisí to například i s předáváním hudebních cen. Ty názory mohou být velmi rozdílné.

Koho vlastně hledáte? Liší se představy vás porotců?
Hledáme osobnost, která může v hudební branži zazářit a něco dokázat. Každý o tom máme jiné představy. Já nehledám jen člověka, který umí zpívat. Chci, aby byl i určitým způsobem zajímavý. Dokonce se někdy stane, že jeho charisma vyváží fakt, že zase tak výborně nezpívá.

Mně utkvěl v paměti Slovák Laci, který zpíval písničku o poště, který se už dál nedostal, ale zatím je to asi nejpopulárnější účastník soutěže.
Toho si pamatují všichni. Je přesný důkaz toho, že i když člověk vyroste v nevyhovujících podmínkách, může se z něj stát kvalitní člověk, i když on i jeho maminka mají těžký osud. Jeho působení v soutěži vyvolalo ohromnou vlnu solidarity a myslím si, že je to na dobré cestě, aby se jejich život změnil. Soutěž je výborná v tom, že v hlavním vysílacím čase představí někoho, kdo se třeba ani nedostane do finále, ale lidem se zapíše do paměti a bude se hudbě věnovat více než vítěz.

Nejlépe využila účasti v SuperStar Aneta Langerová. Okamžitě si začala dělat svoje věci tak, jak je cítila, a lidé jí to uvěřili. Kdo si ale dneska vzpomene na Zbyňka Drdu? Vítězství v této soutěži je super věc, ale neznamená vůbec nic, pokud to člověk nepojme jako začátek. Sice přeskočí garáže, první koncerty pro deset lidí a nošení aparatury… Ale taky se mu může stát, že to všechno zhasne, a prohraje. Naopak Ben Cristovao skončil v první desítce asi sedmý a dnes je jeden z nejúspěšnějších. Hudba musí být hlavně zábava, přičemž mám pocit, že ji hodně účastníků SuperStar bere až příliš vážně.

Jak jste bral hudbu na začátku vy?
Nikdy jsem nebyl ten typ, který by postával před vydavatelstvími a někomu podával cédéčka. Ale samozřejmě je to taky cesta. Pro mě byla muzika vždy zábava a myslel jsem si, že budu mít kapelu, ale k tomu i běžnou práci. Zpívání mě bavilo a líbilo se i mým kamarádům, takže jsem se pořád někde předváděl. Spolužačka mi pak řekla, že zpívám docela dobře, ať s tím něco dělám, tak jsem začal chodit na hodiny zpěvu na konzervatoř k profesoru Léblovi.

Ale pořád jsem si říkal, že budu mít normální práci. Dělal jsem u filmu a taky jsem se hlásil na konzervatoř, na které jsem zůstal jen půl roku, protože do toho pak přišli Monkey Business a já toho musel nechat. Nebral jsem to nikdy vážně jako hotovou věc a měla to být sranda a zábava, což do teď naštěstí zůstalo… Akorát se tím celou dobu živíme. Z některých lidí v SuperStar mám pocit, že to tak strašně chtějí, což je fajn, když se to snoubí s talentem. Nedej bože, když tam ten talent není. Do jisté míry může tahle soutěž pomoci, že se od nás dozvědí, že hudba jejich další cestou nebude. Je dobré se to dozvědět třeba v šestnácti nebo sedmnácti, ne až v sedmadvaceti.

Nedávno jste prodělal klíšťovou encefalitidu, už je všechno v pořádku? Máte nějaké následky?
Bylo to nečekané. Pravděpodobně jsem to ani neměl z klíštěte, ale z komára. Ta nemoc je strašně záludná, že jeví veškeré příznaky chřipky. Sice drsnější, ale člověk si pořád myslí, že má chřipku, Dá se to léčit jedině klidem. Doktoři v nemocnici mi zakázali koncertovat. 'Nesmíte dělat psychicky ani fyzicky náročnou práci a musíte jen ležet v posteli,' říkali.

Upozornili mě na to, že pokud se to přechodí, tak může dojít k následkům, kterých se člověk nezbaví: chronická nespavost, migrény i ztráta paměti. Tak jsem se poměrně příkře držel toho, co mi doktoři doporučili.

Jste čerstvý čtyřicátník. Změnilo se pro vás něco?
Nezměnilo se nic. Mám skvělou manželku, dvě nádherný děti, nejlepší kapelu na světě, zcela skromně… Člověk se bojí těch mezníků, ale vlastně se nic neděje. Možná jsem více prožíval třicítku. Tehdy jsem začal při lyžování používat helmu, čímž jsem celý život pohrdal. Člověk více sleduje svoje tělo, už ty kopce nesjíždí sešupem, ale dělá větší oblouky. Mentálně mám pořád pocit, že je mi dvacet, ale mění se to…

Když jsem ve čtyři ráno opilý posedával a bilancoval, přišel jsem na to, že jsem měl v životě obrovské štěstí. Byl jsem ve správnou chvíli na správném místě, potkal ty správné lidi, a můžu se živit jen svou zábavou. Zároveň ale hned přichází strach, aby to tak bylo i nadále a aby se štěstí týkalo i mých bližních, protože pokud jsou smutní oni, tak já také.

Jaký jste otec a manžel?
Moje žena mě zrovna včera jen tak zničehonic pochválila, že jsem výborný manžel a otec… Zaslzel jsem. Výchova dětí je ta největší zodpovědnost na světě, ale zároveň to člověk jako zodpovědnost nesmí brát. Musí to brát zcela uvolněně a přirozeně, jinak bude v křeči a může se snadněji dopustit nějaké chyby, než kdyby to jen tak nechal plynout.

Máte vystudované učitelství pro mateřské školy, takže jste vlastně na malé děti docela odborník.
Ano, nikdy jsem se tím sice neživil, ale mám za sebou půl roku praxe při studiu. Myslím, že jedním z nejdůležitějších je předškolní výchova v mateřské škole. Tyto učitelky jsou na chvostu vzdělávacího systému a jsou hodně mizerně platově ohodnocené. Je to fyzicky i psychicky náročná práce a obrovská odpovědnost. Domnívám se, že pokud budeme mít kvalitní mateřské školství, tak odpadnou problémy na dalších stupních vzdělávacího systému. Pokud bude mít učitelka místo 30 dětí jen 15, bude na ně mít víc času a vychová z nich kvalitnější lidi.

Dovolím si příměr. Byl jsem na brigádě u táty v továrně a královsky mi to zaplatil. Byla to hodně těžká manuální práce a jsem rád, že jsem to zažil, ale nedá se to, co se týče únavy, srovnat s jediným půldnem v mateřské škole, kde je třicet dětí. A to jsem byl jen jako pomocník jiné učitelky, která je na to jindy sama.

Vraťme se ještě k dětem.
Mně osobně se špatně hodnotí, jestli jsem dobrý nebo špatný otec. To se teprve uvidí. Kromě výchovy a prostředí, ve kterém dítě žije, funguje ještě genetika. Člověk může být špičkový táta a stejně se může stát, že jeho dítě sejde z cesty. Nejhorší, co můžete svým dětem udělat, je vystavit je frustraci. Ta potom vede k velkým osobnostním a někdy i společenským problémům. Hitler – frustrant, Stalin – frustrant, Miloš Zeman – frustrant, Tomio Okamura – frustrant. Je to nebezpečné jak pro ně, tak pro jejich okolí. Většinou si svou frustraci kompenzují tím, že chtějí něčeho dosáhnout.

Samozřejmě, že když žije dítě jako v bavlnce a nemá kontakt s realitou, nepozná cenu peněz a taky to, že nic v životě není zadarmo, tak se mu může stát, že bude stejný frustrant jako někdo, kdo klečel každý den v koutě a jeho otec ho řezal hlava nehlava. Škoda, že to není tak, že dítě zahrnete láskou, dáte mu tu nejlepší výchovu – a vyroste z něj kvalitní člověk. Bohužel.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Hana Langrová

10.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 65 535 Kč

Vývojáři softwaru Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 72000 kč, mzda max. 92000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. os.: Martina Tomková, e-mail: martina.tomkova@barclays.com, 725 733 710, Po - Pá 9-11, , Ukrajinština na úrovni rodilého mluvčího. Znalost angličtiny a ruštiny., Vysokoškolské vzdělání v oboru: Softwarové aplikace automatizovaných systémů.. Pracoviště: Barclays capital services limited, organizační složkapraha, . Informace: Martina Tomková, +420 725 733 710.

Obchod - Prodejce nákladních vozů 24 000 Kč

Do našeho teamu hledáme šikovného kolegu/kolegyni. Nabízíme práci od pondělí do pátku, 8 hodin denně, nadstandardní mzdu a přátelský kolektiv. Co neumíš tě naučíme, práce je vhodná pro řidiče kamionů.

Obchod - Prodavač/ka - potraviny 18 000 Kč

Prodavač/ka Potraviny na Praze 5, Velká Chuchle přijmou do svého pracovního kolektivu nové spolupracovníky na pozici pokladní a úsek lahůdky, ovoce-zelenina prodavače/ku. Nabízíme možnost seberealizace a dalšího rozvoje. Nástupní plat 18.000 Kč/měs. Další informace po zaslání vašeho životopisu a při pohovoru. Kontaktujte nás prosím na mail: petrakotal@seznam.cz nebo tel. viz níže

Řemeslné práce - Automechanik, autoklempíř, lakýrník 26 000 Kč

Nabízíme práci automechanika, autoklepíře nebo lakýrníka v autorizovaném servisu pro vozy Škoda a Ford. Jedná se o HPP. Nástupní plat 26.000 Kč. Kontaktujte nás pro bližší info.


Na dálnici D1 zastavil autobus s dětmi, kterému hořel motor.
7

Na dálnici nouzově zastavil autobus se 49 dětmi. Hořel mu motor

Takhle vyráželi neonacisté v roce 2009 na pochod z jihlavského autobusového nádraží. Daleko ovšem nedošli pochod byl zrušen tajemníkem magistrátu Dohnalem.
2 6

Stovky hajlujících příznivců neonacismu obsadily vesnici.

AKTUALIZOVÁNO

Vyprodáno. Na Ruzyni docházejí místa na parkování, navíc podraží

Pokud se chystáte v příštích dnech či týdnech přijet autem na Letiště Václava Havla a nechat ho zde během dovolené, čeká vás možná nepříjemné překvapení: nenajdete volné místo. Rostoucí počty cestujících způsobují Letišti Praha velké problémy s volnou kapacitou. 

Podpořte české hrdiny. Muzeum RAF v Polici shání peníze přes crowdfunding

Unikátní muzeum RAF na zámku Police na Třebíčsku shání peníze přes crowdfundingový portál HitHit. Touto neobvyklou cestou hodlá vybrat 250 tisíc korun na rozšíření expozice a nutné opravy. Dárci zatím poslali přes šest tisíc korun, do konce sbírky nicméně zbývá bezmála měsíc. Každý, kdo chce podpořit odkaz českých letců z RAF, tak může pomoci jakoukoli finanční částkou.

Vyšetřování pašování migrantů je u konce. Policie navrhla obžalovat pět lidí

Čeští policisté navrhli obžalovat Egypťana, Ukrajince a tři Čechy, kteří podle vyšetřovatelů organizovali převozy nelegálních migrantů z Blízkého východu do Německa. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Další čtyři lidé byli za stejnou trestnou činnost obviněni v Rakousku.

Milion korun a jídlo zdarma. Fastfood vyzýval Rusky, aby otěhotněly s fotbalisty

Moskevská pobočka amerického fastfoodového řetězce Burger King svou reklamou pobouřila Rusko. Ženám, které během fotbalového šampionátu otěhotní s některou ze zahraničních hvězd, v ní totiž slibovala tučnou finanční odměnu a hamburgery zdarma. Po protestech veřejnosti se společnost omluvila a kampaň stáhla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT