Poslední nahrávkou Ambrože se letos v dubnu stalo EP skupiny Jasná páka s názvem Starej bejt každej neumí. Kapela, která je společně s Pražským výběrem považována za symbol české nové vlny, vydala EP se čtyřmi písněmi. Vzhledem k problémům s revmatismem se Ambrož musel vzdát hraní na kytaru.

„Já už hraju jenom ‚zbytkově‘ s Jasnou pákou, ale spíše je to show, kytary se držím a snažím se jim to nekazit. Ale hlas mi naštěstí zůstal,“ uvedl nedávno v rozhovoru s ČTK.

Michal Brož
Názor jsem nezměnil. Už nechci být kapelník

S Hudbou Praha vydal Ambrož v roce 2019 studiové album s názvem Michal Ambrož & Hudba Praha. Přestože ji natočila nová sestava, hudebně navazuje na náladu jejích písní z poloviny osmdesátých let. Na zvukové podobě alba Michal Ambrož & Hudba Praha se podíleli noví spoluhráči: kytaristé Radovan Jelínek a Michal Pelant, klávesista a kytarista Matěj Belko, baskytarista Jakub Vejnar, bubeník Roman Vícha, saxofonista Jakub Doležal nebo zpěvačky Tereza Kopáčková, Veronika Vítová a Markéta Foukalová.

Osm textů napsal Michal Ambrož, zbylé dva pocházejí od Petra Váši a J. H. Krchovského.

O chlastu, bolševikovi a ženskejch 

Předchozí sestava Hudby Praha se rozpadla před osmi lety. Vznikly dva soubory, které navázaly na její tradici - Hudba Praha Band a Michal Ambrož & Hudba Praha. Ze staré Hudby Praha se Ambrož pokusil na nové album přenést atmosféru písní, které podle něho vždy byly „o chlastu, bolševikovi a o ženskejch“.

„Myslím, že to je pořád o tom, jenom bolševik už není úplně bolševik, trochu se zamaskoval. Přes mezipartnerské vztahy se dostávám ke společenským otázkám. A ženy budou tématem vždy, o nich zpívají i století bluesmani, kteří při hraní sotva sedí na židlích,“ dodal.

Americký rokenrolový hudebník Jerry Lee Lewis během koncertu v New Yorku 26. září 2006
Zemřel Jerry Lee Lewis. Legendě amerického rokenrolu bylo 87 let

Hudbu Praha založil Ambrož v roce 1984 po zákazu Jasné páky, která se v článku Nová vlna se starým obsahem v časopise Tribuna ocitla na černé listině. Článek, který byl podepsán fiktivním jménem Jan Krýzl, odstartoval perzekuci alternativní české rockové scény, jež zasáhla především představitele punku a nové vlny.Postižen byl kromě Jasné páky třeba Pražský výběr.

Ambrož kapelu přestavěl a použil tehdy hojně používaný trik - soubor přejmenoval. První etapa Hudby Praha se uzavřela v roce 1996. Důvodem bylo přetížení skupiny a sólové projekty jejích členů. Ambrož se věnoval projektu Divoký srdce. Druhé období zahájil v roce 1999 charitativní Koncert pro Kosovo. Na podzim 2006 oslavila kapela označovaná tou dobou Jasná páka/Hudba Praha 25. výročí založení a vstoupila do Beatové síně slávy.

Ambrož se narodil 23. ledna 1954 v Havlíčkově Brodě. Působil také moderátor na Radiu Beat.