Rodina Mrkvičků pro všechny příznivce připravila překvapení. Co tedy dne 10. září od 20 hodin příznivci uvidí i uslyší?

Zbyňku, na Memoriálu se scházejí kapely, které měly více či méně něco společného s Jardou, muzikantem a vaším sourozencem, který do muzikantského nebe odešel po zákeřné nemoci. Bude to tak i letos?
Je to tak. V chotěbořské sokolovně vystoupí Fuga, New Titan, Mrkev Band, Liquid Face a Exit. Jsou to kapely, kde Jarek působil nebo hostoval nebo k nim měl blízko.

Většina Chotěbořáků ví, že kromě skupiny New Titan se jednou za rok, právě na Memoriálu, scházíte v projektu Mrkevband. Ten je unikátní tím, že je složený ze všech Mrkvičků – muzikantů. Jak vnímáte toto seskupení?
Je to úžasná věc. Je to šest lidí: táta – syn, táta – syn, táta – syn. Myslím si, že to se jen tak nevidí. Nikdo z nás v tomto projektu nehraje na žádný hudební nástroj, kromě mého syna, Zbyňka, který se ujmul basové kytary. Jinak nás ještě doplňují Jirka Uttendorfský, Olda Šulc, Ivan Hemiš Hrdina, Radim Ledvinka a Radek Prouda Láznička. Na posledním Memoriálu s námi hostoval ještě kytarista z mé kapely, Petr Švanda. Mrkevband vznikl spontánně a zajímavostí je, že od té doby hrajeme pořád ve stejné sestavě.

Chystáte při příležitosti jubilea nějaké překvapení?
Program bude možná trochu jiný, než jsou za ta léta lidé zvyklí. Momentálně zvažujeme různé možnosti, něco chystáme, ale nebudu zatím prozrazovat.

Jak jsem již zmínila, lidé vás mohou vidět pouze jednou za rok právě na Memoriálu Jardy Mrkvičky. Není to škoda? Protože o toto vystoupení je pokaždé velký zájem.
Podle mého názoru není důvod se častěji potkávat. Od začátku byl smysl projektu uctít si památku bratra Jarka – skvělého kytaristy, který před několika lety zemřel na zákeřnou nemoc. Proto se scházíme všichni Mrkvičkové, abychom mu vzdali hold prostřednictvím jeho oblíbených skladeb.

Jedním z překvapení pro fanoušky tedy možná bude i to, že jste se s kapelou Mrkev Band rozhodli vydat cédéčko.
Celé to vzniklo v podstatě náhodou. K narozeninám jsem dostal od syna zaplacené studio, kde jsem si mohl nahrát zhruba pět skladeb. Jako první jsme natočili písničku Hotel California od Eagles, k níž je i klip – lidé jej najdou na youtube. Nahráli jsme pak další čtyři písničky, které zvukově i pěvecky zněly opravdu výborně. Proto jsme se dohodli přidat k tomu ještě pár věcí a cédéčko vydat k 10. výročí Memoriálu Jardy Mrkvičky, který se uskuteční 10. září.

Dobrým zvykem bylo věnovat výtěžek na konto havlíčkobrodské nemocnice…
Jinak to nebude ani letos. Peníze z Memoriálu Jardy Mrkvičky konkrétně půjdou dětskému oddělení. Ještě bych doplnil, že všichni účinkující opět budou hrát bez nároku na honorář.

Erika Nováková