Hitmaker Michal David natočil zhruba šest stovek písní. Jde o nejkontroverzernějšího českého hudebníka. Jedni ho milují, druzí nenávidí. Dnes vystoupí v Home Credit Areně v Liberci.

Co si myslí o anticeně Zlatý David a revivalech, jak vzpomíná na spolupráci s Karlem Gottem, jak vznikaly písně pro Discopříběh a budou jestli Decibely lásky, které mají premiéru v únoru, pokračováním osmdesátkového filmového šlágru, řekl v rozhovoru.

Na koncertu slibujete hrát staré hity v novém disko kabátě, není to škoda? Myslím, že existuje hodně lidí, kteří ocení starou klasiku a budou z nových aranží nešťastní.

Myslím, že je pár takových, ale chci-li, aby mi chodili na koncerty i mladí lidé, pak jim musím nabídnout i soudobost. Osmdesátky jsou již dávno pryč.

V dnešní době se mi zdá, že interpreti podlézají publiku přehnaným přidáváním beatů a používáním sequencerů, aby byla píseň více taneční a hitová.

Sequencery se používaly už v sedmdesátkách. Myslím, že jde spíš o nové zvuky a písně se zrychlují stejně, jako náš život. V osmdesátých letech jsme rychlé písně hráli v tempu 120 BPM a dnes je to 136 a rychleji.

Připadá mi sympatické, že vstupné na vaše koncerty je jedno z nejlevnějších, snažíte se vyjít fanouškům vstříc, aby se dostalo na všechny? Nebo o jakou taktiku jde?

Nejde o taktiku. Musíte pochopit, že mé publikum je věkově velice pestré. Chodí na mě celé rodiny. Děti, rodiče a prarodiče. Již takto je to pro čtyřčlennou rodinu dost finanční zátěž.

Kolik vystoupení máte do roka? Jaký typ vystoupení nabízíte kromě megakoncertů? Máte i komornější koncerty?

Koncertů s kapelou mám tak 20 do roka. Pak mám firemní večírky na halfplayback a těch je okolo stovky.

Jak vybíráte písně do playlistu? Za svou kariéru jste jich nazpíval zhruba šest stovek, pokud se nepletu, to musí být složité…

Vybírám ty největší hity, které proložím nějakou novinkou, či hostem. Dramaturgie je velice důležitá, aby měl koncert správný tah a jak se po muzikantsku říká, nepadal tam řemen.

Co říkáte na to, že v Česku a na Slovensku je více než deset vašich revivalů? Nepřipadá vám to zbytečné? Jaký k nim zastáváte postoj?

Vemte si, kolik revivalů mají ve světě třeba Elton John nebo Elvis Presley. To jsou tisíce, tak co je proti tomu nějaká desítka. Ten kdo nemá na originál, objedná si kopii. Mě to neuráží a ani to nemohu zakázat. Pokud dokládají pořadatelům autorské playlisty, nedělají nic nezákonného. Navíc mi dělají popularitu.

O REVIVALECH: „Vemte si, kolik revivalů má ve světě třeba Elton John nebo Elvis Presley. To jsou tisíce, tak co je proti tomu nějaká desítka. Ten kdo nemá na originál, objedná si kopii. Mě to neuráží a ani to nemohu zakázat. Pokud dokládají pořadatelům autorské playlisty, nedělají nic nezákonného. Navíc mi dělají popularitu."

V Česku existuje hudební anticena Zlatý David, jaká byla vaše reakce, když jste to zjistil? Koukal jste třeba na finalisty, sledujete ročníky této soutěže? Letos bude již pátý ročník.

V tomhle jsem nad věcí. Tuto cenu založil někdo, kdo hudbě vůbec nerozumí. Myslím, že má tvorba není až tak triviální, jak si někteří myslí. A srovnávat nejhorší hudební výtvory v Čechách s tím, co jsem vytvořil, je smutné a hloupé.

Loni se umístila i manželka Karla Gotta s narozeninovým videoklipem Být stále mlád. Když jste ho s ní natáčel, šlo o parodii, legraci nebo to bylo myšlené spíše vážně?

Šlo jen o dárek pro Karla. Ivana mě poprosila, zda bych jí v tom nepomohl. Pak to někdo dal na Facebook a začalo se řešit, zda se Ivana nechce stát zpěvačkou. Každý inteligentní člověk musel pochopit, že nejde o vážnou a profesionální nahrávku.

S Karlem Gottem jste také několikrát spolupracoval. Celý národ drží Zlatému slavíkovi palce, jak vzpomínáte na spolupráci s ním? Jaké jste spolu udělali písničky, napadá mě třeba duet To stárnutí zrádné?

Karel je můj letitý učitel a vzor. Hodně jsem se od něho naučil, jak se chovat ke svým fanouškům. Samozřejmě i já držím moc Kájovi palce, aby nad nemocí vyhrál. Stárnutí zrádné jsem zařadil do mého koncertu, kdy já zpívám naživo a Karel jde z projekce. Je to jisté vzdání holdu.

Věnujete se i jiným než popovým projektům? Naplňuje vás ještě popmusic? Kdysi Freddie Mercury vyřkl zajímavou definici k popovým hitům „Moje písničky jsou jako žiletky na jedno použití. Pro zábavu, spotřební zboží moderní doby. Posloucháte to, líbí se vám to, odložíte to a vezmete si další. Prostě pop na každý den!" Máte to podobně?

Slovo popmusic není náhodné. Je to lidová hudba a ta má bavit lidi. Pak máte jiné alternativní hudební směry jako je jazz, vážná hudba apod. Já jsem začínal jako jazzový pianista a máme s mým basistou Pavlem Jakubem Rybou jazzový projekt. S tím občas vyjedeme, ale to je jen pro radost.

Na jaký svůj hit jste nejvíc hrdý?

To se nedá jen tak říct. Každý můj hit má svůj příběh a svoji historii. Jsem hrdý na všechny mé hity.

Osobně se mi asi nejvíce líbí vaše balady Největší z nálezů a ztrát nebo Jak snadno uvěří lhářům. Přijdou mi hodně emočně silné, jak se tvoří takový song? Vychází z nějaké životní situace? Myslím, že i ta aranž a hudební postupy cílí na city…

Vždy jsou v tom emoce. Tyto písně mají velice pestrou harmonii a dost vysokou úroveň klavírní instrumentace. Mnoho lidí to třeba neslyší a ani neřeší. Ale to dělá ten hit. Je to propracovanost a je tam skryto spousta hudebních nápadů. Proto jsou ty písně tak dobré.

A co písně k Discopříběhu? To bylo na zakázku, nebo jste nějaké nejdříve měl?

Samozřejmě, že na zakázku. Filmová hudba je vždy na zakázku. Discopříběh byla velice úspěšná spolupráce s režisérem Jaroslavem Soukupem a textařem Eduardem Pergnerem. Byla to skvělá doba.

V roce 2013 se mluvilo o natáčení Discopříběhu 3, jak to dopadlo? Má cenu se k této látce vracet? Není to umělé natahování osmdesátkového šlágru?

Nevím, jaký třetí díl máte na mysli. Vím jen o dvou. Ale myslíte-li náš nový film Decibely lásky, který bude mít svou premiéru v únoru, tak ten nemá s Discopříběhy pranic společného. Jen to, že tam hraje Rudolf Hrušínský nejmladší. Až přijdete na tento film do kina, zjistíte, že jde o zcela nový projekt.

Nejznámější hity Michala Davida

Z nálezů a ztrát, Decibely lásky, Pár přátel stačí mít, Nonstop, Colu, pijeme colu, Poupata, Discopříběh, To zas byl den, Nenapovídej, Děti ráje, Je to blízko, Ruská Máša, Máma, Každý mi tě lásko závidí, Jak snadno uvěří se lhářům, Mám svůj svět, Co mi scházelo, jsi byla ty, Céčka, sbírá céčka, My máme príma rodiče, Vidím tě všude, Byla to láska, Hele, nemachruj, Létající Čestmír, Zůstaň a neodcházej…