Do života se mu prý pomalu vkrádá strach, aby dítě bylo zdravé, šťastné a nic se mu nestalo. „Jak mi potvrdili moji rodiče, toho strachu už se člověk nikdy nezbaví," říká frontman kapely Monkey Business.

My se známe z folklorního souboru Rosénka, kde jsi platil za zdatného zpěváka moravských písní…

A ještě zdatnějšího sígra. (smích)

Jak to máš s folklorem dnes? Zazpíváš si, zajedeš na festival?

Na festivaly nemám bohužel čas. Konají se většinou v létě, kdy jsou i jiné nefolklorní festivaly, kterých se s Monkey Business hojně zúčastňujeme. Když mi bylo dejme tomu dvacet, folklor mě vůbec nezajímal. Bral jsem ho spíš jako nějakou etapu mého dospívání, hudebně jsem byl úplně jinde. Čím jsem starší, tím více mi to z dětství vyplouvá na povrch. Když se v hospodě ozve moravská písnička, milerád se přidám. A častokrát jsem byl já ten, kdo ji začal zpívat.

Použiješ občas na pódiu nějaký ten folklorní pohybový prvek?

Cifruju na každém koncertě. (smích) Používám to i mimoděk. V Rosénce jsem byl asi od šesti let, takže ty pohybové mechanismy mám vžité. Jenom tu pravici u zpěvu nezvedám.

A jaké stopy na tobě zanechal trénink na pořad StarDance, kterého jsi byl před dvěma roky účastníkem?

Asi tři čtvrtě roku po tom, co soutěž skončila, jsem byl docela hubený. Fyzické vypětí tam bylo značné. První tři týdny tréninku to bylo peklo, ale pak jsem se cítil dobře. Odpadlo půlhodinové vydýchávání po minutu a půl dlouhém tanci a podobně. Moc jsem si to tenkrát užil. Měl jsem fantastickou taneční partnerku, se kterou jsme se hodně nasmáli, navíc nadpoloviční většinu ostatních účinkujících jsem osobně znal.

Seznámil jsem se s Imrichem Bugárem nebo Šárkou Kašpárkovou, se kterými jsem dodnes v kontaktu. Občas si zavoláme. Většinou tedy potřebuju něco já od nich. (smích) Na Star Dance mám jen příjemné vzpomínky.


Monkey Business - Matěj Ruppert.Pamatuju si, že jsi rád napodoboval cizí řeči. Jde jen o napodobování, nebo je opravdu ovládáš?

Bohužel je to jenom napodobování. Anglicky se domluvím slušně, ale v ostatních jazycích je to horší. Napodobuju většinou francouzštinu, italštinu, němčinu, trochu maďarštinu a japonštinu, z těchto řečí umím jen pár základních slovíček. Byl jsem hloupý, že jsem se v mládí jazykům nevěnoval víc, protože asi nějaké jazykové nadání mám, když je dokážu napodobit. Nebyl jsem studijní typ. Od přírody jsem strašně líný. Škoda.

Když jsi nedávno zahajoval výstavu Da Vinci v Lucerně, mluvil jsi italsky. Jaká je tvoje role v souvislosti s výstavou?

Byl jsem něco na způsob křtitele. Nic jsem tedy nepoléval vodou ani vínem, přestřihával jsem pásku. Potěšilo mě, že oslovili zrovna mě, aniž by věděli, že se o Leonarda da Vinciho zajímám. Nejsem žádný velký znalec, ale jeho osobnost mě fascinuje.

On nebyl jen geniální malíř a sochař, ale taky konstruktér, který předznamenal spoustu vynálezů, které pak vymyslel někdo jiný. Ovšem nebyl daleko od finální podoby daného vynálezu. Dokonce aby se zalíbil vrchnosti, na které byl do jisté míry závislý, stejně jako všichni umělci té doby, začal navrhovat i vojenskou techniku. Je třeba autorem v uvozovkách prvního tanku. Nevím, do jaké míry to bylo k užitku při bojových operacích, ale každopádně zdokonaloval žebříky, po kterých se vojáci dostávali přes hradby, když dobývali hrady. Snažil se vylepšovat různé samostříly, praky a tak dále. Umělci bývají většinou pacifisti, kdežto Leonardo pracoval se střelným prachem. Je to moc zajímavá výstava.

Leonardo da Vinci byl mimo jiné i hudebník. Myslíš, že máte něco společného?

Výtvarný talent to určitě nebude. Já jsem dyslektik, takže mám možná i dysgrafii. Vždycky mi dělalo problém kreslit a psát. K tomu dělám jednu hrubku za druhou. To vyvěrá z té dyslexie, tak trochu za to nemůžu. Ale Ondra Brousek k tomu dodává, že je v tom možná i díl lenosti.

Bylo to poprvé, co jsi zahajoval výstavu?

Myslím, že ano. Chodím spíš na vernisáže. Nedávno jsem byl pozván na výstavu talentovaného malíře Lukáše Musila alias Musy, který se proslavil jako tatér. Známe se osobně, protože moje žena od něj má tři tetování. Spoustu lidí rozesmutnilo, že pověsil tetování na hřebík a začal se věnovat malbě. Já jsem zatím nikdy neviděl takový motiv, abych si ho nechal zvěčnit na vlastní tělo, ale Musa je jeden z výtvarníků, kteří mě hodně baví.

A naposledy mě Berenika Saudková pozvala na vernisáž pornografických obrázků jejího tatínka Káji Saudka, jehož jsem velkým obdivovatelem. Stejně jako jsem velkým obdivovatelem jeho bratra Jana. Těžko najdete další bratry, navíc dvojčata, kteří by byli světově věhlasní jako oni. Oba svůj obor v rámci žánru vypilovali do absolutní dokonalosti. Škoda, že se narodili ve špatné době. Dnes by to byli dolaroví milionáři. Káju Saudka komunisti pustili akorát k tomu, aby dělal reklamní plakáty.

Tvou životní doménou je hudba. Skupina Monkey Business slaví 15 let. Co považuješ za vrcholný okamžik této formace?

Vrcholů jsme zažili celou řadu a stále je zažíváme. Například o víkendu jsme absolvovali dva fantastické koncerty, jeden na hradě Rožmberk v rámci festivalu České hrady a druhý ve Valašském Meziříčí na Gulášfestu. Připadá mi, jako bych se nemohl probudit z nádherného snu.

Šestá řada StarDance: Matěj Ruppert s Alicí Stodůlkovou Co tě na Monkey Business baví nejvíc?

Čas na pódiu nás myslím všechny naplňuje nejvíc. Studiová práce mě baví méně, tam se člověk musí hodně soustředit. Na pódiu je to uvolněnější, tam se spousta věcí pustí. A nejlepší koncerty jsou ty, kdy se všechno pustí. Jsem naprosto přirozený, řádím a veselím se, Ondra Brousek zahraje krásný sólo, Roman Holý řekne nějakou vtipnou hlášku, to jsou momenty, které se těžko sdělují. Takové momenty se do jisté míry zažívají i v nějakém partnerském vztahu. Dochází i k rozepřím, ale my jsme za těch 15 let zaplaťpánbůh neměli žádnou fatální. Nejdůležitější věc je, že se máme rádi. Romana Holého a Pavla Mrázka považuju za své nejlepší kamarády. Vím, že se na ně můžu spolehnout. Když jsem se třeba rozešel s holkou, stačilo jim zavolat a za půl hodiny byli u mě. Vzali mě do hospody, kde jsme to nějakým způsobem spláchli. Když jsem se rozplakal, objali mě. Když jsem se opil až moc, odnesli mě domů. To samý bych udělal i já pro ně, ostatně už jsem to párkrát udělal. Jádro kapely jsme vlastně my tři, nejvíc řešíme její chod a repertoár.

Vaše proslulé kostýmy vymýšlíte také vy tři?

Většinou ano. Baví nás i ta vizuální stránka. Myslím, že muzikant by neměl chodit na pódium při koncertě v civilu. Koncert je událost, pro nás i pro diváky. Je to divadlo. Kdysi jsem měl největší trému z toho, abych nezapomněl text, správně intonoval a udržel rytmus. To se dnes dá vyřešit kvalitním odposlechem, který mám během koncertu ve sluchátkách, takže perfektně slyším, jak zpívám. Daleko větší vítr mám z lidí. Nejpodstatnější při koncertě je získat lidi na svou stranu, rozvášnit je, a tomu se pak souhrnně říká show. (smích) Kostým mi v tomhle pomáhá. Když jsem převlečený za Ludvíka XIV., už mi jede nějaká imaginace, začnu mluvit jako knížepán a podobně. Díky kostýmu se stávám jiným člověkem.

S Romanem Holým jsi také členem skupin G Point Hunters a Neruda. Jak to máte se zkoušením? Kdo rozhodne, které těleso má zrovna zkoušku?

Nerudu jsme momentálně nechali spát, abychom se mohli věnovat hlavně Monkey Business, a koncerty G Point Hunters jsou o improvizaci. Připravujeme se na ně jen tak, že hledáme taneční hity, ze kterých vytvoříme dýdžejský set. Do tohoto základu pak Roman hraje na klávesy a já zpívám. Je čím dál tím těžší najít typ groovu, který máme rádi. Třeba náš dřívější oblíbenec Bob Sinclair dneska dělá věci, které nás vůbec nebaví.

S Monkey Business děláme párkrát do roka soustředění. Nemáme pravidelné zkoušky, protože pravidelně koncertujeme. Na takovém soustředění si většinou sestavíme nový program. V květnu jsme vydali novou desku Sex And Sport? Never!, takže jsme se učili i nové písničky. Nejlépe to ale zní až tak po pátém šestém koncertě, kdy už z člověka spadne obava, aby to nezkazil.

Budete zakládat další skupinu?

Kdoví. Ale já si myslím, že Monkey Business pro nás vždycky budou na prvním místě.

Když stojíš na pódiu s takovým zpěvákem jako je Dan Bárta nebo Vojta Dyk, máš trému?

Pokud jsou oni hosty na našem koncertě, tak mám. Když jsem já hostem na jejich koncertě, mám trému podstatně menší. Jsem tam totiž jen jako oživení, nenesu tíhu zodpovědnosti za celou akci.

Studuješ někde zpěv, zdokonaluješ se?

Mám hlasovou poradkyni Hanu Peckovou, která mi pomáhá získat správnou techniku zpěvu, abych zvládnul koncertní zápřah, protože náš koncert trvá běžně dvě hodiny a někdy se stane, že máme i tři za sebou. V takové situaci přichází velké sebezapření a musím jít spát. Protože hlasivky jsou sval a svaly se dají regenerovat pouze odpočinkem.

Párkrát sis zahrál i ve filmu, naposledy ve filmu Padesátka režiséra Vojty Kotka. Jaká je tam tvoje role?

Hraju řidiče sněžného skútru, vlastně skitaxi, je to malá rolička. Já mám u filmu takovou zvláštní škatulku různých veksláků a ne moc sympatických postav. Začalo to Pupendem, kde jsem byl obchodníček s „ušatejma prdelema" a teď jsem takový podivný taxikář.

Láká tě zkusit hrát divadlo?

Já už ho hraju, dokonce v Národním divadle. Můj kamarád Honza Kučera napsal podle dvou dílů Tlučhořovic rodinky operu Rudá Marie a napsal tam roli i pro mě. Vzniklo to tak, že na různých mejdanech zpívám kromě moravských písní i operní árie, protože jsem kdysi operu studoval, dodnes nevím proč. Myslím, že to bylo na mejdanu po svatbě Ondry Brouska. On zasedl ke klavíru a já začal zpívat Nessun dorma z Turandota. Slyšel to právě Honza a divil se, že mám i C3. Já mu povídám, že když jsem opilej, tak mám. On hned, že právě píše operu pro Národní divadlo, tak mi v ní napíše roli. Klepal jsem si tenkrát na čelo, ale uplynulo pár let a ejhle, je to tak.

Na čem momentálně pracuješ?

Dotáčíme klip k písničce Sex And Sport? Never!, máme vymyšlený další a koncertujeme na festivalech, hlavně na Českých hradech. Já se moc těším na Trutnov, to je moje srdeční záležitost.

Naše dnešní příloha je zaměřená na bydlení. Jak jsi na tom s bydlením ty? Zařizuješ si ho sám, nebo spoléháš na odborníky?

Matěj Ruppert s manželkou Terezou.Mám štěstí, že manželka má podobný vkus jako já. Takže s tím, jak máme zařízený byt, jsem absolutně spokojený. Když člověk pozná, že jeho žena je podobně naladěná, je dobré nechat ji v tomhle volnou ruku. Ženy mají pro zařizování a zdobení větší cit než muži. Atavisticky přece vždycky jeskyně štafírovaly a věšely do nich pírka ženy. My jsme se vždycky spíše zajímali o to, jak vinná réva kvasí. (smích) Ale kdybych měl dostatek finančních prostředků, asi bych si nechal postavit dům ve stylu Provence, který mi přijde jako nejútulnější.

Jinak mám rád i funkcionalistické stavby, na příklad hotel a vysílač na Ještědu. Škoda, že se tam nezachovalo vnitřní vybavení navrhované speciálně pro tuto stavbu, která mě vždycky fascinovala. Několikrát jsem tam byl, dokonce jsem tam i přespal, abych pocítil atmosféru toho místa.

Umělci bývají většinou nepraktičtí. Dokážeš vyměnit žárovku, spravit kapající kohoutek?

Spoustu toho dokážu udělat sám, popřípadě poprosím tatínka nebo bráchu, který je velice šikovný řemeslník a živí se tím. Ale problém je spíš ta moje lenost. Já jsem třeba tak dlouho nepřidělal věšák do předsíně, až ho přidělala moje žena. Musela si vzít vrtačku, vyvrtat díry do zdi, dát tam hmoždinky, rozdělat sádru a tak dále. Po telefonu jí radil pro změnu její tatínek. To jsem se tenkrát zastyděl.

- Matěj Ruppert (1978) je český zpěvák a příležitostný herec.
- Na základní škole byl členem folklorního souboru Rosénka.
- V průběhu studia na střední pedagogické škole se zúčastnil pořadu Caruso Show a zvítězil.
- Čtyři roky působil ve funky kapele Leguar GR.
- V roce 1999 se stal zpěvákem nově vznikající skupiny Monkey Business a současně byl přijat na konzervatoř (obor populární zpěv), studium ale po půl roce ukončil.
- Společně s Romanem Holým, členem Monkey Business, působí i v seskupení G-Point Hunters (2007) a rockovém projektu Neruda (2010).

Filip Lukeš