Ráno 11. ledna roku 2016 bylo pro většinu nejen hudebních fanoušků tragické. Světem prolétla zpráva, že zpěvák a vlivný muzikant David Bowie zemřel. Ani se tomu nechtělo věřit před pár dny oslavil narozeniny, zároveň mu vyšlo další řadové album Blackstar, mimochodem naprosto úžasné. Smrt má ale bohužel vkus a tentokrát si sáhla na vskutku velkého člověka.

Ilustrovaný životopisAutoři: María Hesseová, Fran Ruiz
Nakladatelství: CPress, 2018

Od té doby vyšlo již několik životopisů autora hitů jako Space Oddity nebo Starman. O jeho soukromí se toho také napsalo docela hodně. Ale jak tento ojedinělý umělec vnímal svět kolem sebe, co si myslel, jak vyhodnocoval některé situace, jež prožíval? Na to se snaží odpovědět nová kniha Bowie: Ilustrovaný životopis.

Nejde o podvrh

Jejími autory jsou ilustrátorka María Hesseová a Fran Ruiz. A publikace nabízí přesně to, co slibuje názvem: stručnou biografii jedné z největších hvězd popmusic, kterou doplňuje celá řada ilustrací. Nutno dodat, dost svébytných ilustrací, které knihu povyšují téměř na umělecké dílo.

Kniha je netradičně psaná v první osobě, což si většina životopisců netroufne. Odvážný tah se však tvůrcům vyplatil. Ačkoli předem avizují, že možná nebudou vždy přesní, zároveň hlásí, že „rozhodně nejde o žádný podvrh“.

A emočně rozhodně o podvrh nejde. Čtenář se díky netradičnímu pojetí noří do zvláštního, tu bizarního, jinde magického vnitřního světa muže, který k sobě málokoho pustil. Zažívá s ním prvotní neúspěchy, ale také zlomové okamžiky, díky nimž se z Bowieho stala legenda. Na předvánočním trhu je celá řada titulů, které si zaslouží označení tip na dárek. Tahle kniha k nim patří stoprocentně.