Jak vznikl nápad založit kapelu Petr Kalandra memory band?

Před pěti lety mě oslovili Honza s Oldou, že by je bavilo hrát muziku Petra Kalandry. Nejdřív jsem se trochu bránil, ale kdo zná jejich postavy a porovná to s mojí, tak musí uznat, že obrana byla zbytečná a od té doby hrajeme. Spojili jsme se i s rodinou Petra Kalandry a požádali jsme o požehnání… No a funguje to. Petr na nás dohlíží shora a my se snažíme rozdávat radost všem, co si chtějí zavzpomínat na muziku, která se hrála, když jsme byli mladí a krásní (smích).

S Kalandoru jste se dobře znal, popište váš vztah.

Dobře znal… to se tak nedá říct. Věděli jsme o sobě. Měli jsme dva společné koncerty. Nikdy by mě nenapadlo, že budu hrát jeho skladby na pódiu. Dokonce i padla myšlenka na společnou spolupráci… ale osud to chtěl jinak.

Hrajete jen písně od Petra Kalandry?

Oni to jsou hlavně skladby které Petr hrál… něco napsal, něco jen otextoval a něco jen zpíval. Jsou to fláky, které v originále hrají takové osobnosti jako Nel Young, Bob Dylan, J. J. Cale, Tracy Chapmann, Robbie Robertson z Bandu, Van Morrison a hodně dalších. V poslední době se rozjel i Honza Petrásek, který doplňuje atmosféru o skladby Oskara Petra a Honzy Spáleného. A musím říct, že skvěle.

Vydali jste DVD. Představte ho čtenářům, co na něm je k vidění.

Je to Live koncert z havlíčkobrodského klubu. Je tam náš program, jak vznikal v průběhu pěti let i se členy, kteří už s námi nehrají. Byl to takový příjemný mejdan, na kterém si jako host zahrál i Oskar Petr, který s námi letos pojede i na Tour 60, které je věnováno nedožitým Petrovo šedesátinám. Dále jsou na DVD i dva bonusy. První je záznam koncertu Petra Kalandry a Jirky Charypara z roku 1995 a druhý bonus je obrazová koláž obrazů Petra od dětí ze ZUŠ V. Kaprálové z Brna, doplněná o nikdy nezveřejněnou Petrovo skladbu „Oči“.

Proč jste si vybrali ke křtění pražskou Malostranskou besedu?

Malostranská beseda se znovu otevřela a Petr k ní neodmyslitelně patřil. A tak jsme ho do besedy vrátili alespoň tímto počinem.

Proč jste nevydali CD nebo DVD již dřív?

Myšlenky na CD přicházeli od příznivců hned od začátku naší kapely. Ale já jsem byl vždy ta brzda. My se snažíme připomenout Petrovo skladby a náladu koncertů si užíváme na místě. Doma by si měli všichni poslechnout originál. Jediné, na co jsem byl ochoten přistoupit, bylo Live DVD a to se nám nakonec podařilo.

V pátek koncertujete v mostecké Záchytce. Kde vás fanoušci dále zastihnou?

Na našich stránkách www.kalandramemory.cz se o našich koncertech dozví všichni a všechno. Dokonce i to, co si sami nepamatujeme. Náš dopisovatel Honza Petrásek tam dává informace s neuvěřitelnou rychlostí a hlavně se v něm objevil i psací duch… Některé jeho povídky z kapelního života jsou opravdu pikantní. Od komedie po horor. Ale abych odpověděl na otázku: 22. dubna máme velký koncert v Žateckém divadle a jako host tam s námi bude hrát i Oskar Petr. Jestli můžu, tak bych na ten koncert rád všechny pozval.

Hrajete také v zahraničí? A kde?

Zatím ne. Letos je v jednání výlet na Slovensko.

Na co se mohou lidé na vašich koncertech těšit?

Na skvělou atmosféru, dobrou muziku, a (odmlčení) na panáka!

Co byste vzkázali fanouškům a čtenářům?

Na našich koncertech vidím, jak posluchači reagují na současný politický bordel. My je sice přeneseme na jinou vlnu, ale pak se musí zase vrátit do reálu. Tak jim jen vzkážu, ať žijou tak, aby se za sebe nemuseli stydět i s ohledem na to, aby se za ně nemuselo stydět ani jejich okolí…