Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Michal Horáček: Po baladách třeba skončím u rajčat

Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Rozhovor jsme vedli po jeho probdělé noci. „Nechtěl jsem se připravit o nápad. Inspirace je vzácná, a když přijde, je potřeba s ní pracovat. V mém případě psát – takže nespat,“ řekl na vysvětlenou, proč vypadá unaveně. S textařem Michalem Horáčkem jsme si povídali o nechuti bilancovat, villonských básních a stáří…

24.11.2010
SDÍLEJ:

Michal HoráčekFoto: 2media

Universal Music vydalo výběr z vašich hitů s Petrem Hapkou Benefice černých koní. Je to ohlédnutí za víc než dvaceti lety společné práce. Přimělo vás to k nostalgii?

Ani ne. Většina těch písní se denně hraje v rozhlasech, teď nejedna z nich i v Kudykamovi na jevišti Státní opery. Tohle album – doslova dlouhohrající, vždyť má 150 minut – je jenom soustřeďuje na jedno cédéčko. Slibuju si od jeho vydání spíš to, že se i mladší generace seznámí s těmi písněmi, které tak známé nejsou, ale svou cenu mají.

Které to podle vás jsou?

Hlavně ty, které ve své největší formě nazpíval Richard Müler. Jedna se jmenuje Kurt Vonnegut a jiná Pod plynárnou – to je věc, kde Richard jako šanzoniér opravdu exceluje. Z těch, co se dodnes hrají hodně, mám moc rád duet Dívám se, dívám. Vždycky jsme si s Petrem Hapkou říkali, že by to mohl v nové verzi nazpívat i zpěvák s velkým hlasem. Někdo jako Andrea Bocelli. U mě není nikdy daleko od snu k uskutečnění, a tak jsem k tomu napsal anglický text.

Teď ještě, jestli by to Andrea vzal…

Kdo ví? Třeba se u něho přimluvíte právě vy. Ale mohl by to zpívat i někdo jiný, řekněme Paolo Conte… V každém případě je to hezká představa. A třeba ne úplně bláznivá. Když jsme s Petrem začínali, taky se mohlo zdát nepravděpodobné, že naše písně bude zpívat nejen Hana Hegerová, ale i Vojtěch Dyk, Jaromír Nohavica, Lucie Bílá, Richard Müller, Magdalena Kožená…

Lezete si s Petrem někdy na nervy?

Ale jo. Jako všichni lidi, kteří spolu strávili hodně času. Ale za ten pocit, že pak přijde šťastné období, kdy se nám zase něco podaří, to stojí.

Dokáže vás ještě něčím překvapit?

A víte, že ano? Naposled v lyrikálu Kudykam. Nečekal jsem, že villonské balady, kterých je tam hodně, udělá hudebně tak rozličně. Velkou kantilénu nebo zas intimní povzech jen s kytarou. A přitom pořád na stejné metrum.

Vy vlastně dál píšete villonské balady, pro projekt Český kalendář. Jak to jde?

Pomalu a ztěžka. Tentokrát to není písňový text, ale primárně poezie, určená sice taky ke zhudebnění, ale napřed vyjde jako básnická sbírka. Nemyslím, že bych to zvládl bez rady a hlavně kritiky profesionálního editora. Jsem šťastný, že se té role ujala paní Daniela Iwashita, literární historička, která vede i semináře na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je opravdu náročná. Předložil jsem jí prvních dvanáct básní…

A kolik jich prošlo?

Dvě. Zbytek mě přinutila přepsat, nebo spíš zahodit. Tak píšu dál. Sbírku bych chtěl dokončit za dva roky, ale… nevím. Třeba nebude mnoho těch šťastnějších nocí, jako byla ta minulá, a inspirace se nedostaví. Když přijde aspoň někdy, bude napřed knížka Český kalendář – s fotografiemi Jindřicha Štreita. Paní Iwashita k ní napíše esej o tom, jak se čeští umělci zmocňovali tématu kalendáře. A potom album. Hotové balady totiž dávám průběžně na www.kudykam.net, do rubriky Příležitost pro autory. Prosím všechny, kdo se na to cítí, aby ty básně zhudebňovali.

Kolik už máte reakcí?

Přes 700. Přišly i kompozice z Rakouska, USA, Slovenska, Francie. Takových dvanáct z nich budu určitě realizovat. Krom toho: mám vzrušující šanci setkat se s lidmi, s nimiž bych se jinak nesetkal. Montér z Těšína, studentka z Prahy, plavčík z Uherského Brodu…

Co váš dlouholetý partner Petr Hapka?

Doufám, že se taky připojí.

Co vás vede k těmhle experimentům? Máte potřebu vybočit z obvyklých kolejí?

Ano. Jakmile člověk něco zvládne, upadá do rutiny a je nebezpečí, že toho začne zneužívat. Chci se pořád učit, prát se s neznámým prostředím… Kdo ví, třeba až skončím s baladami, budu chtít pěstovat rajčata.

Nějak jste mi utekl od té nostalgie. Jestli rád vzpomínáte, vracíte se.

Ne. To je dobrej program pro domov důchodců. Dokud mám síly, chci se dívat dopředu.

Když jsme u toho stáří, jak ho vidíte? Chlapi se ho často bojí, odmítají ho přijmout.

Ženy ne? Kdo tedy živí ty kliniky plastické chirurgie? Každopádně, je to lidské – milovat život a toužit žít ho v plné síle, kráse, naplno. Mě se hlavně dotýká vědomí, že se krátí lhůta, kdy ještě můžu něco nového udělat.

Pilně pracujete, moc nespíte. Zbyl vám čas na nějaké neřesti?

Času na neřesti je vždycky dost. Určitě nejsem svatý, ale utrácet vzácný čas smyslovými požitky mě extra neláká, stejně to člověka rychle omrzí. Co neomrzí nikdy, je pokrýt bílý papír písmeny, které dají dohromady příběh a ten příběh inspiruje píseň a ta vstoupí mnoha lidem do života. Třeba mi to mnoho lidí nebude věřit, ale já svůj čas poměřuju hlavně tím, jak dokážu snít a co z toho pak uskutečnit.

Jaké budete mít Vánoce? Chystáte se ven?

Ne. Mám rád české Vánoce. Z dobrého důvodu – několik vánoc jsem strávil v Thajsku a jinde na rovníku. Vždycky to bylo nepatřičné. Ve čtyřicetistupňových vedrech nalepí na panáky vatu jako že vousy… Vrátíte se z horka do české zimy a chytnete první chřipku. Proto chci mít vánoce v Roudnici, kde bydlím. Budou české, jako ty písně s Petrem Hapkou. Ale mohly by být bílé, víc si ani nepřeju.

Hapka & Horáček „Benefice černých koní" (2CD best of 1987-2010)

CD1
1. V Penzionu Svět – Michael Kocáb
2. Unesený – Lucie Bílá
3. Pod plynárnou – Richard Müller
4. Vítejte v Absurdistánu – Petr Hapka & Michael Kocáb
5. Králíček Azurit – Daniel Landa
6. Vana plná fialek – Hana Hegerová
7. Parník se potápí, kapela hraje – Jarda Traband Svoboda
8. Se třemi slepci v bufetu – Jan Spálený
9. Dívám se, dívám – Petr Hapka & Lucie Bílá
10. Sněžná sova – Jana Kirschner
11. Strážce plamene – František Segrado
12. Přišlo mi to vhod – Richard Krajčo & Jana Lota
13. Denim blue – Hana Hegerová
14. Hladiny – Karel Dobrý
15. Stáří – Michael Kocáb & Libuše Márová & Josef Kemr
16. Buřty, pivo, nenávist – Petr Hapka
17. Rozeznávám – Richard Müller
18. Kdo by se díval nazpátek ? Hana Hegerová

#nahled|https://g.denik.cz/96/69/hapka_horacek_benefice_cernych_koni_2757077_1_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/96/69/hapka_horacek_benefice_cernych_koni_2757077_1.jpg|Petr Hapka a Michal Horáček právě vydávají best fo s názvem Benefice černých koní#


CD2
1. První noc v novém bytě – Jana Kirschner & Jaromír Nohavica
2. Kocour se schoulil na tvůj klín – Petr Hapka
3. Svatí podél cest – Lenka Nová
4. S cizí ženou v cizím pokoji – Michael Kocáb
5. Obludárium – Bolek Polívka & Pavel Bobek
6. Kurt Vonnegut – Richard Müller
7. Můj bože to je krásný den – Lucia Šoralová & Vojtěch Dyk
8. Díkůvzdání – Daniel Landa
9. Vůně – Hana Hegerová
10. Hlava kance – František Segrado
11. Bude mi lehká zem – Petr Hapka & Jana Kirschner
12. Na hotelu v Olomouci – Szidi Tobias
13. Šaškové počmáraní – Bolek Polívka & Petr Nárožný
14. Citová investice – Daniel Landa
15. Potměšilý host – Hana Hegerová
16. Štěstí je krásná věc – Richard Müller
17. Benefice černých koní – Michael Kocáb
Bonus: Tante cose da veder – Karel Gott

Autor: Jana Podskalská

24.11.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 21 500 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: C04 a:12/11/2018, Požadujeme:, - vyučení v oboru, - základní kurz svařování ZK 135, - výhodou kurz řezání kyslíkem ZP 81, - praxe minimálně 2 roky, - po zapracování je možné prodloužit pracovní smlouvu na neurčito, Pracoviště: Frýdlant nad Ostravicí, Zaměstnanecké výhody: , - ednorázový náborový příspěvek 8.000,- Kč vyplacený při trvání pracovního poměru po zkušební době. , Životopisy zasílejte na e-mailovou adresu renata.pavlorkova@ferrcomp.cz. Osobně je možné dorazit v době od 9:00 - 12:00 a informovat se.. Pracoviště: Ferrcomp, a. s., pracoviště fno, Hlavní, č.p. 1605, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Jan Lípa, . Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník/zámečnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce Chvaletice. , Pracovní doba: od 6:00 do 14:30, Pracovní náplň: sestavování ocelových dílů dle výkresové dokumentace, Znalost výkresové dokumentace, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, První kontakt e-mailem nebo telefonicky (všední dny od 8:00 do 14:00). Pracoviště: Ep chvaletice s.r.o., K Elektrárně, č.p. 226, 533 12 Chvaletice. Informace: Jan Svoboda, +420 724 279 030. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: ukončené střední odborné vzdělání - vyučení v oboru, platný certifikát svářeče (metoda svařování 135 a 138), dobrá orientace ve výkresové dokumentaci, šikovné ruce, technické myšlení, samostatnost, spolehlivost, pečlivost, NABÍZÍME: zázemí stabilní české společnosti, odpovídající mzdové ohodnocení, možnost odborného a profesního růstu, stravenky s příspěvkem zaměstnavatele, nástup možný ihned, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: M - strojírny a.s. - brněnec, 569 04 Brněnec. Informace: Iveta Barešová, +420 495 842 403,720 937 044. Stavebnictví - Klempíř, tesař, pokrývač, zedník 25 000 Kč Zavedená stavební firma s víc než 10letou historií, zabývající se především výstavbou a rekonstr. střech, hledá řemeslníky a uchazeče na pom. stav. práce na plný úvazek. Prací pokrytá celá sezona 2019. Možnost práce i přes zimní období. Praxe není úplnou podmínkou, ale výhodou. Hledáme zodpovědné a spolehlivé uchazeče. Nástupní plat 25-30.000 Kč. Kontakt: 739 412 577,

Opoziční politici volají po rezignaci Andreje Babiše
AKTUALIZOVÁNO
14

Kauza Babišova syna: opozice žádá rezignaci premiéra, chybí ji ale hlasy

Přístav Sevastopol, Krym
14

Expert: Okupovaný Krym jako úkryt pro Babiše mladšího byl úplně šílený nápad

Velké Březno přišlo o facebookový profil. Nečekaně ho smazal bývalý starosta

Exstarosta smazal facebookovou stránku Velkého Března na Ústecku. Nové vedení obce tím rozčílil. 

Vraždu novináře nařídilo nejvyšší vedení Saúdské Arábie, vyplývá z nahrávky

Podle nahrávek zachycujících vraždu saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chašúkdžího zosnovaly zločin nejvyšší špičky Saúdské Arábie. Vyplývá to z telefonního hovoru jednoho z mužů, který hrůzný čin provedl, se svým nadřízeným. Chašúkdží byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu začátkem října, Rijád jeho smrt přiznal, zapojení do vraždy ale odmítá.

Za vraždu bezdomovců dostal muž výjimečný trest 28 let. Hned se odvolal

Krajský soud v Liberci uložil v úterý 13. listopadu za vraždu dvou bezdomovců výjimečný trest. Obžalovaný František Havel by podle dnešního rozsudku měl strávit ve věznici s ostrahou 28 let a poté by měl nastoupit do zabezpečovací detence. Rozhodnutí není pravomocné, obžalovaný se proti němu odvolal.

Zahraniční tisk propírá Česko. Babišovi hrozí vyslovení nedůvěry, upozorňuje DPA

Informaci o údajném únosu syna premiéra Babiše na anektovaný Krym zaznamenala zahraniční média. Zprávu dnes mimo jiné převzaly ruská agentura RIA Novosti, ukrajinská agentura Unian, slovenský deník Sme či německá agentura DPA. Dění kolem českého premiéra se věnovala i americká agentura Bloomberg. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT